Stefan
| Stefan a întrebat:

Credeti ca gresesc daca spun ca "banul e la putere"?

Răspuns Câştigător
luciana
| luciana a răspuns:

Nu gresesti deloc! Asa si este : la medici daca trebuie sa mergi,- DAI, la spital de esti internat DAI,- de la portar pana la doctor, ( cand era d-nul OPRESCU -directorul Spitalului Municipal - NIMENI, nu iti primea deloc bacsisul, si serviciile erau de calitate ...Acum insa, ti-ar trebui sa ai 10 salarii sa le poti satisface pretentiile pentru serviciul pentru care ti-l fac (uneori de proasta calitate ) uitand de juramantul depus candva; au mana intinsa,- de la portar si pana SUS...) dai la policlinica, la medicul de familie care se stramba de doresti sa iti ia macar o tensiune, sau la vreo specilaitate nu mai vb,... apoi, nu mai vb de alte servicii, care nu suporta amanare, la dentist unde acum au preturi exorbitante fata de ce pensii sau salarii avem, sau sa nu mai vb., de tinerii ce acum pasesc in viata si care nu au nici un venit, parintii - sustinandu-i..., Ei, ar fi multe de insirat dar rubricile sunt facute sa fii scurt si la obiect ca altfel - ne apuca Anul Nou... Numai bine, Lucien.

11 răspunsuri:
mumoasa
| mumoasa a răspuns:

Si da si nu! Asta pentru ca in ziua de azi, fara bani nu estin nimic straight face

| ღ..*Addelly*ღ.! a răspuns:

Pe deoparte da este la putere fara banii nu poti face nimic

| danutza a răspuns:

Nup in ziua de azi bani vorbescwinking

| YepIsSuspended a răspuns:

Buna

Pai... daca te referi la greseli de coregrafie...nu,nu gresestilaughing
Si daca te referi la ce se refera si ceilalti atunci...Nu tot timpul; dar este.

| alle_1861 a răspuns:

Din pacate, nu gresesti.

| DoomNEzeu a răspuns:

Nu cred ca banul este la putere..ci ce facem cu banu este...winking

| eliade a răspuns:

La inceput, banul a fost o rezolvare fericita a ideii de comert, inlocuind atat de greoiul troc[schimbul in natura]. Sa ne imaginam, astazi, ca, pentru a ne cumpara linguri din targ, ar trebui sa ne deplasam vreo 5-10 km cu o vaca sau cu un purcel, ca moneda de schimb[!]. Ceea ce a devenit banul in istoria moderna este doar expresia lacomiei fara margini a omului.Desigur,lacomia are foarte diverse forme, de la cele mai subtile la cele mai perverse si terminand cu forma "porceasca" a defectiunii. Deci, nu banul, un instrument nevinovat, este la putere, ci lacomia, in toata "splendoarea" ei generatoare de rahat[la propriu si la figurat!]. Asta e: cei care gasesc caile de a-si potoli "foamea" patologica sunt la putere!

| 1968 a răspuns:

NU, asa e banul e putrea!

| SpikE a răspuns:

Nu, este adevarat!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din pacate romania a inceput sa fie guvernata de forma care se numeste oligarhie (cateva persoane cu putere financiara conduc tara ), dar asta a fost dintotdeauna, cine a avut bani a avut si putere.

| claudiu_6756 a răspuns:

Asa-i banu e la putere dar daca ai prea multi bani sa stii te schimba nu mai esti acelasi om care erai inainte un om simplu degeaba ai bani daca nu e dragoste adevarat q vreo fata parerea mea ca bani nu aduc fericirea oricat de bani multi ai aveai degeaba daca esti singur si nu ai pe nimenea parerea mea