| AliceAnnnnna a întrebat:

Cum fac sa scap de toate lucrurile astea? Am de suferit mereu din cauza mamei crying
Nu am voie sa am prieteni de alta rasa in afara de romani, ieri când am ieșit cu 2 oameni afara de alta etnie a ieșit afara și a făcut scandal in fata blocului și pe unu l-a scuipat ca vezi Doamne e tigan dar era negru.
Iubitul meu are 2 frați și e al doilea număr pe care și-l schimba și mama tot afla numărul lui de telefon și nu înțeleg cum reușește. Îl tot înjura ca mama lui e c** ca de aia au atâția copii și sunt doar 3 la părinți crying din cauza ei sunt lovită și ma tot blochează și nu vorbim cu săptămânile ca nu suporta sa fie atacat de familie sau mama fără motiv și toate vorbele ei se răsfrâng asupra relației mele. Are doar 3 frați si nu înțeleg ce i se pare ei atât de mult? Eu sunt singura la părinți și nu am niciun frate, ea a făcut 7 avorturi și ultimul avort a fost acum la 50 de ani, nu înțeleg cum a reușit sa mai rămână, având in vedere ca eu la 20 de ani ma chinui de 5-6 luni sa fac un copil și nu reusesc, și sunt la cea mai fertila vârsta.
Când am fost la biserica eram in spatele ei și zicea "Le Multumesc la...,... pentru ca m-au ajutat sa avortez". Adică mie mi se pare mai respectabila mama iubitului meu care a dat naștere la 3 copii fără niciun avort, nu are de ce sa o jignească mama aiurea și va dati seama ca ma simt prost, cum credeti ca ma simt când mama o face c** pe mama iubitului meu doar pentru ca are 3 copii și ea care are 7 avorturi e cuminte?
Îl face pe iubitul meu și pe familia lui sărăcie ca sunt patroni vai de capul lor, ca nu au o funcție ca pot da faliment oricând, și iubitul meu chiar are bani.
Înainte sa lucreze la Parlament mama nu făcea așa, de atunci vede pe toată lumea saraca, nu am voie sa umblu cu nimeni datorită rasei etc etc.
Vreau neaparat sa aflu cum poate mama sa afle numărul iubitului meu si cunoștințelor mele având in vedere faptul ca imediat cum își schimba numărul, imediat sunt sunați de ea. Și le baga chestii la telefon ca bărbatul ei e la S.R.I și ca ii baga la pușcărie dacă îmi mai dau vreun mesaj. Mi se pare foarte penibil ce mi se întâmpla și îmi este înfiorător de rusine.
Cum scap de chestia asta? crying crying crying crying

Răspuns Câştigător
| MihaelaDart a răspuns:

Sincer ai o gândire de toată jena. Stresul este cel mai mare inamic al sănătății. Eu in viața mea nu am auzit că se fac copiii la 20 de ani că așa trebuie, ți-ai făcut i părere greșită și cu oameni din jurul tau greșit aleși! Un om cu capul pe umeri nu spune atâtea prostii despre cineva și să îi impună să facă asta e vârstă de făcut copii! Exagerezi. Și pe vremea mamei tale la fel se făceau copiii, nu era o vârstă fix la 30 sau 40 de ani. Sincer la întrebarea de care mi-ai adresat-o, foarte simplu as adopta! Exista variante. Sunt dublul vârstei tale aproape, am o sarcina pierduta prin avort spontan, una care nu s-a prins de la o inseminare și urmează fertilizarea in vitro. Sunt la vârsta limita de a putea rămâne însărcinată. Deși sunt optimista, știu în sufletul meu că voi deveni mama, dar nu mă stresez, ci urmez cursul vietii. La vârsta ta doream și eu să rămân însărcinată, să mă căsătoresc, dar am decis sa nu o fac, am avut persoane greșite in jurul meu, astfel că mi-am continuat facultatea, cariera și nu am mai făcut atâta tam-tam de a rămâne și de a-mi face familie de tânără. Un copil nu vine la comandă, când nu te mai stresezi in halul asta va veni pe neașteptate.
Încearcă să îți vezi interiorul, deschideți inima și mintea, nu mai fi atât de naivă și influențată de toți, mă refer la cei care te-au jignit până acum. Am avut parte și eu, mi s-a zis sa schimb bărbatul că nu e bun, trebuie sa ai replica să le dai peste nas, nu trebuie sa îi asculți, pe ureche intra și pe alta iese. Lumea este rea și parșivă! Trebuie sa fi mai ambițioasă, isteață de fel și să gândești rațional.

