| raMLesS a întrebat:

Cum pot sa fac sa nu ma mai enervez cand ma cert cu cineva si am dreptate?
Deci cand intru in conflict pe nu stiu ce motiv cu cineva, si vorbeste aiurea, chiar nu pot rezista fara sa il lovesc, nu sunt genul care sa faca asta, si nu sar la bataie daca am cu cine discuta indiferent de motiv, daca se intampla sa intru in conflict cu o persoana cat de cat rationala chiar nu ma tenteaza sa fac asta, raman relaxat.

Totusi atunci cand se intampla sa ma iau la cearta cu un retardat care cauta cearta si se ia de mine injurandu-ma pentru un motiv banal, si vad ca mai are si un sustinator, caruia orice i-as spune si oricata dreptate as avea, ala o tine tot pe a lui si il mai vad cum rage ca prostul, vorbind aiurea, pur si simplu l-as calca in picioare.
Deci nu mai rezist, mi-am spart si telefonul de nervi pe motivul asta doar ca sa nu fac cine stie ce, data viitoare, sper sa nu fie o alta data viitoare, cine stie ce fac si il omor pe ala in bataie... laughing
Dai de cate unii prosti, ba da prosti in **** mea, n-am vazut asa ceva, dau de astia mai tot timpul, si in trafic si everywhere...
Voi cum ati proceda in cazurile de genul?

24 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Poate totusi nu ai dreptate de fiecare data, de aia nu-ti gasesti argumentele, si te enervezi.
Eu cand stiu ca am dreptate, iar interlocutorul da semne de prostie si oarecare aroganta, incep sa-l enervez cu ironii tipice mie. Imi bat *** de el, pe romaneste, ca eu nu am nevoie de aprobarea nimanui. Dar raman pe subiect.

| raMLesS explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Am dreptate, si am argumente, dar n-am cui sa i le spun, degeaba ii explic cum sta treaba ca tot nu intelege, si nu suport sa fiu criticat cand stiu ca am dreptate.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru raMLesS):

Pai de ce nu suporti?
Asculta-i prostiile, si da-i-le de cap cand termina.

| raMLesS explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Nu suport pentru ca nu are dreptate, nu pot sa nu ma enervez cand sunt acuzat pe nedrept si caracterizat drept prost, idiot si ce mai spune ala.
Pur si simplu nu pot sa raman calm, ma simt atacat si simt ca trebuie sa actionez cumva, ma enervez pentru ca sunt atat de prosti incat... doamne.
Eram cu masina intr-o zi si eram inaintea unuia la semafor si asteptam, era rosu, mai erau vreo 5 secunde pana sa se faca verde si m-a claxonat si injurat sa trec.
Sau altul', era 9-10 noaptea si am dat sa trec strada pe trecere, la semafor era rosu pentru el si cum nu erau asa multe masini, n-a mai oprit, sau macar sa incetineasca, a trecut ca animalu' si era sa ma ia pe capota laughing cu toate ca era rosu la semafor si m-a vazut ca am pus picioru' pe trecere si am dat sa traversez cu vreo 5 secunde inainte, asta m-a claxonat si injurat ca nu ma uit, ca sunt prost si tot asa, cum sa nu-ti vina sa nu dai cu el de pamant cand vezi cat de prost e?
Si nu numai in trafic, ci si in general, nu trece luna fara sa patesc chestii d-astea.

| Drimmero a răspuns:

E cam greu sa nu te enervezi cand vezi ca tu ai dreptate, iar prostul de langa tine semnalizeaza in plus ca sa te atentioneze ca e cam dilau.

In general daca esti istet, trebuie sa stii sa lasi de la tine, sa fii mai intelept, caci violenta naste violenta.

Eu sunt mai vulcanic de fel, dar stiu sa ma controlez in situatii dificile si sa o scot la capat, exact asa cum trebuie/

| Freya1 a răspuns:

Orice om se enerveaza cand are dreptate si nu este crezut, ascultat etc.Dar daca o sa incerci sa convingi un prost ca e prost nu vei face decat sa cobori la nivelul lui.
Nici violenta si nici incercarea fara folos de a convinge un om nu te ajuta la nimic.Cred ca tu trebuie sa fi sigur de dreptatea ta, si sa nu te straduiesti sa convingi pe nimeni cu pumni ci cel mult cu o explicatie intr-un caz mai exceptional.

| Emma30555 a răspuns:

