| liniutza a întrebat:

Cum poti afla daca persoana iubita te iubeste sau te minte ca te iubeste?

Răspuns Câştigător
| Wøodenpints a răspuns:

Dacă te îndoieşti de asta, nu cred că mai merită să cauţi vreun răspuns.

1 răspuns:
| anonimg a răspuns:

Mai intai trebuie sa stii ce este dragostea.
Si pentru ca ea vine de la Dumnezeu, numai El iti poate spune ce este dragostea:
"Dragostea este indelung rabdatoare, este plina de bunatate; dragostea nu pizmuieste; dragostea nu se lauda, nu se umfla de mandrie, nu se poarta necuviincios, nu cauta folosul sau, nu se manie, nu se gandeste la rau, nu se bucura de nelegiuire, ci se bucura de adevar, acopera totul, crede totul, nadajduieste totul, sufera totul.
Dragostea nu va pieri niciodata.(1Corinteni.13:4-8)
Daca iti da motive de gelozie, atunci nu te iubeste.
Dra problema este alta: ca nici tu si nici el nu cunoasteti dragostea. Ce este intre voi se numeste pasiune. Si aceast ava disparea cat de curand. De ce? Pentru ca omul sa poata iubi si cu mintea, nu numai cu inima, trebuie sa ajunga la maturitate. Varsta potrivita este de la 25 de ani in sus. Pasiunea doar va distruge inimi; pe cand dragostea(asa cum am citit mai sus), nu o va face. Sunteti inca tineri ca sa vorvit de dragoste si de iubire.
Trebuie sa iubiti si cu mintea, nu numai cu inima. Sunt multe de spus aici. Opreste relatia cu el; spune-i ca tii la el, dar ca este prea devreme pentru a inainta in relatie. Trebuie sa faci asta.
Ba mai mult: dupa felul in care va reactiona fata de tine, vei vedea daca tine la tine sau nu; si acesta poate fi un test. Un baiat, daca te iubeste iti va respecta convingerile, nu?
Succes!