| anonim_4396 a întrebat:

Cum as putea avea accent american? (nu englezesc)

4 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Treb sa vorbesti cu un american, iar ala sa te corecteze, sa zica asa, nu asa etc.Plus de asta cred ca e si un talent sa-i zic, adica usurinta cu care copii pe cineva laughing
Asa din filme si la ce mai zic unia tu singur nu te auzi, doara daca te si inregistrezi, apoi compari laughing ceea ce e destul de mult.
Dar nu stiu la ce iti trebuie sa ai accent cum zici, la ce te ajuta?

Răspuns utilizator avertizat
| Bratu_Andrew_2000 a răspuns:

Accent American, ei? Multe filme/seriale si jocuri video. De obicei este folosit un accent american acolo.
Nu rezolvi nimic insa daca doar asculti, trebuie sa si exersezi. Vorbeste singur, joaca scenarii imaginare cu voce tare. Ajuta foarte mult. Si gandeste-te mereu daca felul cum vorbesti suna ca cel din film. Gandeste-te daca ai putea inlocui accentul unui actor din film cu accentul tau si ar parea inca autentic. Asa stii daca iti iese. Daca suna autentic big grin

| shrink a răspuns:

Accentul se dobandeste in general dupa o perioada in care locuiesti intr o anumita comunitate
eventual vizioneaza multe filme americane fara subtitrare - si asta te poate ajuta