| albertodeldel12 a întrebat:

Ce parere aveti, e normal sa judecam pe cineva care nu a reusit in viata la varsta de 30-40 ani? Eu unul as zice ca nu, da intr-adevar sunt de acord sa aiba bani putini daca nu face mare lucru, dar cauza,prin ce a trecut? Pai noi judecam pe ala de e sarac rupt,dar ala de a ajuns bogat poate a avut sprijin si din partea familiei,mediu ok, gena ok, parerea mea e ca uneori unii isi dau cu parerea aiurea, cunosc multi care s-au ratat dar ce viata au avut aia? Traume depresii, suicid, raamsi singuri, orfani, nu compari tu viata asta cu a unuia nascut in conditii ideale.

Răspuns Câştigător
| LordCristobal a răspuns:

In mare parte sunt de acord tine.
Fiecare om are planuri si principii diferite si fiecare se dezvolta diferit si in ritmul lui.
Atata timp cat ala care nu a realizat mare lucru in viata nu critica pe altii care au facut mai mult decat el chiar nu e de judecat sau criticat.

10 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Ce înseamna a nu reuși in viata?
Pentru ca noi dam sens existentei noastre si pentru fiecare dintre noi aceea reușita este diferita

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Loteria nașterii este un argument filosofic care afirmă că, din moment ce nimeni nu alege circumstanțele în care se naște, oamenii nu ar trebui să fie responsabili pentru ele (a fi bogați, a fi săraci și așa mai departe). [1]

Argumentul loteriei nașterii a fost folosit de filozofi precum John Locke, Thomas Hobbes și Jean-Jacques Rousseau, dar utilizări mai moderne au fost determinate de teoreticieni politici precum John Rawls, care explorează subiectul în profunzime în cartea sa A Theory. de Justitie. [2]

https://en.wikipedia.org/wiki/Lottery_of_birth

| adelin12332554 a răspuns (pentru RAY):

Bine zis e diferit ca de exemplu poate tu vrei sa ajungi la un punct altul la alt punct, da corect

| keyboard7766 a răspuns (pentru RAY):

Pai si asta spune ca cum pleci in viata asa mori sau cum anume? oiricum in unele situatii e greu daca te nasti sarac rupt sa devii bogat.

| RAY a răspuns (pentru keyboard7766):

Citește cu atenție

| Holiday a răspuns:

De fapt nu e deloc cum spui. Daca ar conta doar asta, procentul de "ratati" ar fi distribuit uniform pe glob. Ceea ce nu e cazul.

| albertodeldel12 explică (pentru Holiday):

Pai eu nu zic ca o sa ajungi neaparat ratat daca ai trauma x dar iti moare y, dar zic ca daca ai avut o viata mai nasoale cu evenimente de tip drama e mai greu ca iti scade motivatia, intri in depresii, o iei in viata de la 0, dar nu e ceva batut in cuie si asa poti reusi in viata, cunosc cazuri.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai in primul rand faptul ca judeci pe toata lumea este un semn de lipsa de inteligenta iar la romani primeaza treaba asta.
Cat despre gena, da, e normal sa fi privilegiat daca parintii tai sunt oameni inteligenti. Dar daca parintii tai au 8 clase, nici tu nu te vei naste vreun einstein.
Amandoua tipurile de persoane pe care le-am specificat pot ajunge departe, insa unul dintre ei este cum ai zis si tu privilegiat.

| adelin12332554 a răspuns (pentru anonim_4396):

Frumos raspuns,pai evident in spanac nu stiu cum unii refuza sa vada realitatea e ca si cum te-ai uita la un meci de fotbal rapid-steaua, rapid fara relatii, steaua cu manevre in meci, evident ca sunt sanse mult mai mari sa bata stelistii asa si in viata nu stiu cum unii sunt asa prosti sa nu se prinda ca sunt avantajati multi si eu sunt avantajat pe plan financiar sa nu ma plang, dar edzavantajat grav pe partea pe emotionala.

| Fantaspirit a răspuns:

Nu,dar fiecare judeca cum le duce mintea, și au fost crescuți, proasta creștere mai exact.