| ioanamaria2000 a întrebat:

Ce pot face cu vecinii galagiosi si nesimtiti de la bloc? Eu stau la etajul 3, intr-un bloc de 4 etaje. Deasupra nu sta nimeni, iar sub mine, la etajul 2, sta o familie care reuseste sa ma scoata din sarite desi sunt o persoana foarte pasnica. Ieri seara, am venit foarte obosita de la munca si m-am culcat la ora 23. La ora 2:30 m-am trezit intr-un fum ingrozitor, fiind cu geamurile deschise pentru ca e cald si uitandu-ma pe fereastra am vazut mult fum care venea de undeva de jos si urca la geamul meu. M-am speriat mai ales ca acum 2 zile a avut loc un alt incendiu la blocul de langa. M-am imbracat rapid si am coborat in parcare, cu gandul sa vad de afara de unde vine fumul. Am vazut ca vine de sub mine si am zis sa bat la ei si sa ii trezesc in caz ca dorm pentru ca toate becurile sunt stinse si sunt in pericol. A iesit proprietara si mi-a zis sa nu mai bat si la ceilalti vecini ca ea coace vinete acum noaptea pentru a le baga la lada maine. Mi-a picat fata, si m-am mai simtit si de rahat pentru ca mai batusem si la vecinul de langa mine care are un copil mic. Dar cine se asteapta sa se trezeasca noaptea intr-un fum care iese in continuare la geam? Nici dupa asta nu s-au oprit, ci le-au copt in continuare, am inchis geamurile si am stat pana pe la 3:30 sa termine

24 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Eu te inteleg perfect, stau intr o curte comuna cu gunoaie umane, e tragic

| Violleta2022 a răspuns:

Suni la Politie daca-i galagie dupa ora 22.00
In ce priveste gatitul in casa lor, chiar este problema lor, tu putna dsa-ti inchizi geamurile daca nu au chef de mirosurile lor.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Poți doar să te muți.

| Freya1 a răspuns:

Asta e apa de ploaie.
Cand am luat eu prima chirie fiind iarna si având geamurile închise nu am prea băgat în seama ca deja după 12 a început asa pe fundal iz de manele.Pana s-au îmbătat domni cu doua etaje mai sus și m-am trezit cu ele la maxim și cu unu peste pervaz ce striga "nu ma arunca romeo" în timp ce presupun ca Romeo îl înjură de nemuri și îl amenință că il arunca.
Ca în următoarea seara, sa alerge una din apartamentul ala pe scări zbierand și bătând pe la toate ușile ca o bate. Apoi iar sa se chefuiasc, apoi iar sa se bata.
Cei de pe palierul lor cu copii mici ii duceau pe copi în vecini ca să ii poată culca iar peste drum locuia un nenea polițist ce nu avea nici o treaba.

Asa ca, ce spui tu cred ca se poate rezolva cu un tras de mânecă cu frumosul și explicat ce se face greșit.

| iulia0514 a răspuns (pentru Freya1):

Scuze dar sunt curioasa Romeo a avut mila de victima sa sau la învățat sa zboarelaughing

| Freya1 a răspuns (pentru iulia0514):

Nu la aruncat îți dai seama ca era etajul 4 și ieșea o tragedie ce nu se mai trecea cu vederea da nah, dacă îl scăpa se inversau rolurile, îl striga Julieta pe romeo de sub balcon laughing.

| iulia0514 a răspuns (pentru Freya1):

Ce rooomantic ar fi fost rolling on the floor Julieta jos Romeeoo sus happy

| Fatamuntilor a răspuns:

Atata timp cat nu deranja ordinea publica dupa orele 22, nu avea rost sa te agiti
pe tine te-a deranjat mirosul sau iti faceai griji pentru siguranta ta?
Sunt oameni care lucreaza toata ziua si doar noaptea au timp sa faca treaba.Sau considera ca noaptea e mai racoare.
Inchideai geamul si gata.
Tu ce ai facut daca situatia statea invers?

| ioanamaria2000 explică (pentru Fatamuntilor):

M-am speriat foarte tare. Am crezut ca e incendiu. M-am culcat cu geamurile deschise si m-am trezit la ora 2 cu casa plina de fum.

| suntserios a răspuns (pentru ioanamaria2000):

Trebuia sa suni la pompieri. Era foarte seriosa panica ta.

