| nobody_9468 a întrebat:

Credeti ca bebelusii care de abia se nasc si au deformatii fizice sau parinti care nu-i pot creste au vreo vina? eu sunt sigura ca nu...totusi de ce unii se nasc asa, neavand pacate, este un fel de "rasplata" pentru parinti?

Răspuns Câştigător
| Piscotel a răspuns:

E vorba de anatomie la copiii ce se nasc cu malformari, nu de pacate happy
Sau... da, esti pedepsit ca ai vrut sa faci un copil desi erai incompatibil cu partenerul din punct de vedere anatomic.

Cat despre parintii care nu pot creste copilul... niste iresponsabili!
In societatea asta cu atatea metode contraceptive ma mira faptul ca exista atatia copii abandonati.

2 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

Din punct de vedere religios pacatele parintilor se vor rasfrange intr-un fel sau altul asupra copiilor. Se mai spune ca asta e pe parcursul a 7 generatii. Binenteles ca parintii trebuie sa isi duca crucea pana la capat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sant pacate care se platesc pana la al saptelea neam.de ce? din dragostea lui Dumnezeu pentru noi, pentru a ne curata de pacate si prin credinta in Iisus Hristos, sa mostenim toti viata vesnica si imparatia lui Dumnezeu. dar daca se intampla asa ceva nu este un efect al urii lui Dumnezeu ci al pacatului care a denaturat, iubirea si dragostea, intre oameni si permit lui satan sa aiba putere de produce raul.caci Dumnezeu este dragoste si iubire.neconditionata.daca eu preacurvesc, inseamna cami iubesc pacatul si slabiciunile si nu copii, care stiu ca vor suporta si ei efectul pacatelor mele.deci ii facem din dragoste, dar ii pedepsim in pacat.ar trebui sa traim in curatenie, si credinta, pentru noi dar si pentru ei.