| Bubuletz a întrebat:

Cine imi explica si mie diferite jocuri cu carti in afara de:Macao, Tabinet, Toci, Kems.Multumesc anticipat. Dau funda!

5 răspunsuri:
| Narfundo a răspuns:

101:). E foarte misto. Citeste pe www.google.ro despre el.

| rosse99 a răspuns:

TROMBON

Materiale necesare:
Un pachet sau doua (in functie de numarul jucatorilor) de 52 carti de joc

Reguli:
Se impart cartile in mod egal jucatorilor.
Primul jucator pune pe masa un numar de carti cu fata in jos si anunta ce tip de carti sunt. Urmatorii jucatori trebuie sa puna si ei jos cate carti vor ei si anunta cate carti au pus jos. Inainte ca urmatorul jucator sa puna si el cartile lui se poate striga de catre oricare dintre jucatori "TROMBON".
In acest moment exista 2 variante:
- cartile puse de catre jucator corespund toate ca valoare cu tipul de carti anuntat de catre primul jucator si atunci cel care a strigat "TROMBON" ia toate cartile de pe masa.
- cartile puse de catre jucator, nu corespund toate cu tipul de carte anuntat de primul jucator, si atunci cel "care a mintit" ia toate cartile de pe masa.
Daca cartile au fost acoperite de urmatorul jucator, inainte de a se spune "TROMBON", trombonul nu mai este valabil si se continua jocul.
Se mai poate spune si "TROMBON DE CARTI" atunci cand numarul de carti puse de jucator este suspectat ca nu corespunde cu numarul declarat, si se aplica regulile de mai sus.
Cel care termina primul cartile din mana este castigator, iar cel care ramane cu carti in mana pierde.
Orice "minciuna" este acceptata (nr de carti, valoare) daca nimeni nu spune "TROMBON".

E frumos jocul!

| yoppzz11 a răspuns:

Rentz laughing

| bArBiE`E~MaThA~sa~Tzi~MInTHe`AsThA a răspuns:

Popa prostu e un fel de kems da se joaca fiecare pentru el se imparte cartile la fel si cine prinde popa prostu e popa prostu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Razboi:

Se impart toate cartile. nu se uita in carti si cu ele intoarse pe spate, se da cate o carte (de la inceputul pachetului sau de la sfarsit) dintre cele doua carti, cartea cea mare castiga si respectiva persoana ia cele doua carti si le pune la inceputul pachetului sau la sfarsit ( sa fie invers de cum se trage cartea care se da) in caz ca se nimeresc 2 carti la fel, e razboi si trebuie date numarul de carti care sunt indicate de carte. la fel, ultima carte mare castiga toate cartile. in momentul cand o persoana a ramas fara carti, a pierdut.