12 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Ți-am învățat istoricul, mai simplu era fără să te mai întinzi pe 10 pagini cu o simpla întrebare cum poate afla mama mea un Nr de telefon!? Simplu și la obiect!
Pentru infertilitate poți intra pe grupul de Facebook https://www.facebook.com/groups/sustinSOSInfertilitatea/?ref=share vei afla multe informații și sfaturi de la fetele care au astfel de probleme cu care te confrunți. Și eu sunt la fel ca și tine, deși nu sunt atât de stresata ca tine.
Ești prea copila, prea necoaptă, scuze că ți-o spun. Nu trebuie sa spui istoricul mamei tale de faptele pe care le-a făcut, este fix alegerea ei. Și eu sunt singura la părinți și mama mea a făcut avorturi pe vremea lui Ceaușescu, dar asta nu-i capăt de lume! Fa de dragul mamei tale sa ai liniște în suflet. Ți-am zis la întrebările anterioare, tu mergi la fel, xa berbecul. Ești îndrăgostită orbește de el și tu vei suferi la final! Fi fata deșteaptă și lasă-l până nu îți vei regreta toată viața ta! Și da, mai bine un roman, grec, italian dar nu musulman! Sunt ffff putini musulmani care îți accepta religia și obiceiurile, dar când deja tu deja te văicărești ce face el cu tine și deja te-a lovit, el te va baga in mormânt într-o zi! Copile cum poti sta cu un nemernic, cum poți să accepți toate ifosele lui? Atât de oarbă ești!? Nu vezi că își bate joc de tine? Sunt mai importanți banii lui, decât demnitatea ta? Daca scrii într-o zi din spital cu ochii învinețiți, sper sa nu mai ai curajul sa scrii pe TPU și să faci o decizie bună pentru a-l lăsa! Nu-i de tine acest bărbat!

| AliceAnnnnna explică (pentru MihaelaDart):

Am avut doua relații in care am fost presata cu sarcina, am 21 de ani și deja e graba prea mare pentru o sarcina, dar in viziunea a 90% dintre oameni in ziua de azi se vrea copil la 20 de ani cât mai repede, nu ca pe vremea părinților la 30 de ani. Mereu am fost făcută "femeie de fațada" ca nu pot avea un copil, deși doar câteva luni încerc sa concep, nici măcar nu au rabdare 2 ani, 3 poate reusesc. Pana și la doctor mi-a zis ca 80% dintr femei rămân după 1-2 ani de încercare, 20% sunt rare cazuri când rămân in primele luni, dar na. Eu sunt făcută "transsexuală" și se fac glume despre mine ca de ce mai am ciclu menstrual, ca de ce nu îmi schimb sexul, ca de ce m-am născut femeie când scopul unei femei in viața e sa faci copil? Exact asta mi-a spus-o multă lume.
Tu nu ai trecut prin chestiile astea, dacă și tu ai fi presata și te-ar jigni toată lumea ca nu ești "femeie" și ești "bărbat" ca nu poți concepe un copil acum și pe tine ar începe sa te frustreze anumite lucruri. Nu stau cu el pentru bani, sincer când l-am cunoscut ii mergea prost afacerea și el s-a afișat altfel in fata mea. Eu am căutat un băiat/ bărbat care sa fie pe aceeași unda de gândire ca mine. Eu nu am fost genul acela de fata care sa stea 2 luni cu unu maine cu altul și peste o săptămâna cu altul. Am avut 2 relații, una de 2 ani unde am fost presata cu sarcina și încă una (prezenta) de 1 an, unde la fel. Are 5 frați și astia au iubite de la 16-20 de ani și mi le lauda ca uite femei adevarate, ca au rămas de 3 ori însărcinate și au avortat, dar măcar ele au rămas. Pai normal ca ma frustreaza, nici nu știu ce ma frustreaza in primul rând, faptul ca își bat joc de niște copii nevinovați si ii omoara sau faptul ca rămân de o gramada de ori chiar dacă avortează. Omul asta îmi zice "uite femeie adevarata, a avortat dar măcar poate rămâne" de parca e un lucru onorabil sa rămâi și sa avortezi doar ca sa demonstrezi ca poți face copil. Astia cu care am fost au frați și verisori cu iubite și toți au copii, toate rămân toate fac copil, bineînțeles ca e aiurea pentru ei sa fie singurii care nu au copil din cauza iubitei lor infertilă.
Acum te întreb sincer, tu dacă ai avea 4 surori cu bărbați și toate au copil, iar tu ai un bărbat fără spermatozoizi și ești singura care nu are copil din cauza lui, ce ai face? Sincer te întreb. Nu te-ai lua de el?
Mai am o prietena care duce o viața dezastruoasa (consuma substanțe) bea, doarme 4 ore de la 6 dimineata pana la 10, are pielea Galbena și cearcăne, mănâncă doar mc și KFC pentru ca mâncarea gătită nu ii place și nici fructele și legumele, vomita când găsește un castravete murat in McPuișor și are ciclu menstrual foarte dereglat, ii vine de 5 ori pe an și 2-3 luni nu și ce crezi? Are 3 avorturi in prezent și 8 luni de sarcina, urmează sa nască un băiețel sănătos. Și eu duc o viața neatinsa de țigări și alte chestii și iau vitamine, am început cu salate cu toate astea, dorm 8 ore regulat și am un ciclu menstrual normal la 21 de zile, tot nu pot concepe? Mi se pare ca oamenii își bat joc de ce pot avea, iar alții se chinuie sa aibă acel lucru. Viața e nedreapta.

