| RAY a întrebat:

Cum a fost experiența voastră Intr un spital de psihiatrie? Multe am văzut în filme, la știri

9 răspunsuri:
| StoicAnalysis a răspuns:

Am o ruda care frecventeaza internarile acolo. Fiind cea mai apropiata ruda din apropierea spitalului, cand o externa, veneam eu s-o iau. E cel mai cumplit lucru sa stai acolo din ce mi-a spus ruda respectiva si din ce am vazut si eu.

| Standt a răspuns:

Nici macar in vizita nu am fost.

| RAY explică (pentru Standt):

Nu ar trebui sa îți frica, teama, rușine, uni ți au pierdut totul și a fost un șoc prea mare, eu am cunoscut persoane cu dizabilități mult mai bune că cele sănătate

| Standt a răspuns (pentru RAY):

Nu mi-e frica. Nu am avut la cine sa merg, nu cunosc pe nimeni cu probleme. Iar eu insami nu am astfel de probleme.

| RAY explică (pentru Standt):

Societatea este idealistă nu realista, in ultimi ani doctrina gândește pozitiv e impusă obligatoriu, scuze că te deranjez dar nu am cf

| Standt a răspuns (pentru RAY):

Nu ma deranjezi deloc. Dar eu am o varsta in cârcă. Am nervii tabaciti si antrenati la toate cele. E drept, am trait in anii cand toti ne ajutam pe toti. Nu era invidie, individualism. Luam viata cum era, nu eram obligati sa gandim pozitiv cand viata era acra. Stiam ca e nevoie si de "muraturi" dar ne prindeu bine. Prietenii, vecinii, ne ajutau sa trecem peste. In particular, eu am nervii mai tari si nu ma doboara nimic. Nu ma panichez cu "vaaaai, ce ma fac?". Mai repede gandesc: cum o dreg?

| Sportacus123 a răspuns:

Am foat internat de două ori la Psihiatrie în anul 2022. Prima dată 6 zile, a doua oară 4 zile. A fost bine. Am mâncat, am dormit, mi-am luat tratamentul, am vorbit cu colegii de cameră
În prezent sunt bine, destul de liniștit, îmi iau tratamentul și sunt sigur că nu voi mai ajunge acolo.

| Lupică27 a răspuns (pentru Sportacus123):

Sa-l trimiti si pe vacagrasaverginica

| RAY explică (pentru Sportacus123):

Foarte bine, vezi de suplimente pentru dopamina și serotina, eu când am fost la psihiatrie am conversat ca între colegi