| adriana9000 a întrebat:

Cum poti sa devii expert TPU? FUNDA la cel mai detaliat si mai corect.

Răspuns Câştigător
| TeoPT a răspuns:

În primul rând și cel mai important lucru: NU PRIN FUNDE! Nu te ajută deloc să ceri mereu funde, nu așa se devine expert TPU.
Pentru a deveni expert contează calitatea răspunsurilor tale, cât de mult îi ajuți pe ceilalți, cât de inteligente și corect scrise sunt. Cel mai important: ajută necondiționat, fără să aștepți nimic în schimb. Contează mai mult voturile folositor și inteligent decât fundele. Singurele chestiuni obligatorii ar fi așa:
-minim două luni de activitate pe site
-minim 5000 de puncte sau 100 de răspunsuri
-minim 500 de voturi folositor și 500 de voturi inteligent
-minim 10% din răspunsuri să fie cu fundă (asta este, de fapt, singura referire la fundă, nu prea importantă, dacă stai să te gândești)
În concluzie, ca să devii expert, fă parte din comunitatea adevărată a TPU, nu a jocului cu fundițe, ajută cât poți de mult fără să ceri nimic în schimb.
Baftă

9 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Buna!
Nu conteaza foarte mult nici Rank-ul, nici vechimea ta pe site si nici numarul de raspunsuri castigatoare (fundite), ci calitatea raspunsurilor, cat de mult ai ajutat. Activitatea trebuie sa fie constanta si de calitate. Singure conditii OBLIGATORII sunt: sa ai in total minim 500 de raspunsuri (le poti da intr-o saptamana sau in luni de zile, nu conteaza) si sa ai un raport (numarul raspunsurilor castigatoare impartit la numarul total de raspunsuri) de minim 10%, adica cel putin un raspuns din 10 trebuie sa fie castigator (conteaza calitatea, nu cantitatea). Cam atat. Deci, cand administratorii vor hotara, ca a venit momentul potrivit, atunci vei deveni Expert. Ei au ultimul cuvant. Se intampla fara sa te astepti. Citeste aceste blog-uri, plus comentariile http://www.tpu.ro/blog/?p=601 , http://www.tpu.ro/blog/?p=134&cpage=1#comment-8658 si te vei lamuri mai bine.
Succes! Numai bine!

| TeoPT a răspuns:

@Ofee
Pentru cultura ta generală, există și experți cu 100 de funde. Nu e un număr exact și bătut în cuie, pe care dacă îl depășești, îți apare automat chenarul portocaliu. Tu pe ce lume trăiești?
@Gaga4u
Dă-ți una în cap. Cât mai multe funde chiar nu contează

Baftă

| TeoPT a răspuns:

@RedAngel
Păi nu ți-am zis ce să faci, ți-am zis doar că răspunsul tău e stupid.
Baftă

| 愛日本 a răspuns:

Ca sa devii expert TPU iti trebuie 500 de raspunsuri castigatoare (funde) Atata tot.

| 愛日本 a răspuns:

Ca sa devii expert TPU iti trebuie 500 de raspunsuri castigatoare (funde) Atata tot. Sper ca am fost de ajutor.

| 愛日本 a răspuns:

7h30 dati tu una in cap incultule nu`mi zici tu mie ce sa fac ai inteles ia taci ca vb ca o baba ce o ia gura pe dinainte

| 愛日本 a răspuns:

7h30 Deci ai si votat tu esti stupid sa stii!

| Gaga4u a răspuns:

Pai trebuie sa ai cat mai multe funde, fundele le prmesti usor daca dai raspunsuri inteligente si folositoare... dar nu uita sa pui si putin amuzament in ele! Succes!

| mirunaiubita a răspuns:

In primul rand trebuie sa ai macar 500 de raspunsuri. Trebuie sa dai dovada si de eficienta. Adica mare parte din raspunsuri trebuie sa fie castigatoare. Aici trebuie sa decizi ce vrei. Ori dai multe raspunsuri superficiale si urci in clasament ori putine dar bune. Trebuie sa dai dovada de bun simt si de faptul ca vrei cu adevarat sa ajuti. Nu trebuie sa intri in dispute. In mod normal e nevoie si de putina vechime, cam 5-6 luni.