| troleibuz a întrebat:

Ce parere aveti despre Selly?

36 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Sa te fereasca Dumnezeu de invidia Romanului, atat am de spus

suntserios
| suntserios a răspuns:

Aveam o parere f proasta. Dar pe urma am stat si m-am gândit ca pe mine nu m-a dus capul sa fac 1 million euro pana la 18 ani... Asa ca mi am schimbat părerea

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Un prost. Cu bani.
Am vazut niste vlog-uri cu el fara sa vreau, nu e nici macar de nivelul prostilor cu la fel de multi bani ca si el.
Se batea cu manutele in sfarculete ca el e incepator destept, dar a facut masina aia rahat de mai multe ori; si la stiri radeau de el, ca a mers la BAC, si a ***-o de bordura in fata liceului.
De obicei nu ma intereseaza vloggerii care nu prezinta nimic, ii consider terminati pe toti, dar asta e mai prost decat altii.

| Andrei200202 a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Cel mai terminat de aici ești tu prietene, ai niște frustrări foarte mari si pun pariu ca in viata esti un terminat, o duci puțin mai bine decat un boschetar, dar ala macar isi accepta soarta si nu se ia de alti oameni fara motiv, pe care nici nu ii cunoaste si care nu i-a facut nimic. Esti doar un frustrat care duce o viata de cacao, ii place doar sa manance rahat pe aici pe site uri, sa isi dea cu parerea desi e prost de bubuie, de fapt asta nu e nici măcar părere, e doar hate dat de un mediocru cu 10 clase, dacă le ai si pe alea, desigur.
In primul rand, dacă era prost nu avea bani, prost esti doar tu pentru că nu ai bani, pentru că dacă ai fi avut, ai fi avut si tu o viata fericită, în care sa nu arunci cu frustrări in altii, dar asta e când speli wc uri la mc donald.
Acest băiat e un băiat muncitor, care a știut de mic ce vrea in viață, rar asta, care a muncit de mic pentru visul lui, chiar dacă munca lui nu a fost una fizică, la cum se așteptă ciobanii ca tine, ca banii se fac doar pe santier. E un băiat care a investit din banii strânși de el, a plecat de jos, părinții lui sunt niște părinți simplii care nu prea l au putut ajuta, e un băiat care deși încă elev, a reușit să ducă până la capăt multe proiecte, in acelasi timp să își termina si studiile cu o notă mare la bacalaureat. Ce a făcut el, nu te-ar fi dus pe tine mintea sa faci nici dacă ai fi fost nemuritor.
In al doilea rând, care e problema că și-a făcut masina "de rahat"? E o greseala de începător, mare majoritatea a persoanelor care sunt începători au macar un accident in primul an. Dar ce să iti cerem tie, frustrat care merge cu autobuzul (n am o problemă cu persoanele care merg cu autobuzul, si eu o fac zilnic) si se uită după cocalari cu bmw care au fete la produs si zic mama ce smecher e asta.
În concluzie, ești terminat de viata.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Andrei200202):

Si uite cate randuri ai scris tu, pentru ca mi-am permis sa-mi dau hate-ul despre un pustan enervant. Eu macar eram pe subiect, si vorbeam de o figura publica.
Tu cum te-ai putea caracteriza, dupa ce mi-ai facut o compunere intreaga, plina de jigniri inutile, in conditiile in care nu ma cunosti nici pe mine, nici pe Selly?
Viata ta pe unde e? A, nu ai... Scuze.
Te pupa Turbina.

| RKBlue a răspuns (pentru Andrei200202):

E dreptul lui sa isi exprime parerile despre cineva.
Am ajuns intr-o perioada in care daca iti exprimi gandurile adevarate se gaseste cineva sa urle la tine(sau pe TPU, sa apese pe tastatura la tine).

| anonim_4396 a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Păi hate e când îi comentezi in videoclipuri nu când îți exprimi părerea. laughing

| Andrei200202 a răspuns (pentru RKBlue):

Prietene, asta nu e opinie, opinia se spune frumos, poate constructiv pentru acea persoana. Nu vii sa arunci cu rahat in ea, e doar hate.
Eu vin si spun despre tine că ești prost, dacă mă intrebi de ce spun asta, e pentru că asta e opinia mea? Scutește mă.
Nu știți ce înseamnă liberă exprimare. Poți fi liber sa vorbesti ce vrei, atât timp cât nu faci rău nimănui, cât nu jignesti pe cineva.

| Andrei200202 a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Si eu vorbeam despre o figură publică. Jignitile tale nu sunt inutile? Uite că il cunosc pe selly. De tine nici in 14 nu mă doare, ce am scris nu trebuie să fie neapărat despre tine ci despre felul ăsta de oameni care aruncă cu jigniri in persoane care au succes. Ti-a dat tie in cap si ți-a furat banii? Nu.

| RKBlue a răspuns (pentru Andrei200202):

Libera exprimare inseamna ca poti sa iti exprimi orice opinie in mod liber (socant, cuvantul e o parte din definitie).

