| anonim_4396 a întrebat:

Cum sa invat mai usor? Nu mai stiu ce sa mai fac ca sa invat. Am trecut in clasa a 7-a si nu pot sa retin aproape nimic. Vreau asta pentru mine pentru ca m-am saturat sa iau 6 si 7 mereu. Acum a venit vara si vreau sa invat pentru anul scolar care incepe. Am tot vazut in reviste pasi prin care poti invata usor: "ia niste carioci colorate si subliniaza" sau "fa-ti un caiet cu desene si scheme care te ajta sa inveti logic". Voi cum faceti aceste caiate? Sau cum invatati? Mi-ar placea sa am si eu caiete colorate, pline de scheme si funny care sa ma ajute sa invat usor... Cum avea Polly din copii de la 402 la biologie

4 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| fabiola a răspuns:

Este o metoda foarte buna sa iti scoti pe un caiet formulele, definitiile, unitatile de masura si sa folosesti markare colorate. Apoi sa cauti sa intelegi ce citesti, ce inveti. Evita sa inveti mecanic, cauta logica in tot ce vrei sa aprofundezi.Si mai e un secret-dupa ce inveti cauta sa explici unui coleg ceea ce ai inteles, te verifici singur daca ai inteles logic.Mult succes!

| resp3ct a răspuns:

Daca vrei sa inveti mai usor trebuie sa te concentrezi la caiet, nu trebuie sa te gandesti ce vei face dupa ce ai terminat (''oare a intrat Alina pe mess?thinking'')
Daca treci a 7'a si inca te mai uiti la desene...

| Cineva_1522 a răspuns:

Eu as zice sa lasi fetele in pace pentru ca sunt sigur ca din cauza acestora nu te poti concentra

PS: rep3ct... u de unde stii ca sunt desene? asta inseana ca si u te-ai uitatwinking te dai singur de golwinking