| Buca1 a întrebat:

Cred ca sufăr de timiditate, ma sperie oamenii foarte gălăgioși, ma înroșesc în situații care nu își au rostul, sunt introvertit și nu am chef de nimic. Tun sa menționez ca lângă persoanele apropiate nu sunt asa. Mi e foarte greu sa ma deschid în fata oamenilor, mai sunt și la drept......cum pot trece peste chestia asta? Cred ca întru în depresie din cauza asta.

13 răspunsuri:
| MarianWLF a răspuns:

Nu iti creea conceptia ca trebuie sa ai multi prieteni, 2-3 de calitate sunt mai mult decat suficienti, poate ti-e greu sa te deschizi in fata oamenilor superficiali cu care ai conversatii despre banalitati si cauti oameni mai pe gustul tau.
In cele mai multe cazuri nu exista un pericol fizic la adresa ta, poate de aceea ai impresia ca te intimideaza oamenii galagiosi dar in mare parte nu cred ca au treaba cu tine.

| Violleta2022 a răspuns:

Asta este datorata lipsei de incredere in tine.
In loc sa fi negativist spunandu-ti: "Cred ca întru în depresie din cauza asta" ti-as ecomanda cu tarie sa spui taman pe dos: "nu voi intra in depresie din atata lucru, dimpotriva, imi voi demonstra mie insumi, ca sunt mai bun si mai capabil sa realizez ceva in viata!"

| dullcat a răspuns:

Buna.E destul de nasol ca ai ajuns pana la facultate si nu ai facut nimic in acest sens, mai ales ca in domeniul ales va trebui obligatoriu sa relationezi cu oamenii, sa te impui, iar asta nu se va intampla daca vorbesti ca un soricel, te inrosesti si te faci cat mai micuta din gesturile fizice.Decat sa tragi concluzii pripite despre depresie, mai productiv este sa mergi la psiholog pentru a afla care-i treaba, nu-i nicio rusine in asta, stai calma.Fiind studenta, ai si dreptul la sedinte gratis. Sfatul meu e sa te inscrii neaparat in diverse asociatii unde inveti sa vorbesti in public, de exemplu Toastmasters Cluj:

https://www.facebook.com/clubulToastmastersCluj

Mai poti arunca un ochi si la ce spune lumea pe aici, in timpul liber:

https://www.youtube.com/results?search_query=scapa+de+timiditate

Succes!

| Buca1 explică (pentru dullcat):

Trebuie sa precizez ca am momente în care nu ma înroșesc si ma fac cât un șoricel, din contra devin foarte vulcanica și nu inteleg cum e posibil treaba asta, e adevărat am niște traume nerezolvate din copilărie și ma gândesc ca asta e cauza. Îmi place sa vorbesc, am ținut discursuri în liceu în fata liceului și mi-a plăcut, dar ceva s-a întâmplat și am o anxietate uriașă. Îmi dau seama ca e o problema grava, am contactat niște psihologi, aștept sa imi răspundă. Momentan am pus facultate pe pauza, nu mai pot psihic. Am avut examene orale la facultate și mi au placut, am luat și note mari pe deasupra. Am avut parte de niște umilințe în perioada copilăriei și am o teama ca se pot repeta..Scuze pentru micile greșeli, scriu tremurândlaughing

| Buca1 explică (pentru dullcat):

Mulțumesc pentru sfaturi!

| dullcat a răspuns (pentru Buca1):

Atunci esti chiar pe drumul ce bun.Cand devii vulcanica insemna ca exista undeva o ruptura in modul in care iti controlezi emotiile, poate chiar se acumuleaza frustrari si ies la suprafata fix cand te astepti mai putin etc.Din pacate, in momentul in care iti pierzi cumpatul risti sa nu mai fii luata in serios in acea discutie.Been there, done that. :))) Dar se poate rezolva, stai calma. Poate suferi de sindromull impostorului si psihicul tau nu se simte ok cu aceasta facultate, cu mediul, simti ca nu meriti sa fii acolo? Eu doar presupun.E bine ca ai luat o pauza, mutl mai bine asa decat sa ajungi la burnout.

https://www.reginamaria.ro/......de-burnout

Atat timp cat in liceu ai participat la dezbateri, ai vorbit in fata unor grupuri etc. in momentul de fata nu ar trebui sa ai acest blocaj. Sper sa afli ce si cum la psiholog. Teoria spune si ca unele traume din copilarie ies la suprafata in urma diverselor experiente, chiar daca pana in acel punct nu ti-au pus vreodata piedica.

| dullcat a răspuns (pentru Buca1):

Cu placere.Succes atat in dezvoltarea personala cat si la facultate, cand te decizi sa revii!

| Celdrept a răspuns:

Cauți oamenii introvertiți, in rest nu ai ce sa faci așa esti tu.

| Buca1 explică (pentru Celdrept):

Înțeleg ce spui, dar din câte știu de timiditate poți scăpa....introvertita o sa fiu toată viata.

| Celdrept a răspuns (pentru Buca1):

Greu scapi de timiditate, numai extrovertiții scăpa ușor de timiditate.
Trebuie sa ieși din zona de confort și un introvertit nu prea iese din zona de confort, și eu sunt așa și știu ce vorbesc.

| Buca1 explică (pentru Celdrept):

Ai vorbit cu vreun specialist? Câți ani ai? Starea ta s-a agravat din liceu pana în momentul de fata sau viceversa?

| Celdrept a răspuns (pentru Buca1):

32 am! De când am depresie de multi ani, un introvertit timid ajunge in final un depresiv daca nu își depășește condiția.

| Buca1 explică (pentru Celdrept):

As vrea sa vorbesc cu tine în privat. Se poate?