| anonim_4396 a întrebat:

Cum va integrati mai bine in societate? (Daca aveti probleme?)

4 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Integrarea se face de la sine. Daca socializezi,te poti numi o persoana in societate,daca nu,esti doar un individ in fata lumii. Tu nu trebuie sa stai cu gandul ca TREBUIE sa socializezi,intr-adevar,este nevoie sa faci acest lucru,insa daca nu o faci din propria initiativa(din placere) si te lasi constrans de familie si de instinct pentru a-ti satisface nevoia de afiliere,cel mai probabil nu vei reusi sa ai vreo relatie cu cei din jur,insa cu VOINTA vei cauta sa te apropi de oameni cu care ai ceva in comun(pana si cel mai mic lucru) pentru a discuta ca de la om la om. Relatia voastra se va solidifica in timp. Cu timpul,formandu-ti un obicei in a comunica cu cei din jur,atat din placere cat si din nevoie,vei trece peste etapa asta fara sa-i mai dai atata importanta si fara sa-ti dai seama. Vorbeste cu oamenii ca si cum ai vorbi cu tine si spune-le ce ai vrea sa-ti spui si tie! O limita tot trebuie sa existe,nu uita! Aici intervine si interlocutorul care va lua si el de asemenea, locul de receptor insemnad ca si tu va trebui sa-i iei urma fiind interlocutor,la randul. Asta inseamna sa dialoghezi. Cand gandesti sau vorbesti cu cineva fara sa-ti raspunda,e un monolog. Daca tu doresti sa dialoghezi,trebuie sa comunici astfel incat sa-i dai posibilitatea si celui de langa tine sa raspunda,sa-si spuna parerea indiferent de care este ea,sa reactioneze in functie de cum simte sa o faca,sa propuna un alt subiect de discutie,etc. Secretul,daca vrei,pentru a forma cu cineva o relatie de prietenie,este la indemana oricui. Ce trebuie sa faci? Nimic mai simplu. Ai gasit pe cineva cu care sa ai ceva in comun apoi,inloc sa dezvolti subiectul respectiv, te interesezi de ce mai este acea persoana pasionata(poate aveti mai multe in comun) si daca iti dai seama cat de diferiti sunteti si cat de greu il poti intelege pe aproapele tau,in caz de chiar iti doresti sa-i fi prieten,vei incerca sa-l intelegi cunoscandu-l,dandu-i sansa sa vorbeasca despre el si cel mai important, sa gasesti la el lucruri pe care tu nu le stii si nu-ti plac. Faptul ca il accepti asa cum este si incerci sa te schimbi pentru cineva,s-ar putea sa functioneze din perspectiva ta. Poti invata lucruri noi(asta e si ideea in a comunica) ba chiar vei descoperi placerea si in alta parte(ceea ce e un plus de luat in considerare). Daca persoana de langa tine nu e egoista si isi doreste a-si dezvolta sau cel putin intemeia o relatie cu tine,atunci va incerca si el/ea sa te cunoasca,sa afle mai multe despre tine si sa fie atrasa de lucrurile specifice tie. Daca nu,nu renunta! Il poti ajuta sa se schimbe. Dar cum? Cum poti schimba o persoana egoista care nu doreste sa se schimbe pentru nimeni? Incepem cu inceputul,bineinteles. Adica, acceptandu-l,nu? Poti schimba,oare, ceva ce nu poti accepta? Evident ca nu. Daca vrei sa schimbi ceva la tine sau la altii(trebuie sa te uiti intai la tine si sa incepi intai cu tine) trebuie sa-i arati si sa-ti arati cat de egoist esti mai apoi, pentru a nu-l descuraja, e important sa-i arati ca mereu va exista ocazia de a se schimba.
Incepe cu tine. Esti egoist. Toti suntem. Doar ca atunci cand te complaci asa si nu cauti sa te accepti in primul rand, nu vei vedea schimbarea niciodata, desi ea este posibila si sanse exista intotdeauna. Numai bine iti doresc!

| syd a răspuns:

Nu te integrezi deloc

| anonim_4396 explică (pentru syd):

Cum va intehrati mai bine in societate?

| Donsavas a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu ti-am dat raspunsul mai jos. Lucrurile vin de la sine, nu ''trebuie'' sa vina.