| gemeni6226 a răspuns:

E o chestie de bun simt.Eu stau in blocul in care stau de 4 etaje din 1990 februarie dar asa ceva nu a facut nimeni in toti acesti ani, ba mai mult toata lumea stie ca trebuie sa respecte programul de liniste pe scara de la ora 22 seara la ora 8 dimineata si niciodata nimeni nu a incalcat aceasta regula nescrisa.La noi toti stiu ca daca vrei sa fii respectat trebuie sa respecti.Nu inteleg de ce nu te poti incadra in ceea ce ai de facut in gospodarie in programul de pana la ora 22.Eu chiar daca am insomnii si as putea lucra noaptea nu ma apuc nici macar sa spal cu masina dupa ora 23 caci imi respect linistea vecinilor caci si ei respecta.Vinetele se pot coace si simbata daca nu este timp din cauza serviciului in timpul zilei din cauza programului de servici.Cine spune altceva niciodata nu a trait intr-un mediu de oameni civilizati.

| gemeni6226 a răspuns (pentru gemeni6226):

Ce poti face? nimic cu cearta nu poti schimba mentalitatea unor oameni -te poti doar muta.

| iulia0514 a răspuns:

Asta cu coptul de vinete e apa de ploaie sa vezi când vecini dau petrece și-ți bubuie creierii în timpul săptămânii s-au când fac sex de urla ca descreierati s-au când bat snitele și grătare duminica la ora 5 dimineața etc! Discuta cu ei și explica-le care e problema!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aici e un defect de percepție. Vecină care gătea vinetele NU era gălăgioasă și nici nesimțită. Era la ea in casa și avea tot dreptul să gătească atâta timp cât nu deranja ordinea liniștii publice.
Dacă îți e cald noaptea, i-ați un ventilator și tine-l pornit.

| ioanamaria2000 explică (pentru anonim_4396):

Eu nu vreau sa traiescu cu frica in bloc. M-am intalnit cu ea din nou a doua zi si a zis ca toata noaptea a copt vinete si atunci cand m-am speriat eu adormise cu ele pe ochiurile de la aragaz si luasera foc. Devi nu sunt eu absurda, una e sa miroase a vinete, una e sa vina valuri de fum gros...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iesi si tipi la ei. Daca nu merge, ultima optiune e sa invoci politia intr-un mod care sa nu te faca sa pari slab.

| Miruna333 a răspuns:

Pentru atata deranj, trebuiau sa-ti dea si tie cateva vinete pentru o salata

| MuatafaonurContInchisDeTot a răspuns:

Lăsați oamenii sa facă vinete ce aveți cu ei Doamnă

| Lrs2015 a răspuns (pentru MuatafaonurContInchisDeTot):

laughing
Voia o portie de salata de vinete
Mi a facut pofta jur

| MuatafaonurContInchisDeTot a răspuns (pentru Lrs2015):

Și mie aseară mia făcut poftă laughing)

| pufulescu0o a răspuns:

Nu ai ce sa faci in afara de a te razbuna cumva. Fa si tu galagie, mirosuri, atmosfera de jungla, invita-ti prietenii la meci sau la o bere la tine acasa si urlati ca descreieratii.
Nu ai cum sa convingi animalele ca trebuie sa se comporte ca oamenii din momentul in care au buletinul in buzunar!

| Lrs2015 a răspuns:

Are voie sa coacă la ce ora vrea. Daca nu ti place, te muti la casa. Si ei iti suporta tie certurile, mirosul de mancare, gemetele tale de placere, fumul de tigara daca fumezi si asa mai departe. Deci...du te la casa!

| ioanamaria2000 explică (pentru Lrs2015):

Ei ar trebui sa nu mai deranjeze lumea si sa invete sa ii respecte pe ceilalti. Eu niciodată nu am deranjat pe nimeni, dar suport orice din partea lor. Dupa ce ca ziua pute ca naiba pe scara pentru ca ei gatesc cu usa de la intrare deschisa, iar cand coboară cineva pe scari o inchid repede, tot mirosul urcand la etajele de sus, nici noaptea nu am voie sa ma odihnesc in casa mea.

| Lrs2015 a răspuns (pentru ioanamaria2000):

Pai ti am zis ca si ei te aud pe tine! Si ei primesc mirosuri de la tine! E reciproc, asa e la bloc!