| anonim_4396 a întrebat:

Cum aşi putea să învăț o limba străina, mai exact limba franceză ( pentru la scoală )?

Răspuns Câştigător
| iar99Teo a răspuns:

1. Meditatii
2. De la colegi/prieteni care stiu mai bine
3. Cursuri online/offline
4. Vizioneaza filme sau materiale video in Franceza si pe cat posibil cu titrare in Romaneste.
5. Incearca sa iti gasesti cat mai multe activitati care sa te solicite sa folosesti limba respectiva(franceza in cazul tau) - Jocuri pe calculator, citeste materiale si incearca sa le traduci, stai pe chat in franceza..etc.
Multa bafta happy!

1 răspuns:
| RAY a răspuns:

In primul rand ai nevoie de vocabular, trebuie sa inveti cuvinte din limba invatata, cele mai importante
http://french.languagedaily.com/wordsandphrases/most-common-words
apoi verbe https://www.linguasorb.com/french/verbs/most-common-verbs/ si conjugarea lor
in acest timp citesti articole mici gen stiri carti romantice, drame, conversati zilnice
podcast in limba franceza, tv online, limba franceza e apropiata de limba romana nu va fi greu
asculta muzica in limba franceza dar versurile sa fie traduse in limba romana
in 6 luni vei vedea rezultate, macar 3 ore sa dedici limbi pe zi