| AlexDorinel a întrebat:

Credeți că generația asta de copii 15-16-17-18 ani care toată ziua își cumpăra numai țigări și bautură din alocație și din banii părinților,credeți că are vreun viitor? Fetele poate mai au un viitor că se căsătoresc cu unu cu bani și aia e, dar băieții nu au niciun viitor în felul ăsta, ce părere aveți?

21 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu cred, cel putin astia care acum stau pe spinarea parintilro si bunicilor, dar cand nu vor mai fii aceia, ce vor face?
Ajung niste cersetori la colt de bloc, beti tot timpul si dormind pe strazi, prin cartoane oi dormind in BMW-urile care si e cumpara azi si le tin in fata casei, ca bani de benzina sa seplimbe, nu au.
Trebuie sa recunosc ca generatia de minori din ziua de azi, va ajunge o generatie de ratati, din lipsa educatiei, lipsa bunul simt si lipsa dorintei de munca sau a unui tel in viata, ca sa se realizeze.

| Drimmero a răspuns:

Mai schimba frate contentul ca te-ai invechit.

| Emma30555 a răspuns:

Eu cred ca au viitor fiindcă unii dintre ei se vor schimba se vor maturiza în plus nu sunt asa toți nu trebuie sa generalizam. Dacă sunt inteligenți, dacă au noroc, dacă provin din familii bune dacă nu vor deveni oameni slabi se vor descurca. Nu inseamna ca dacă fumează sau la petreceri mai beau alcool toți vor deveni niște alcoolici și pierde vara. Eu de exemplu cunosc un băiat care în adolescenta avea un comportament antisocial, o gașca proasta de a fost și arestat dar fiind minor a scăpat ieftin, și cred ca a fost și o lecție, te gândeai ca ajunge rău când va creste dar acum muncește, și a terminat școala, este căsătorit și are doua fetite și este la locul lui nu a mai avut nici o problema

Răspuns utilizator avertizat
| Emma30555 a răspuns (pentru AlexDorinel):

Faptul ca se uita pe telefoane sau rad nu e problema, problema este dacă consuma alcool la vârsta lor, dar poate sunt cazuri mai rare totuși fiindca dacă se întorc acasă beți nu cred ca nu le spun părinții nimic.

Răspuns utilizator avertizat
| Emma30555 a răspuns (pentru AlexDorinel):

A fost o chestie care s-a întâmplat odata cum ai spus și tu. Nu trebuie generalizat ca doar nu ai obiceiul sa faci asta constant. E cazul și altor copii probabil, teribilismul vârstei

| Zuzu1991 a răspuns:

Nope, nici un viitor, funda?!?

ba nu, stai, vor umple spitalele de cance... asta... oncologie (JUR ca am vrut sa scriu oncologie si nu cancer, JUR)

deci, au un viitor in spitalul de ONCOLOGIE (iar, JUR ca nu am vrut sa spun cancer... JUR), se pune? tongue

| chuckmanson a răspuns:

Întâi ai avut o obsesie cu satu acu ai o obsesie cu generația și cu țigările? Măcar ai mai schimbat și tu ce să zic

| tudorvolcano a răspuns:

Toți au un viitor: fie că într-o vilă, fie că pe străzi, fie că la pușcărie, dar viitor au.
Nu știu la ce fel de viitor te referi.

Să aibă vile, mașini de lux, iaht, avion privat, posibilitatea de a merge săptămânal în concediu? Nu cred că mare parte vor putea aceasta.

Să facă o facultate, să reușească să aibă o casă cu două etaje, o mașină decentă (Jaguar, BMW, Mercedes), posibilitatea de a putea plăti orice tratament medical absolut necesar? Cred că măcar 5-10% vor putea să ajungă la acest nivel, dacă vor învăța la o facultate rentabilă financiar, sau dacă vor avea pilele necesare.

