| Y 2 J a întrebat:

Cum imi pot convince un prieten sa creada in DUMNEZEU?

6 răspunsuri:
| Vizitiul a răspuns:

E de ajuns ca tu sa fi convins/convinsa, fiecare se convinge la momentul potrivit.
Unele lucruri nu se pot vedea, ci se simt, la fel si iubirea, care este un atribut a-L Creatorului. Ti-am dat un exemplu.
Unde nu exista prietenie si iubire, cu siguranta exista tiranie, iar Dumnezeu lipseste.

Abh
| Abh a răspuns:

Roga-te la Dumnezeu sa-l faca sa creada. Sa ma anunti cand Dumnezeu iti raspunde.

| hândel a răspuns:

Vai de viaţa lui. Cum să nu creadă în Dumnezeu?! Eşti sigur că asta a spus?! Nu pot crede ce citesc! Ce se va alege de omenire cu toţi ateii ăştia liberi printre "noi"?!
Invită-l la urmatoarea conferinţă fantezistă şi, prezintă-i-l pe cancelarul divinităţilor, pe Dumnezeu. Dacă nici farsa asta n-are efect asupra păcătosului, rămâne oricând varianta pietrelor, aşa să ai desaga plină. Agresiuni satisfăcătoare-ţi urez şi, nu uita să savurezi fiecare chiuit de durere al necredinciosului, precum strămoşii tăi au făcut-o. Acum şi-n vecii vecilor, ARDE-L! laughing

| Parintele a răspuns:

Pai dovedeste-i tu ca exista. roga-l pe d-zeu sa-i apara in fata cand trece strada. Sigur asta il va convinge pe pacatos. S-a umplut lumea de atei!

| Moni. a răspuns:

Pai...Prietenul tau cand are nevoie de ajutor nu il cere lui Dumnezeu? Eu una asa fac.Si sa se gandeasca ca daca Dumnezeu nu exista, el cum mai e pe aceasta lume? Dupa el, cine a creat TOTUL?big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Totul tine de varsta. Daca este adolescent(si mai are o fire influentabila) poti merge cu el in Biserica si sa-l convingi pe preot sa poarte o discutie cu el(bine, ai putea face asta si tu ar trebui sa filosofezi cam mult si s-ar putea sa nu inteleaga fix ce ti-ai propus. ex:ii spui ca cel mai mult conteaza credinta din suflet si nu mersul la Biserica sau ceva de genul. Dupa, el isi poate face ziua de cap si noapte sa se roge la Dumnezeu pentru a-l ierta). Ar trebui sa punctezi TOT pentru a-l convinge si in acelasi timp, sa nu uite ca are o viata.
Daca este un om matur(nu ma refer strcit la varsta), nu cred ca niste cuvinte au mare influenta asupra sa. Poate decide singur si daca exista Dumnezeu iar el nu crede, face acest lucru asumandu-se eventualele,, greseli``. Deci, ar fi bine sa renunti. Daca va fi sa creada, va face asta pe parcurs si ajungand singur la aceasta idee.