Unii oameni sunt limitați, nu te mai enerva dacă vezi ca nu ai cu cine, lasă i în prostia lor, le spui părerea ta și dacă o țin pe a lor le spui ca nu mai ai ce sa discuți, dar trebuie și tu sa devii mai înțelept și sa i înțelegi și pe ceilalți, sa nu te mai contrazici la infinit, uneori chiar nu contează cine are dreptate, fiecare e cu adevărul lui

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai perfecta dreptate, si eu dau peste unii atat de prosti, bai dar atat de prosti, incat isi distrug bunurile. straight face Consulta un psiholog, invata sa-ti gestionezi nervii ca tot tu iesi in pierdere si daca ai energie in exces fa un sport box, karate,  muay thai etc. Gasesti pe net destule metode pentru a gestiona mai bine nervii ( meditatia este o forma buna pentru a ajunge la starea de calm, sa-ti insiri in minte lucrurile din camera ta te ajuta sa te distragi de la factorul care te irita etc.), sau poti pur si simplu sa-ti spui ca nu iti pasa si sa treci peste. Tot exersand metoda asta o sa devii calm intr-un timp mult mai scurt.

Nu castigi nimic daca tu ai dreptate si stai sa convingi o persoana care o tine doar pe a lui si nici daca incerci sa iti impui propriul adevar crezand ca tu detii adevarul absolut. Parerile altor persoane nu ar trebui sa conteze pentru tine atata timp cat iti cunosti propria valoare.

Eu ii las cu convingerile lor si nu imi pierd timpul cu asa ceva cand pot sa fac ceva mult mai benefic pentru mine. " Daca ataci replica unui prost risti sa te trezesti cu tot prostul in discutie. "

| raMLesS explică (pentru anonim_4396):

Cel mai mult ma enerveaza prostii aia care se cred cine stie ce genii, vorba aia "Prostul cel mai prost e prostul alterat de filosofie", ba dai de unii atat de retardati, intr-o zi eram cu bicicleta pe strada si iese o *** de barbat, dintre masinile parcate, fara sa se asigure, imi iese ca boul fix in fata, am pus o frana aproape sa cad, la care face ala "ce cauti cu bicicleta pe strada ma?", eu de nervi l-am injurat, l-am bagat in ma-sa de handicapat si l-am facut prost, la care el "De ce ma faci prost? Da-mi argumente?", ba esti nebun la cap muream acolo de nervi, eram in stare sa-i dau cu bicicleta aia in cap rolling on the floor... nu mai stiu 100% ce i-am mai spus atunci, eram foarte nervos, dar imi aduc aminte ca i-am zis ceva de ma-sa, mi-am bagat, mi-am scos... rolling on the floor Si ala cica "Tu esti ala prost ca injuri, n-ai argumente, numai prostii injura si vorbesc vulgar", ba sa dai de unu' d-asta cu o mentalitate de c*cat, care mai crede ca are si dreptate, iti strici toata saptamana, bai zici ca era Razvan Gogan, exact ca el rolling on the floor.
Daca as putea, as da o lege... Persoanele de genul, cand ne demonstreaza cat de "inteligenti" sunt ei in sens invers... sa poata fi batuti, si tot ei sa fie trasi la raspundere laughing
Deci nu suport deloc sa stiu ca cineva greseste, si e foarte evident ca greseste, si tot el sa aiba gura mare, de exemplu el injura, il injuri si tu, si tot el mananca rahat dandu-ti niste argumente care nu sunt argumente... sunt de fapt aberatii si multa prostie etalata, spunandu-ti ca esti prost pentru ca injuri... chiar daca si el face asta, am dat doar un exemplu, pur si simplu nu suport, i-as omori pe astia de genul, chiar nu merita sa traiasca.

| raMLesS explică (pentru anonim_4396):

"Prostul care ştie că-i prost e mai inteligent decât prostul care se crede deştept" foarte adevarat.

| anonim_4396 a răspuns (pentru raMLesS):

Nu o sa citesc tot ce ai scris pentru ca deja mi-am pierdut interesul citind primele 3 randuri, invata sa ignori ce nu iti place daca nu poti schimba acel lucru si crede-ma, nu poti sa schimbi oameni, te poti schimba doar pe tine.
"Acceptă ce-i în jurul lui
Alege doar ce-i place
Ignoră ce urăşte
Şi aşa trăieşte-n pace "

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

"daca ai energie in exces fa un sport box, karate, muay thai etc" poate ajunge sa injure si se i-a la hartã cu un adversar, dupã il dau si afara.
Mai bine singur sa facã box, heavy lifting, motoare sau orice in care este singur (lupul singuratic)

