| RAY a întrebat:

Cine cunoaste foarte bine metabolismul uman? as vrea sa vorbesc cu el/ea

nu rasundeti daca nu stiti, fara copy paste de pe google

5 răspunsuri:
| OoBunnyoO a răspuns:

Eu te-as putea ajuta insa depinde ce vrei sa stii.

| RAY explică (pentru OoBunnyoO):

De ce organismul depune ceea ce manc ca tesut adios? adica da in prima faza il transforma in glicogen dar de ce atunci mai ramane si sa depuna ca grasime? organismul isi calculeaza singur rata a ceea ce are nevoie si pastreaza pentru el atat cat are nevoie sau?

| OoBunnyoO a răspuns (pentru RAY):

Da, organismul isi calculeaza cata energie are nevoie. Mancarea pe care o mananci are o anumita valoare energetica, mai ales polisaharidele si mai ales glucoza, transformata in glicogen, carbohidratul specific pentru stocarea energiei. Pe scurt, tu mananci anumite lucruri, iar energia din ele este folosita. Ceea ce nu este folosit este stocat in adipocite, in testul adipos.

Deci daca mananci mancare cu o valoare energetica mai mare decat a ceea ce folosesti, corpul va stoca resturile.

| RAY explică (pentru OoBunnyoO):

Multumesc

| OoBunnyoO a răspuns (pentru RAY):

N-ai pentru ce.