| AnaPisikana a întrebat:

Cum vi se are aceasta compunere, tinand cont ca am 12 ani? Sunteti de acord cu afirmatia "Merita sa te duci in weekend la un Cenaclu Literar"? Aceasta compunere am scris-o pentru matusa mea din Fetesti, adica orasul unde mi-am petrecut vacanta :

Ma uit la ceas(un ceas minuscul si negru, e ceasul meu infipt in ecranul telefonului meu mult prea rotund, caci ceasul meu vechi sta de mult uitat in sertar, pe jumatate mort si mut ). Alene trec prin mii si mii de fragmente de viata, depasesc sute de feluri de oameni, privesc cele mai felurite pietre asfaltate - e eternul meu drum acasa - scoala.

In drum spre scoala, mii de ganduri imi trec prin minte : Gandurile de la ora 13. Ma gandesc la Silvia, o femeie simpla, dar inteligenta si draguta. Pentru mine nu conteaza simplitatea, ci sufletul bun al unei persoane, ca si al ei. Aceasta sta la curte, o oaza de verdeata, unde poti face de curand, Terapie cu catei. Incep sa ma gandesc la plimbarile noastre nocturne...

Parcul din Fetesti... simplu, dar special, pentru unii dintre noi. Este un mic parculet aflat langa... ceva, pe care l-am asemanat, inca din vremea in care vedeam prin ochi de copil... da, tot cu o oaza de verdeata. In haul vietii de oras, sau a ochilor arsi de masini, care se prajesc si acum in cuptorul cu microunde al vietii in acest hazard uitat, prafuit. Da, uitat si prafuit sunt 2 cuvinte foarte... nepotrivite pentru OS ( Oraselul Special ). Memoria de copil vede cele... sa zicem 10 banci de fier, asezate ordonat. Fetestiul a fost un castel al copilariei pentru mine!

De mica am nutrit o pasiune enorma pentru pisici. Astfel, mergeam oricand puteam prin parculet, mai - mai sa intalnesc vreo pisica! Ma asezam frumos pe una dintre bancute, sorbind din ochi toate pisicile care treceau pe langa acest loc simplu, dar totusi, extraordinar.

As fi vrut sa stiu povestea fiecarei pisici pe care o vedeam, sa stiu din ce locuri misterioase soseau si unde se indepartau cu... clasicul " Miau ".

Silvia tinde sa poarte haine de stiluri diferite, depinzand de activitate. Brusc, realizez ca astazi e zi de Specialitate, deci am Desenul. Stiu si ce voi desena : Castelul Copilariei, Fetesti sau Clasicismul in Era Miau.

Răspuns Câştigător
| rozalia25 a răspuns:

Te pricepi, tine-o tot asa, citeste mult in continuare, si vei deveni experta.

9 răspunsuri:
| DeeaPustoaica a răspuns:

Hmmm...foarte poetica... tu ai scris`o nu? Si eu am 13 ani... e buna dar poate un pic prea matura pentru mintea unui copil de 12 ani.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai facut o compunere de nota 10 eu sunt profesoara la o scoala din braila sunt profesoara de romna ai unele mici greseli dar mi se pare ca nu ai facut-o tu in fine daca ma insel imi cer scuze si tine-o tot asa

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cati ani ai acum?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mulţumesc!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bravo mult succes in continuare!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sex

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Foarte tare. Tine-o tot asa!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E draguta

| AsSuL a răspuns:

Bravo! E o compunere frumoasa si m-ai salvat deoarece aveam de facut o compunere cu tema ''Drumul spre scoala''.