| anonim_4396 a întrebat:

Cum pot sa schimb religia unui prieten? Sa-l fac sa creada in Dumnezeu?

Răspuns Câştigător
| adisuper a răspuns:

Dar de ce vrei să îi schimbi părerea? Fiecare cu a lui,sincer îți zic să nu încerci să faci asta, ultima fată care nu m-a acceptat așa cum sunt nu mai are vorbă de la mine oh go on demonstrează că ești o prietenă adevărată susținândul(da, aici poți zice că prieteni au datoria să îl îndrepte, dar este vorba doar despre religie, nu riscă să pățească ceva din cauza asta)

30 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Prin puterea exemplului tau si prin rugaciune, poti.

| William a răspuns:

Nu poti. Daca vrei incearca dar nu vei reusi.

| Zenicide a răspuns:

Fa-i un striptease sau ceva similar, un show topless. o sa zica "Dumnezeule" cat ai clipi.

Răspuns utilizator avertizat
| profudereligie a răspuns:

Nimic mai simplu. Aduni toate dovezile ce demonstrează raţional, logic şi infailibil că Dumnezeu există şi se manifestă în acel mod prevăzut de tine şi îi prezinţi această teorie. Un ajutor ai aici în ceea ce priveşte metoda raţională de a avea o imagine despre Dumnezeu: http://profudereligie.blogspot.ro/......direa.html

| RAY a răspuns:

Daca are religie inseamna ca crede deja in dumnezeu, sau voi crestini aveti, mai multi dumnezeii in functie de religii, secte?

| EmaS a răspuns (pentru RAY):

Vezi unii au prea multi iar tu nu ai niciunul!

| RAY a răspuns (pentru EmaS):

Nu am nevoie emas, de ce nici unul

| EmaS a răspuns (pentru RAY):

O sa vina ziua in care o sa ai nevoie!

| C0nstantin a răspuns (pentru EmaS):

Ti-ai gresit menirea. Trebuia sa te faci "Profet". Atata esti de sigura pe tine ca si Mama Omida ar trebui sa te admire.

| EmaS a răspuns (pentru C0nstantin):

Eu sunt sigura, dar nu pe mine ci pe Cuvantul lui Dumnezeu care este Adevarul.

| Mădă0611 a răspuns:

Schimba-ti-ar prietenul religia! laughing

| Deliaaa24 a răspuns (pentru Mădă0611):

Mda... dragut raspuns

| Mădă0611 a răspuns (pentru Deliaaa24):

Pai nu? Tie ti-ar placea sa te streseze cineva sa crezi ce/cum crede el? Nu prea cred. Doar pocaitii se ocupa cu asa ceva si absolut toate persoanele pe care le cunosc spun ca nu le place chestia asta, eu ma fac ca nu-i vad. Le-as da amenda, cel putin, sau i-as baga la puscarie pentru hartuire.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Asta este de obicei o chestiune personală. Ceea ce poţi face este să-l ajuţi să analizeze situaţia, bineînţeles dacă este dispus să accepte ajutorul tău.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu incerca sa faci asta, s-ar putea sa il pierzi...

| HermioneLove a răspuns:

Rugandu-te pentru el la Dumnezeu.Sa-i dea putere sa se intoarca pe calea cea dreapta happy

| Deliaaa24 a răspuns (pentru HermioneLove):

Crede-ma ca mereu ma rog pentru el...

Răspuns utilizator avertizat
| 3xfemeie a răspuns:

In nici un fel nu-l poti schimba tu, pentru ca astfel ii incalci liberul arbitru si nu este permis.
Poti doar sa-i arati sau sa-i spui ce crezi tu ca e bine si el va decide. Complicat, nu?

| Deliaaa24 a răspuns (pentru 3xfemeie):

Da. Intr-un fel fiecare are credinta lui...

| 3xfemeie a răspuns (pentru Deliaaa24):

Si nu stii sigur daca el nu crede. Poate doar nu vrea sa accepte o anumita religie sau biserica. Asta e altceva. Eu cred ca Dumnezeu e mai mult de atat.

| ΟρθόδοξηΠίστη a răspuns:

Daca el nu vrea, nu-l obliga. Va avea judecata sa, in ciuda faptului ca tu ai vrut sa-l ajuti. Poate se va intoarce.

| Cosmin86 a răspuns (pentru ΟρθόδοξηΠίστη):

Serios? si eu care credeam ca nu mai suntem in evul mediu

| Never4ever a răspuns:

Nu trebuie sa ii schimbi parerea. Fiecare credece vrea el...

| tasmania a răspuns:

Nu poti. N-ai cum sa convingi pe cineva - numai Dumnezeu convinge. Tu trebuie doar sa-ti faci datoria fata de semeni si fata de Dumnezeu. Si vazand Domnul ravna ta, va lumina si pe cei din jurul tau.

| Elenuca3567 a răspuns:

Nu ai tu cum sa faci pe cineva sa creada in Dumnezeu si e foarte important sa nu deschizi astfel de polemici cu cei din jur. Nu te lupa cu morile de vant.

| crestiniromani a răspuns:

In primul rand, cand incerci sa-l aduci pe un prieten la Hristos, fii sigur ca o sa se simta jignit. Poti incepe prin a-i arata propriul tau exemplu!