| anonim_4396 a întrebat:

Credeti ca copiii ce invata in mediul rural sunt mai prosti?
Mersi. happy

Răspuns Câştigător
| infires a răspuns:

Haha. Stai calma, cei de la oras nu sunt cu coarne si nici nu s-au nascut cu doua creiere. Faza e ca la oras majoritatea se cred superiori din cauza ca orasul, scolile sunt mai aranjate, iar cei de la sat nu se dau asa de tare in spectacol, pentru ca sunt invatati cu simplismul. Capacitatea de invatare este exact aceeasi, diferenta e "cheful". Unii sunt direct trimisi la munca de parinti, altii sunt delasatori. Dar pe oricine ai auzi ca spune ca orasenii sunt superiori sateniilor, minte cu desavarsire si sigur e de la oras. Am prieteni de la oras care nu invata la fel de bine ca multi de la sat, motivele fiind diverse, gen pubertatea, adolescenta (adica dorinta de libertate, de maturizare). Adevarat e si ca cei de la sat mai fac din astea, dar sunt putini. Majoritatea sunt linistiti. Concluzia e ca NU, COPIII DIN MEDIUL RURAL NU SUNT DIFERITI DE CEI DIN MEDIUL URBAN. Diferit e doar mediul de crestere.

11 răspunsuri:
| Morenna10 a răspuns:

Nu sunt mai "prosti", in ziua de azi toata lumea are posibilitatea de a invata plus ca depinde de fiecare cat de dispus e sa invete.

| neutrino a răspuns:

Prosti nu, dar unii pot fi mai putin educati, multe scoli de la tara duc lipsa de profesori buni. Cu toate acestea insa, la mine la liceu, si este un liceu greu, cei mai buni elevi sunt cei veniti de la tara. Si culmea, sunt si cei mai educati!

| OoBunnyoO a răspuns:

Nu sunt mai prosti, problema este ca nu beneficiaza de o educatie prea buna, deci sunt mai putin educati.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu. Eu sunt copil din zona rural si sunt mai desteapta decat multi care stau la oras.
Multi copii din clasa mea sunt din zona urbana, dar la teste si teze tot eu am luat mai mult.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Diferenta e ca ai studiat mai mult, nu conteaza de unde esti. e ca si cum ai zice un blond e mai prost decat un brunet, doar din cauza culorii capului.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Dar am mai observat ceva.
Astia de la "taranoaia" sunt mai deschisi si mai curajosi... a, da...Si mai credinciosi tongue
Dar faza e ca dupa 14 ani, multi renunta la credinta lor sad
Si aici chiar pot spune " tarani".

| kteichd a răspuns:

Nu

| 1234avg a răspuns:

Majoritatea.Dar asta nu insemna ca sunt prosti de cand s-au nascut.Am avut multi colegi in mediul rural cu 10 pe linie.Majoritatea prostiei este din cauza dezinteresului si lipsa invatatorilor.

| silvia2ooo a răspuns:

Ma refeream daca sunt mai putini pregatiti.
Nu ma refeream la baieti sau persoanele care nu invata

| Cretu_Catalin_1982 a răspuns:

Copii din mediul rural sunt mai inteligenti si au o copilarie mult mai fericita daca parintii lor nu sunt betivi si folosesc alocatia celor mici pentru a cumpara bautura...

| 7teen a răspuns:

Mai prosti sau mai destepti nu sunt.
Asta e un stereotip daca crezi ca persoanele de la oras sunt mai destepte decat cele de la tara.
Nu locul sau zona in care cresti conteaza ci educatia din familie, anturajul si modul de viata pe care il alegi.
Cel mai probabil studiatul intr-o scoala rurala nu are aceleasi avantaje, iar numarul elevilor care chiar vin cu un scop acolo este probabil mai scazut. De aceea si profesorilor le este mult mai greu sa progreseze cu materia si de asemenea nici nu se simt motivati tot timpul din cauza interesului scazut al elevilor.
Dar daca chiar vrei sa faci ceva cu viata ta atunci totul depinde de tine nu de zona in care ai crescut si cateoadata nici de parinti sau prieteni. Fiecare persoana este cine vrea sa fie.