| Mario1994 a întrebat:

Ce se întâmplă cu persoanele dispărute? De ce dispar? E ceva mafie care le răpește sau? Ce credeți?

16 răspunsuri:
| Nemessys a răspuns:

Cel mai probabil sinucidere sau crima si/sau viol, apoi trupul dus intr-un loc greu de gasit.

| Mario1994 explică (pentru Nemessys):

Doamne. E groaznic ce auzi oriunde și ce vezi la știri. Sunt mai multe persoane disparute. Ciudat e.

| Nemessys a răspuns (pentru Mario1994):

Iti dai seama ca o persoana care vrea sa se sinucida, o face intr-un loc indepartat, nepopulat, nu fix la ea acasa. Deoarece asa persoanele apropiate isi pot da seama de lipsa ei de activitate si pot apela la ajutor si dupa. sunt mici sanse sa fie salvate.

La fel si in cazul crimelor. big grin. Nu vor ca politia sa gaseasca mici indicii despre ce i s-a intamplat acelei persoane sau mai ales sa poata afla cine a facut-o.

| Mario1994 explică (pentru Nemessys):

Îmi dau seama, dragule. Nici poliția nu își mai face datoria. Poliția e coruptă și e implicată cu mafia, dacă știai. Mafia e peste tot și nu poți avea încredere în nimeni. Pot fi ei deghizați poate în polițiști sau altceva.

| Florin9Florin9 a răspuns:

De acord cu Nemessys, aș mai adăuga faptul că dacă nu ești faimos, nici nu te caută prea mult.

De exemplu recent s-a împlinit un an de la moartea fotbalistului Emiliano Sala într-un accident aviatic (în care a murit și pilotul acelui mic avion), au fost căutări până când l-au găsit pe fotbalist, apoi despre pilot nu prea le-a mai păsat.

Adică dacă ești vedetă te caută cu mai mult interes.

| Mario1994 explică (pentru Florin9Florin9):

Știu și înțeleg. Dar persoanele alea sărace care nu au legătura cu nimeni, de ce sunt dispărute? happy

| Florin9Florin9 a răspuns (pentru Mario1994):

Există o oarecare mafie, dar nu se iau așa de oricine (până la urmă în partea întunecată a internetului se pot plăti și asasinări), de obicei au un motiv.

Persoanele alea sărace nu putem ști, de la sinucideri, până la accidente cum ar fi să aluneci în apă și să te ia, să te mănânce vreun animal, să cazi pe undeva nu mai poți ieși (o fântână sau o râpă ceva) sau să te întâlnești cu vreun maniac, toate sunt variante posibile și multe altele, deci nu putem ști, putem doar presupune.

| Nemessys a răspuns (pentru Florin9Florin9):

Un bun exemplu recent este Cristina Topescu. Care nu stiu ce a facut sau din ce cauza a murit. Dar sa spunem ca s-ar fi sinucis. Unde au gasit-o? Acasa, bineinteles. big grin Dar daca facea asa ceva in alt loc, intr-o padure de exemplu, ea era data disparuta deoarece nu i se gasea trupul.

| Mario1994 explică (pentru Florin9Florin9):

Asa e. Ciudata e viata. I se întâmplă la oricine, e nașpa oricum

| Mario1994 explică (pentru Nemessys):

Și te gândești că nu a căutat-o nimeni, nici mama sa după o săptămână când a murit chiar în casa trist. E mai trist. Nu avea pe nimeni care sa ii pese cum e Cristina Topescu sau unde e, ce face.

| Florin9Florin9 a răspuns (pentru Nemessys):

Îl găseau până la urmă. O vedeau pe camere de filmat cam pe unde a fost, prietenii ei ar fi insistat să o caute până o găsesc, și ar fi găsit-o până la urmă, poate dacă era vorba de cineva necunoscut nu îi găseau trupul, pentru că nu era interes.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mario1994):

Tema misto., daca sunt tineri poate si-au inceput o noua viata.In cazul batraniilor cred ca decesul e cea mai plauzibila explicatie.

Nu stiu cine e Topescu asta, dar crezi ca nu sunt destui oameni singuri care nu tin legatura cu nimeni?
Daca eu as muri garantat cel putin o luna de zile nimeni nu m-ar cauta. + Aproape nimeni nu stie unde locuiesc acum, si am avut ganduri negre in trecut.

| Florin9Florin9 a răspuns (pentru Mario1994):

Probabil o să sune urât, dar consider că probabil și ea a avut o oarecare vină, că oamenii nu se îndepărtează de tine fără motiv, probabil și ea prin anumite chestii i-a îndepărtat.

| Nemessys a răspuns (pentru Mario1994):

Cand o persoana vrea sa devina deodata mai retrasa si nu vrea sa comunice cu nimeni, da de banuit happy.

| Mario1994 explică (pentru Nemessys):

Da. Și asta e adevărat.

| BogdanM275 a răspuns:

Depinde de la caz la caz, în cele mai multe cazurii e vorba de o rapire caz în care mafia sau persoanele cu "probleme" (vezi cazul dincă) sunt cel mai probabil responsabile, dar exista de asemenea și probabilitatea ca persoana respectivă să fi ales să dispară de bună voie adică să fi ales să se sinucidă.