În România, libertatea de exprimare este garantată prin Constituție. Articolul 30 al Constituției României proclamă[2]:

„Libertatea de exprimare"

(1) Libertatea de exprimare a gândurilor, a opiniilor sau a credințelor și libertatea creațiilor de orice fel, prin viu grai, prin scris, prin imagini, prin sunete sau prin alte mijloace de comunicare în public, sunt inviolabile.

(2) Cenzura de orice fel este interzisă.

(3) Libertatea presei implică și libertatea de a înființa publicații.

(4) Nicio publicație nu poate fi suprimată.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru anonim_4396):

Hate e orice parere negativa subiectiva, nu conteaza unde mi-o exprim.
Parerea obiectiva nu ar mai fi atat de "hate", ca nu face nimic rau pustiul. Pur si simplu e o idiotenie faptul ca nu prezinta nimic, dar apare peste tot, inclusiv la TV, ca exemplu... La 19 ani aveam Mercedes (mult mai vechi, normal), cu care mergeam la liceu, si nu loveam bordura...

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Andrei200202):

Eu nu sunt o figura publica, catelus.
Eu sunt un user pe site-ul asta, nici macar nu ma identific in viata reala cu atitudinea de aici. As putea fi un om cu dizabilitati, sau un pedofil in cautare de victime. Iti pierzi timpul, si se pare ca asta e ocupatia ta principala.

| Andrei200202 a răspuns (pentru anonim_4396):

I auzi si pe ăsta

| Andrei200202 a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Te salut, abia am venit de la muncă la vârsta de 18 ani, încă elev.

| Andrei200202 a răspuns (pentru RKBlue):

Când ne spunem "opinia" o putem face si cu bun simț, ba nu-mi place la persoana asta aia, aia si aia. Du-te și înjură oameni pe stradă sau du-te și spune fetelor mama ce v as f&te, doar ai liberă exprimare. Înțelegi greșit contextul, vii la mine cu definiții. Eu am un principiu. Fiecare poate face ce vrea in viata asta, chiar nu ma intereseaza, doar sa respecte regula asta: de a nu face rău celor din jur, să păstrăm bun simț.

| troleibuz explică (pentru RKBlue):

Atunci de ce i s-a facut dosar lui Colo?

| RKBlue a răspuns (pentru troleibuz):

Instiga la ura, si nu in sensul cu "il urasc pe ala", ci la atacuri fizice si abuz.
Exista o limita, si aceea e cand cineva clar poate (si are influenta) sa instige la acte foarte grave.

| RKBlue a răspuns (pentru Andrei200202):

"Du-te și înjură oameni pe stradă sau du-te și spune fetelor mama ce v as f&te, doar ai liberă exprimare"
Nu injur oameni si nici nu fac astfel de avansuri fetelor(din mai multe motive). Insa, spre deosebire de tine, nu atac pe oricine si incep sa spun tot felul de lucruri care sa supere.Raman la fapte clare, nu ma bag sa par mai destept decat altii prin niste atacuri personale, destul de slabe de altfel...

"doar sa respecte regula asta: de a nu face rău celor din jur, să păstrăm bun simț."
L-ai vazut pe Selly afectat cu ceva? L-a omorat faptul ca cineva a spus ceva rau despre el?
Nu

| Andrei200202 a răspuns (pentru RKBlue):

Pai pe asta l a omorât că i-am scris mai sus? Sau care i faza? Dacă gândesti altfel față de prostime se pare că trebuie să fii vreun prost care încearcă să pară deștept. Văd că tot lui ii iei apărarea. Ce mai societate de ****. Te salut, puteti conversa intre voi de acum, se pare că aveți idei fixe si comune.

| RKBlue a răspuns (pentru Andrei200202):

Nu i-au apararea nimanui.
Am vrut doar sa arat ca nu trebuie ca cineva sa taca din gura, doar ca altii sa fie fericiti.
Noapte buna!

| Andrei200202 a răspuns (pentru RKBlue):

Dacă ar fi tăcut ăsta din gură toti am fi fost "fericiti"! De asemenea

| Celcestietot a răspuns:

Ca din moment ce nu ma uit la el, nu ma intereseaza.

| Frank51 a răspuns:

Pare un om bun. Pare.