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Mai intai la psiholog ca sa-si rezolve problemele si dupa sa intre intr-un colectiv, chiar nu stiu ce se intampla in cluburile de profil dar sporturile astea ar trebui sa te disciplineze si sa te invete sa ai respect pentru coechipieri ( cel putin asa se promoveaza laughing ). La inceput chiar ar fi o idee mai buna sa-si consume energia acasa sau cel putin singur, cum ai zis si tu.

| raMLesS explică (pentru anonim_4396):

N-ai nici o treaba cu ce am scris eu mai sus, mai bine nu mai raspundeai.

| raMLesS explică (pentru anonim_4396):

Te-am confundat, pardon

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Imi imaginez ca te disciplineazã, sa nu iau la misto chiar si eu sunt cam las nu prea am tupeu sa fac asemenea sporturilaughing, adicã nu imi plac mai bine imi consum energia singur, daca ma enerveaza un tâmpit sau o femeie o consum singur cel mai placut când scap de toatã gura lumii :-)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sti cum scapi de astfel de oameni? Ignorându-i altfel nu ai cum, daca ei vad ca reactionezi te ataca si mai tare.
Sa nu te enervezi nu stiu, eu nu sunt genul care sa se enerveze usor ba chiar ma enervez foarte rar, dar când o fac trebuie sa distrug ceva si devin inconstient, nu ma enerveaza orice idiot.

Gaseste metode prin care iti eliberezi si controlezi adrenalina

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

: )) uite esti amuzant la doi useri ai inceput sa comentezi despre problemele tale cu alti "prosti" din viata ta, cui crezi cã ii pasã? Toti trecem prin astfel de specimene, mai ales ca ii zici aici pe TPU, nici unui prieten cu care intri in povesti Nu cred cã il intereseaza, dar un user de pe TPU, nici macar putin.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Toti ne credem mai destepti decat suntem in realitate.
Gandeste-te putin, ce castigi din a avea dreptate? Nimic.
Eu nu ma cert cu nimeni, fiecare are opiniile lui, pe care si le-a format din anumite motive, si nu-s dumnezeu sa-i zic ce ar trebui sa creada si ce nu. Nu esti detinatorul adevarului. Totul e relativ.

Eu nu stau sa ma contrazic cu nimeni, pentru ca efectiv nu-mi pasa daca am dreptate sau ce pareri au altii, in general. Astea-s faze de gradinita si nu merita atentia nimanui, daramite nervi. Fiecare cu pzda ma-si.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu ti-am zis in bune de bine, dar vad ca te oftici. Nici nu ma mir ca dai de asemenea persoane care le numesti "proaste", tu esti cel care are o problema nu ceilalti.

| raMLesS explică (pentru anonim_4396):

Probleme aveti voi ca refuzati sa ganditi...majoritatea.
D-aia categoria se numeste,, conversatii,, ca sa vorbim, e ca si cum as pune o intrebare la categoria sport, despre sport, si vii si spui "Da de ce ai pus ma intrebarea aici?'
Si daca a fi foarte constient de tot inseamna sa ai probleme... mna.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tu probabil dai de multe ori de cei ca tine, sunteti multi nu de alta. E inevitabil. In cazuri de genul, ti-as sparge mu1@nul ala prost in tine, atat.

| Ievi a răspuns:

Pai si atunci de ce te mai bagi ca prostu'-n seama?
Daca ti se par ca altii sunt prosti, atunci ii ignori si gata, le dai la muje si pleci. Cum fac si eu acum cu tinewinking Nu trebuie sa te oftici big grin, si mai ales sa te plangi pe TPU ca o fetita laughing)
Ca nu cred ca-i pasa cuiva de dramele tale sociale...
Daca ai probleme cu nervii du-te domn'le si te trateaza!

| Sjsknsnsn a răspuns:

Și eu mă enervez rapid, iar cand o fac incerc sa ma fac singura sa ma calmez. In primul rand, eu folosesc 2 modalitati. Prima fiind sa-mi spun numele de 10 ori pana ma calmez, alta sa zic ca e un prost si sa mi continui viata. Evident ca nu e asa ușor, dar poti folosi metode care te calmează, de exemplu poti asculta muzica happy sau sa ti canti in minte o melodie draguta. Iar ultima idee ar fi sa l omori rolling on the floor)sper ca te am ajutat.