Să aibă unde să stea să doarmă, să aibă ce mânca, să aibă cu se îmbrăca? Peste 90% vor fi în stare, cel mai probabil. Restul, e vorba fie de copii care au crescut la cămin și după nu i-a ajutat nimeni după ca să poată se stea undeva, să muncească undeva pentru a plăti facultatea, fie drogați, fie de alcoolici, fie de oameni cu cazier judiciar, fie de oameni cu probleme psihiatrice, fie de țigani sau alte minorități discriminate până la punctul de a rămâne pe străzi, sau rareori, de oameni pur cărora în mod inexplicabil, nimic nu le merge bine.

Mare parte din fetele care încearcă să ia pe unul cu bani, ajung pe centură în Occident, victime ale proxenetismului. Aceasta este strategia proxeneților: să ademene fetele cu mese la restaurante scumpe, plimbări cu mașini scumpe etc. După li se pot propune vacanțe în străinătate, și de acolo ajung să fie exploatate. Le este și ușor, pentru că mare parte nu știu limbi străine, deci nu sunt în stare să contacteze autoritățile locale, și de asemenea faptul că credeau că vor ajunge soții de bogătași, indică clar naivitatea lor și faptul că pot fi ușor manipulate de proxeneți.

| geoconda a răspuns:

Mda

. Ne transformam, ce sa zic. Sunt fata, am 16 ani, nu beau, nu fumez, relație nu am și nici nu as avea. Cred ca mai sunt de ăștia ca mine. Ce sa zic...

Răspuns utilizator avertizat
| geoconda a răspuns (pentru AlexDorinel):

Sigur nu îmi voi schimba părerea! Băieți, găsesc sigur. nu e asta problema. Dar văd ce se întâmplă în jurul meu și aleg sa stau cuminte și cu minte.

Răspuns utilizator avertizat
| geoconda a răspuns (pentru AlexDorinel):

Eu, sunt de la sat. Prin apropiere de Craiova, sa zic un punct de reper pe care l-ai cunoaște.
Sa știi ca dacă as avea un prieten fumător, m-ar influenta și pe mine. Știu sigur. În ziua de azi, toți fumeaza

Răspuns utilizator avertizat
| geoconda a răspuns (pentru AlexDorinel):

Prieteni am, sigur. Mai vorbesc cu băieți, prin mesaje. Dar nu mai mult, gen săruturi și chestii.
Eu știu că sunt dependenta de fumul de tigara, îmi place foarte mult. Și dacă apuc sa și fumez, nu ma mai las. Asa ca mai bine nu

Răspuns utilizator avertizat
| IgnatVictor a răspuns:

Depinde. Există copii de 15 - 16 ani care încă nu au minte. Un bun exemplu ar fi vărul meu, care fumează un pachet de țigări pe zi, conduce ilegal, poluează mediul, face sex cu mai multe fete (în condițiile în care are iubită), bea o tonă de energizante și abia așteaptă să își ia permisul, ca să - citez - „intru cu mașina în primul stâlp". Există și lepădături ca omul ăsta, fără scrupule, al cărui singur scop în lume e să facă umbră pământului. Însă nu e un caz general. Am cunoscut copii de 15 și 16 ani cu o educație excelentă și cu un comportament adecvat, care m-au lăsat profund surprins. În lume există și lepădături, și adevărate bijuterii.
Acum, trecând mai departe, 17 - 18 ani sunt alte vârste. O persoană care a atins punctul acesta în viață ar trebui să aibă o altă minte. Aici, majoritatea persoanelor știu (sau măcar încearcă să caute) ce vor de la viață și muncesc pentru a atinge acel țel. Fie că e vorba de o facultate bună sau de un loc de muncă cu jumătate de normă, majoritatea consumă energie și timp pentru a ajunge acolo. Mai pe scurt, își folosesc resursele în scopuri bune. În loc să bea sau să meargă la petreceri, muncesc sau învață. Totul este despre alegeri. Bine, acum trebuie să existe și un echilibru. Poți să fumezi și poți să bei și să fii o persoană genială în același timp. Însă, de cele mai multe ori, nu se întâmplă asta.

| DementuTDi a răspuns:

Da sefule avem viitor eu beau mereu si fac bani la greu ca ma duce capul si fac afacerii cu prietenii mei cu crapat lemne la vecini sa stii ca faci bani foarte buni din aceasta afacere recomand

Răspuns utilizator avertizat