| AnonymousB a întrebat:

Cum fac sa nu imi mai cer scuze asa des? adica imi cer scuze pentru orice, daca fac o gluma mai proasta imi dau seama si imi cer scuze si dupa daca zic iar ceva in gluma iar imi cer scuze (desi persoana aia imi zice sa nu imi mai cer scuze ca stie ca glumesc) sau imi cer scuze daca ceilalti fac ceva gresit (exemplu :persoana de langa mine ma calca si eu sunt cea care isi cere scuze, sau doi prieteni se cearta si eu ma duc si cer scuze pentru acea persoana) uneori o fac din reflex,fara sa imi dau seama imi cer scuze si aceea persoana ma intreaba,,pentru ce? ca nu ai facut nimic.,, Imi cer scuze mereu si e enervant ca uneori cad de proasta,lumea ma crede prea buna si ma iau de proasta. Sau ma cert cu o persoana si desii a fost vina lui tot eu sunt aia care isi cere iertare, uneori o fac ca sa nu ne mai certam alteori o fac ca aceea persoana ma face sa cred ca eu sunt de vina straight face. Ce sfaturi imi dati? :3

5 răspunsuri:
| Elvina a răspuns:

Nu e nimic anormal, ci e foarte bine că îți ceri scuze atunci când e cu adevărat nevoie, când simți că ai greșit. Dacă însă o faci la orice atunci s-ar putea să ai un tic de care vei scăpa în timp. Toate bune!

| AnonymousB explică (pentru Elvina):

Imi cer scuze cand e nevoie, dar problema e ca o fac si cand nu e nevoie laughing

| Elvina a răspuns (pentru AnonymousB):

Asta depinde doar de tine să te controlezi. Ai un tic. Îți impui singură să nu mai zici și în timp ai să reușești.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

O faci din obișnuință, nu pentru că toți ar merita să le oferi gratuit, scuze. Mi-ai amintit de citatul acesta:
http://i.imgur.com/HdNB89z.jpg

Dacă vrei să scapi de acest obicei, e nevoie de autocontrol.
Pur și simplu, încerci să te abții și să-ți oprești "avântul", care te îndeamnă să-l rostești. Alege să taci, pentru început.
Asta nu înseamnă să renunți definitiv la scuze, sunt binevenite și apreciate, atunci când știi că ai greșit cu-adevărat. :)

| AnonymousB explică (pentru floresdemayo):

Frumos citat :3 Imi cer scuze cand trebuie dar si atunci cand nu trebuie, ma enerveaza faptul ca aceea persoana a gresit si tot eu sunt cea care isi cere scuze. vreau sa scap de chestia asta, eu stiu ca o fac ca sa nu ma cert cu aceea persoana si mai mult :3