| 1234568807 a întrebat:

Credeti ca relatiile dintre Rusia Si Belarus sunt adevarate sau Rusia doar se foloseste de Belarus avand in vedere ca aceasta tara nu are niciun aliat bazandu-se doar pe relatiile cu Rusia?

8 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Din punctul meu de vedere, geo-politic, Belarusul este un stat marioneta al Rusiei 'tariste', dar asta stim cu totii deja
Cand ai un 'aliat' precum Rusia, nici numai este nevoie sa fii cu altii, este destul de puternic acest aliat
Mai ales ca Rusia are cand si cand (cand se cearta cand se impaca) aliati puternici precum China! (nota: nu se cearta in adevaratul sens al cuvantului, rusia cu china, doar au diferende de opinie uneori)
Am explicat pe cat de simplu am putut, ce vreti atat ma duce capulwinking
Ii las pe restul colegilor care sunt mai priceputi ca mine pe acest subiect sa dezvolte opiniile dansilor, sunt foarte sigur ca sunt unii mai buni in explicatii si cunostinte fata de acest subiect!

| 1234568807 explică (pentru Simpatic):

Eu sunt de parere ca Rusia isi urmareste doar interesele si nu o sa se arunce niciodata la lupte pentru Belarus, Belarus e folosita mai mult de Rusia drept cainele care latra dar nu musca, nu exista aliati si prueteni adevarati intre tari nicaieri pe planeta asta, nici intre china si rusia, si acolo sunt multe interese, chinezii profita ca rusia are sanctiuni din partea uniunii europene si nu isi mai poate vinde gazu la noi, chinezii cumparandu-l la pret mai redus, deci in orice relatie intre tari stau la mijloc interesele

| Simpatic a răspuns (pentru 1234568807):

Cred ca ai dreptate.
dar ce crezi? asta cu interesul nu este valabila in orice alianta militara si economica? am inteles ca ai folosit termenul "prietenie" metaforic, 2 tari diferite sau mai multe, pot fi prietene doar in acest sens metaforic
NATO nu are oare interese la noi in Romania sau fata de noi?
Dar UE?

| 1234568807 explică (pentru Simpatic):

Bineinteles ca au interese nato si UE la noi, trebuie sa fi prea batut in cap sa crezi ca nu laughing

| LordCristobal a răspuns:

De obicei relatiile politice dintre tari nu sunt 100% autentice ci se bazeaza mai mult pe in interes.
In cazul de mai sus, Belarusul este un stat vasal Rusiei care se pune la dispozitia Rusiei oridecateori vrea Putin.

| 1234568807 explică (pentru LordCristobal):

Exact, adica e sluga lui Putin

| MistarGoGu a răspuns:

Una din multele "REMORCI " ale Rusiei!

| RedMarr a răspuns:

Relatiile dintre Rusia Si Belarus - da, sunt Adevarate. Ca societate(rusa-bielorusa) au in comun Modelul Slav de a fi / vorbi - limba rusa+gandirea/nivelul de civilizatie-educatie/societate din era Sovietica. Dar sunt si Diferite, si nici nu se poate altfel. Belarus la marginea Rusiei si in vecinatatea tarilor Nordice(au si dialectul/limba proprie). Are o 'personalitate' diferita de Rusiei, si, zic eu, e pe un Nivel/treapta Superioara. Bielorusia nu are Resurse Naturale precum Rusia. A trebuit sa-si foloseasca capul/mintea pentru a avea, cat de cat bani/prosperitate( Tractoarele Belarus ). La Nivel de Conducatori - e mai Complicat. Acolo Sunt 2 Lupi. Unul mai mic si...cel Mare. E un nivel de incredere Prudent-Rezervata. Atat intreb - A vazut cineva, Bielorusi, fugarind gainile, precum soldatii rusi?