| Calinizvoru a întrebat:

Cred ca cel mai trist lucru e ca omul e format din carne,privim atat de bine carnea de pe om incat uitam de viata,de ce privim carnea de pe om si nu actiunile pe care le face acesta? E trist acest lucru,viata e atat de colorata, de ce o vedem atat de carnoasa?

5 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Omul e format din carne, oase, sange, apa, celule

Răspuns utilizator avertizat
| Steregoi a răspuns:

Carnea e sfântă. Viață e colorata. Fapte bune sunt.

Răspuns utilizator avertizat
| Steregoi a răspuns (pentru Calinizvoru):

E sfanta pentru ca a fost creata sfanta. Dumnezeu nu a creat nimic necurat. Toata materia e din Dumnezeu care e sfant.

Imbolnavirea imbatranirea si moartea apar datorita pacatului sau tendintei mostenite spre pacat.

Multi asociaza carnea cu pacatul insa nu au nici o legatura. Multi zic: carnea = pacat. Pacatul e pacat si carnea e carne.

Omul imbatraneste si moare pentru ca Dumnezeu nu mai intretine corpul nimanui ca sa nu moara si sa traiasca vesnic. Boala batranetea si moartea sunt efecte fizice cu cauza morala. Existenta are doua parti: morala si fizica.

La o prima vedere am putea spune: "carnea e necurata si de aceea mor copiii inainte de a fi nascuti". Acestea se intampla deoarece Dumnezeu nu mai intretine carnea in mod perfect ca sa nu mai existe boli si moarte. Tendinta omului spre greseli are consecinte asupra copiilor. Tendinta omului spre greseli este tot din cauza ca Dumnezeu nu mai intretine corpul omului ca sa gandeasca perfect lucid mereu cum era inainte ca Adam si Eva sa pacatuiasca. In plus, desi erau perfecti Adam si Eva erau liberi sa decida sa asculte sau nu de Dumnezeu.

Un sistem imunitar perfect si intretinut de Dumnezeu nu are nevoie de vaccin si antibiotice si de tot felul de suplimente alimentare ci doar de o alimentatie sanatoasa. Un trup perfect intretinut de Dumnezeu complet are capacitate de detoxifiere perfecta si de eliminare completa a toxinelor si de regenerare corecta si completa a celulelor.

Animalele "necurate" se hraneau cu cadavre.

"Necurat" e orice lucru sau aliment care nu poate fi prelucrat de corp sau carne in conditii normale.

Am putea spune: "carnea nu mai e curata datorita pacatului mostenit".

Am zis "carnea e curata" ca sa accentuez ca aceasta carne nu a fost creata necurata de Dumnezeu. Ea a devenit necurata datorita neascultarii de Dumnezeu. Consecintele pacatului determina ca omul sa traiasca in conditii neconforme ce il impinge spre pacat. Va fi tot mai greu oamenilor sa se apropie de Dumnezeu datorita cresterii demografice peste limita prevazuta de Dumnezeu raportata la fertilitatea solului, si datorita poluarii cauzate de om.