Ce vedem noi in cateva videoclipuri pe net nu are vreo relevanta.

| Sofer a răspuns:

Nu sunt mare fan sa îmi fac o părere despre el dar mi se pare ok. Mie îmi place 5GANG.

| ForeverAlone97 a răspuns (pentru Sofer):

Ori ai IQ 50, ori ai maxim 12 ani. Altfel nu vad de ce ti-ar placea de retarzii aia.

| alina2k18 a răspuns:

Il vazui aseara la antena 3winking
Ce sa zic, latra cam mult laughing asta e parerea mea.

| Nemessys a răspuns:

Aveam o parere proasta despre el, nu-l urmaresc, dar recent mi-am schimbat-o. Sunt sigur ca modul cum se afiseaza pe internet, nu-l reprezinta. Face asta doar pentru copiii si vizualizari, atat. Sunt sigur ca in realitate el este un om foarte serios si matur. S-a si vazut asta in video-ul despre bac si scoala. Nu este el cine stie ce, dar comparand cu altii de varsta lui, clar se afla la un nivel mult mai ridicat. Face ce-i place, are planuri de viitor, are foarte multi bani, este fericit, ce mai vrei? Felicitari lui!
Foarte multa lume se ia de contentul lui, dar atat timp cat nu da in cap la nimeni si nu promoveaza diferite lucruri daunatoare, e perfect.

| aumih16 a răspuns:

Nu prea imi place dar na! e oricum la nivelul lui 5 gang! asta prefera tineretul mai mult! adica generatia tanara!

| aumih16 a răspuns:

Mie in general nu imi plac vloggerii astia ca se dau cam mari rotunzi! da e adevarat se castiga bine ca vlogger! dar nici asa sa te dai mare rotund! totusi!

| RKBlue a răspuns:

Are potential, dar nu il prea foloseste.

| anonim_4396 a răspuns (pentru RKBlue):

Nu îl folosește să creeze ceva cu adevarat de calitate, util.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pe la nivelul Vulpitei. Macar asta si-a luat acum bac-ul. Ambii ahtiati dupa faima. Mediocritate pe paine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un băiat inteligent, practic, cu potențial pe care însă și-l folosește pentru a creea chestii mediocre, cum sunt multe din piesele și vloggurile lui. Poate o face pentru bani, că stie că prinde la public, mai ales că publicul lui e format din majoritatea copii și el stie că aceștia sunt ușor influențabili și impresionabili. Are influență și reușește să manipuleze publicul ca să intoarcă o situație în favoarea lui. De exemplu, la scandalul cu frații Gogan din 2018, când cei doi au scos "Stricați o generație", a scos un clip "Răspunsul meu pentru surorile Gogan" unde i-a făcut praf pe Andra și Răzvan iar cei doi au avut parte de hate la greu după aceea. De admirat la el e că a reușit la 19 ani să fie independent și să aibă tot ce-și doreste, fară să stea pe banii părinților.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Șeeeeiiiii

| Teffan a răspuns:

Un influencer foarte nociv care spala creierul tineretului.Il pun in aceeasi oala cu toti vlogerii(romani si din strainate) si cu toti cocalarii vedeta.

| EntertainYou a răspuns:

Initial aveam de gand sa fabric alt raspuns, dar am zis macar sa vad ultimul lui video, avand in vedere ca nu-l urmaresc cam deloc intrucat nu fac parte din segmentul lui de spectatori.
Cred ca majoritatea noastra e cumva pornita pe succesul lui in aceasta noua era/industrie a vloggingului. Si din asta se pot altera anumite perceptii. Atat de bine, cat si de rau.
Dar stii ca am mai avut noi niste dezbateri zilele trecute despre Bac si utilitatea tuturor probelor si supunerea elevilor. Aici sunt cumva in asentiment cu el.

Sistemul de invatamant romanesc e depasit cu siguranta.
Nu se pune deloc accentul pe gandire critica, practica, creativitate si pe ce vor elevii, ci doar pe toceala. Si asta se vede, doar refuzam sa vedem si sa ne invartim numai in bulele noastre, unde Bacul, considerat examenul fandosit al maturitatii, trebuie neaparat promovat si cu nota mare, altfel e o rusine, ori esti prea prost. E greu sa te pui in situatia altuia care vrea sa faca altceva in viata si nu are ce face cu Matematica (pe care n-ar pricepe-o nici daca s-ar naste a doua oara) sau comentariile de la Romana (pe care le toceste, nu le gandeste pentru ca nu-i place sursa in sine / operele respective). Multor elevi mai mult le distruge viitorul actualul sistem, nu sunt toti chiar asa doar lepre in stare pura cum tindem sa credem din propria noastra superficialitate pentru ca noi am reusit, ce naiba, cum sa fie altii batuti in cap? Eh, e mai mult decat ceea ce pare.

Singura chestie e sa nu se interpreteze aiurea ca Selly indeamna toti elevii sa o apuce pe calea vlogging-ului...sa fie si ei milionari. Doar banul e legea, asa-i? Pana la un punct unde ar fi toti in stare de ce face el. Asta e singura chestie la care publicul tanar poate fi influentat gresit.
Unii il urmaresc pe Selly (si pe multi altii ca el) doar ca sa consume continut, nu ca sa se educe neaparat. Cine il urmareste trebuie sa se aleaga cu alte notiuni din treaba asta, anume ca fiecare tanar sa inceapa sa vrea mai mult de la el si sa-si descopere laturi creative, sa se dezvolte personal, nu doar sa faca ce i se zice, ce i se cere.