| SupradozaDeViseXD a întrebat:

Cum micsorez iconitele din desktop. Sunt imense si nu stiu cum sa le fac mai mici. Va rog sa ma ajutati! Va multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Du-te in Control Pannel, la Desktop, settings si de acolo se regleaza rezolutia. Asta, daca nu cumva ai vreun Windows in limba romana, ca acolo, nu stiu sa iti zic.

8 răspunsuri:
| andreii2 a răspuns:

Daci click dreapata pe deckstop >>Settings.Acolo unde apare LESS-------MORE sa fie la maxim spre more.

| Umbra_9400 a răspuns:

Daca esti pe sistemul de operare Windows Vista / Windows 7... dai un click pe desktop tii apasata tasta ctrl (control) si dai de scroll in jos (spre tine) pana pictogramele ajung la dimensiunile preferate de tine.

| cby a răspuns:

Probabil ca ai o rezolutie prea mica la monitor. Pentru a regla rezolutia cel mai bine e sa stii (te uiti in pliantele cu instructiuni sau cauti pe net) rezolutia maxima suportata de placa grafica si la fel rezolutia maxima suportata de monitor. Dupa ce te-ai informat, daca folosesti Windows, dai click dreapta pe desktop si apoi alegi din lista Properties. In fereastra ce se va deschide (Display Properties) alegi tabul Settings apoi poti modifica cursorul din zona Screen resolution. Ai grija sa nu depasesti cea mai mica valoare din cele doua de mai sus. Nu trebuie sa ramai pe cea mai mare si sa-ti obosesti ochii, alege una care sa-ti fie confortabila. Daca folosesti un monitor CRT (mai rar) poate va trebui sa ajustezi si frecventa de refresh. Astea sunt deja setari avansate la care te poate ajuta un prieten cunoscator de IT. Oricum nu cred ca vei ave nevoie de aceasta din urma setare.

| Lora_9955 a răspuns:

Treaba asta am patit-o si eulaughing ...incearca click dreapta-> properties
-> appearance->advanced si cauta acolo la Icon te descurci tu.

| dariuuu a răspuns (pentru Lora_9955):

Imi spui te rog cum sa fac programele din calculator sa le fac mai mici ca sunt imense plzz

| Askmeee a răspuns (pentru Lora_9955):

Mersi mult!

| dariuuu a răspuns:

Cum fac programele din calculator sa le fac mai mici? va rog sa ma ajutati sunt imense perogrameleee