| DavidIonescunasrr a întrebat:

Ce sa fac daca imi tremura muschiul de la picior în partea din fata (cred ca cvadriceps) de 2 zile îmi tremura asa vreo 4 sec. Se oprește după 1 min începe iară dar nu mereu.Pot avea ceva grav? Acum 1 săptămâna domnul de sport ne-a pus sa alergam toată ora și era cald.

5 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Ar putea fi hipoglicemia (nivel scăzut de zahăr din sânge)

https://www.medlife.ro/......-tratament

| DavidIonescunasrr explică (pentru sierra1):

Pai am făcut analizele acum 4 luni cam asa și au ieșit perfecte

| sierra1 a răspuns (pentru DavidIonescunasrr):

Perfecțiune nu există, e ceva acolo ce genereză "zbaterea".

Mai fă analize dacă continuă

| dullcat a răspuns:

Mergi la medic pentru a afla concret.

| relian a răspuns:

Muschiul cvadriceps care de fapt is mai multi muschi, adica vreo 4, nu-i unu singur. De aia ii zice quadriceps, cas 4 de la quad, adica 4 laughing

Mai mult ca sigur e de la ceva lene, adica nu prea faci sport, nu prea ai activitate fizica, mai ales daca nu misti muschii aia, apoi faci ceva sport care sa ii solicite, ei fiind slabi, dupa vor tremura.

O alta cauza ar fi ceva dezechilibru electrolitic, sodiu, potasiu, magneziu, sa nu fie cit trebuie, asa poate apare un dezechilibru si unu din electrolitii astia sa actioneze mai mult nervii sau muschii respectivi
Spui ca ai alergat toata oara, cum erai flescaita in general laughing adica muschii slabiti, neantrenati, pentru ca nu-i soliciti mai deloc, acu probabil de aia tremura, is slabi, trebuiesc antrenati, baga si tu ceva genoflexiuni sau cum se numesc asa cateva zile la rind si vezi ce se intampla.