| Effy35 a întrebat:

Ce s-ar întâmpla dacă s-ar descoperi elixirul vieții?

Răspuns Câştigător
| mastadont a răspuns:

E greu de spus, însă cred că planeta ar deveni suprapopulată în vreo 100 de ani maxim de la apariția acelui elixir și ar începe războaie pentru resursele tot mai limitate. Probabil că s-ar impune niște limite foarte drastice în ceea ce privește nașterile, chiar mai stricte decât cele din china, unde deja se încearcă controlul populației care amenință, prin numărul tot mai mare, să consume toate resursele țării.

15 răspunsuri:
| mastadont a răspuns:

Ar deveni cel mai căutat și implicit cel mai scump produs de pe piață, aurul ar fi nimic pe lângă el, îți dai seama că doar bogații ar avea acces la el și ar trăi veșnic râzând de meltenii ăștia de rând care de-abia au bani de pe o zi pe alta big grin

| Effy35 explică (pentru mastadont):

Să presupunem că acest elixir este din abundență, ceea ce înseamnă că toată lumea ar avea acces la el, cum ar evolua situația?

| Effy35 explică (pentru mastadont):

Acum o opinie sinceră: V-ar plăcea ca acest elixir să fie descoperit?

| mastadont a răspuns (pentru Effy35):

Nu. Descoperirea acestuia ar duce după părerea mea la distrugerea omenirii pentru că pământul nu este conceput să mențină o populație în continuă creștere. În plus, din punct de vedere biologic, corpul nostru și mai ales mintea nu sunt concepute să suporte eternitatea. Dacă deja depresia a ajuns boala secolului, gândeștete ce vor face oamenii după ce vor trăi câteva sute de ani, știind că au în față veșnicia, o veșnicie în care deja le-ai făcut pe toate, ai trecut prin tot ce putea viața să-ți arunce în față și ai suferit și iubit iar și iar și iar.

| Effy35 explică (pentru mastadont):

Vă supărați dacă vă mai pun o întrebare pe această temă?

| mastadont a răspuns (pentru Effy35):

Ba dimpotrivă, întrebările tale mi-au pus imaginația la lucru, continuă.

| Effy35 explică (pentru mastadont):

V-ați exprimat dezacordul cu privire la faptul dacă ați dori sau nu ca acest elixir să fie descoperit și ați invocat câteva motive personale pentru a sublinia pericolele care ar putea apărea în urma unei astfel de descoperiri, dar dacă ați fi dvs cel care ar descoperi pentru prima dată acest elixir minune ascuns de mii de ani, cum ați proceda, ați face lumea să-l descopere pentru a câștiga faimă și bogăție, l-ați ascunde pentru dumneavoastră până la un moment dat și l-ați face descoperit la sfârșitul vieții printr-un testament, l-ați folosi doar pentru dumneavoastră si/sau familia si rudele dvs și ați trăi veșnic generație după generație sau ati ingropa secretul odata cu moartea dvs?

| mastadont a răspuns (pentru Effy35):

Hmmm. Grea dilema, dar probabil că l-aș folosi doar eu și familia o perioadă până aș analiza consecințele pentru umanitate. Posibilitățile sunt prea multe ca să mă pot pronunța exact, dar probabil că l-aș face disponibil pentru toată lumea doar atunci când se vor descoperi și alte planete care să susțină viața, altfel, riscul de anihilare al omenirii e prea mare, din casă primitoare pământul ar deveni o închisoare tot mai populată, doar prin descoperirea altor planete asemănătoare cu pământul și a modului de a ajunge acolo vom putea ține sub control creșterea populației.

| InAfaraTiparelor a răspuns (pentru Effy35):

Da,l-as folosi doar pentru mine, sa devin o rasa superioara periculoasa si sa pun la punct pe oricine fara frica si regrete.

| mastadont a răspuns (pentru Effy35):

E greu de spus, însă cred că planeta ar deveni suprapopulată în vreo 100 de ani maxim de la apariția acelui elixir și ar începe războaie pentru resursele tot mai limitate. Probabil că s-ar impune niște limite foarte drastice în ceea ce privește nașterile, chiar mai stricte decât cele din china, unde deja se încearcă controlul populației care amenință, prin numărul tot mai mare, să consume toate resursele țării.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

S-a descoperit cică. Se numește "Adrenochrome". Read about it.

| MuatafaonurContInchisDeTot a răspuns:

Dumnezeul este viață veșnică prim propile noastre fapte prin sufletu curată și Mântuită prin gândurile curate prin mintea curată prin intențiile curate prin ochi curați prin faptele curate Dumnezeu este calea Adevărului și viața veșnică.

| EestiSodalane a răspuns:

S-a descoperit deja și se împarte copiiilor și adultilor în stare de pocăință la fiecare Liturghie duminică dimineata

| InAfaraTiparelor a răspuns:

L-ar lua doar politicienii si ceilalti oameni de succes ca sa ne conduca vietile pentru o eternitate.

| Effy35 explică (pentru InAfaraTiparelor):

Trebuie reținut faptul că elixirul vieții îți poate oferi nemurirea, dar asta nu înseamnă că te va face invincibil, iar prin asta mă refer la faptul că politicienii pot fi asasinați de ceilalti oameni muritori.

| InAfaraTiparelor a răspuns (pentru Effy35):

Asasinarea ar fi inutila.