| troleibuz a răspuns (pentru AliceAnnnnna):

Problema poate fi si la el. Nu neaparat la tine.

| MihaelaDart a răspuns (pentru AliceAnnnnna):

Sincer ai o gândire de toată jena. Stresul este cel mai mare inamic al sănătății. Eu in viața mea nu am auzit că se fac copiii la 20 de ani că așa trebuie, ți-ai făcut i părere greșită și cu oameni din jurul tau greșit aleși! Un om cu capul pe umeri nu spune atâtea prostii despre cineva și să îi impună să facă asta e vârstă de făcut copii! Exagerezi. Și pe vremea mamei tale la fel se făceau copiii, nu era o vârstă fix la 30 sau 40 de ani. Sincer la întrebarea de care mi-ai adresat-o, foarte simplu as adopta! Exista variante. Sunt dublul vârstei tale aproape, am o sarcina pierduta prin avort spontan, una care nu s-a prins de la o inseminare și urmează fertilizarea in vitro. Sunt la vârsta limita de a putea rămâne însărcinată. Deși sunt optimista, știu în sufletul meu că voi deveni mama, dar nu mă stresez, ci urmez cursul vietii. La vârsta ta doream și eu să rămân însărcinată, să mă căsătoresc, dar am decis sa nu o fac, am avut persoane greșite in jurul meu, astfel că mi-am continuat facultatea, cariera și nu am mai făcut atâta tam-tam de a rămâne și de a-mi face familie de tânără. Un copil nu vine la comandă, când nu te mai stresezi in halul asta va veni pe neașteptate.
Încearcă să îți vezi interiorul, deschideți inima și mintea, nu mai fi atât de naivă și influențată de toți, mă refer la cei care te-au jignit până acum. Am avut parte și eu, mi s-a zis sa schimb bărbatul că nu e bun, trebuie sa ai replica să le dai peste nas, nu trebuie sa îi asculți, pe ureche intra și pe alta iese. Lumea este rea și parșivă! Trebuie sa fi mai ambițioasă, isteață de fel și să gândești rațional.

| LoveSleep a răspuns:

Nu te laudai tu ca nu îți pasa ca ai făcut 4 avorturi?
https://www.tpu.ro/......sta-si-se/

| SilentRain a răspuns:

Penibil e ca încă mai stai cu ea, ești majora
Comform legii te poți angaja și muta singură sau cu iubi

| Bruno92 a răspuns (pentru SilentRain):

Conform* bine ai revenit! tipa asta e aeriana, dacă te uiți în întrebările ei, o sa vezi că menționează ba că e la facultă, ba că este la postliceală.
în rest ai menționat bine, chiar că este penibil că stă cu o asa mamă rasista.

| AliceAnnnnna explică (pentru SilentRain):

Nu am cum sa îmi permit sa ma mut cu un salariu de 10 milioane, crede-mawinking

| AliceAnnnnna explică (pentru Bruno92):

Nu știu dacă ai auzit, dar poți sa faci și 3 facultăți in același timpwinking

| Bruno92 a răspuns (pentru AliceAnnnnna):

Da dragostea mea, dar nu în cazul tău. happy

| AliceAnnnnna explică (pentru Bruno92):

Nu am menționat nimic de cazul meu, stai liniștit laughing ma faci aeriana doar pentru simplul fapt ca urmez postliceala și încă o facultate in același timp. Înainte sa vb, informează-te, ca eu postliceala o fac de gura părinților.

| Bruno92 a răspuns (pentru AliceAnnnnna):

Mutate la iubitul tău dar asta dacă simți ca tine la tine.
deci ai bacul luat, bravo!
dar după întrebările puse,, nu ai potențial de a promova examenul maturitatii ''.
în rest îți urez succes.

| LPCTSTR a răspuns:

Te muti, ai auzit vreodata de chestia asta? "A te muta" va fi cea mai buna decizie pe care o poti face vreodata, avand in vedere situatia in speta.