| anonim_4396 a întrebat:

Credeti ca pot exista si unele situatii pe care este ceva realist sa le percepi ca fiind rusinoase (adica sa fie un fapt ca sunt rusinoase si sa fie gresit sa le percepi altfel) sau ca rusinea distorsioneaza mereu perceptia asupra realitatii? Argumentati.

2 răspunsuri:
| mi25 a răspuns:

In primul rand expui atat de rau problemele, incat nu stiu daca le intelege cineva.
In al doilea rand: realismul nu exclude rusinosul.
In al treiea rand perceptia este diferita la persoane. Unele percep ceva ca rusinos, altele nu percep acel ceva ca rusinos.
Iti dau un exemplu: unele persoane percep ca rusinos sa aci nudism, altele nu.
Realitatea este una singura, doar perceptia ei este diferita de la individ la individ.

| 120bulevard a răspuns:

Da