| anonim_4396 a întrebat:

Cumpara cineva ciresele alea la peste 80 de lei kilogramul?
https://www.digi24.ro/......te-1533481

41 răspunsuri:
| danbnz a răspuns:

Gravidele cu bani.
Se stie ca atunci cand au pofte nu mai conteaza nimic...

| SilentRain a răspuns:

De ce a-și face asta, când pot sa fur de la vecinii

| anonim_4396 explică (pentru Pricope_Marius_1997):

Ma uitam in copilarie la Samurai Jack ala. Am inceput sa ma uit din nou la unele desene le consider distractive si acum : Curaj caine fricos, Johnny Bravo, Billy and Mandy

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru anonim_4396):

Bine Maestre.

Pentru toti dusmanii lu Spo0ky https://www.youtube.com/watch?v=-5xKq2vPUew

| anonim_4396 explică (pentru Pricope_Marius_1997):

Sa plusez https://youtu.be/iqB3KeiBLuw?t=10

| anonim_4396 explică (pentru Pricope_Marius_1997):

La medieval 2 incearca modul Stainless Steel 6.4 E original+ Adauga alte factii, regiuni, unitati mai regionalizati, Au scos America dar s-au extins in est, grafica imbunatatita, AI mult mai puternic. Singura diferenta mare fata de original este la recrutare : scazand drastic disponibilitatea unitatiilor -exemplu o unitate de top poate fi recrutat 1 la 7 runde etc si numa in castele, Prin orase poti recruta numa "militias"

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ok, am să încerc asta.

Totuși încearcă să joci Medieval 2 Total War rise of three kingdoms mod 4.7 version. Acțiunea se petrece în China anul 195 d.Hr.

Pe net sunt multe moduri de la jocurile din seria Total War.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru anonim_4396):

L-am instala asa cum mi-ai spus tu Stainless Steel 6.4 si nu imi merge imi cere versiunea pentru steam.

| anonim_4396 explică (pentru Pricope_Marius_1997):

Https://www.moddb.com/mods/stainless-steel/downloads/stainless-steel-64 ar trebui sa fie 2. 56GB
Prima data instalezi 6.3 (selecteaza automat fisierul de medieval 2/mods tu nu trebuie sa umblii), dupa care instalezi 6.4 peste. O sa iti apara o intrebare daca ai sau nu steam -tu dai pe Nu. Si porneste automat ss_setup unde selectezi era si altele. Recomand Savage, si debifeaza permanent arrows. In rest lasa totul cum e. La Byg nu trebuie sa umblii numa complica jocul.

Eu nu ti-am spus cum sa instalezi

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru anonim_4396):

Merge, e bun mersi.

| anonim_4396 explică (pentru Pricope_Marius_1997):

Recomand sa schimbi numa la alea 3 de sus : gracul-lust.-savage. La : Real Recruitment Si Byg daca faci setari trebuie sa stergi si reinstalezi Stainless Steelul ca sa se puna inapoi.
Disable Real Recruitment sa fie nebifat - asta face ca anumite unitati sa poti recruta doar in anumite provincii.
Joaca hard/hard ca sa poti avea putina diplomatie- sau Vh/vh unde toti is pe tine. Toate Unitatiile au atacul si defensiva scazute fata de Original. Fata de original unde prima data jucand cu 0 experienta am batut tot fara stress aici e mult mai dificil, si chiar o poti incasa. Recomand Late era.

| anonim_4396 explică (pentru Pricope_Marius_1997):

Te provoc sa joci Late era(1220) Cu Khwarezmian Empire sa vezi cat rezisti. E categoric cea mai grea factie in late era

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu joc cu Kievul rusesc din Late era 1220 d.Hr. și e mai ușor pentru mine. Am noroc că turcii și mongoli și. Hoarda de aur și cumani mă apără prin simplul fapt că nu sunt vecin la grădiniță cu Khwarezmian Empire.

Pentru că Kievul rusesc e așezat în nordul Mării Negre sunt departe de Persia și Mesopotamia, așa că nu am de-a face cu ei.

M-am aliat cu Novgorod, Cumani, Lituania și am relați comerciale cu țările vecine și cu țările de la Marea Neagră.

Acum nu sunt in război cu nimeni pentru că în toate orașele am inceput sa recrutez soldați pentru construirea unei armate cu care să iau cele trei orașe din Lituania. După ce Lituania cade iau Novgorod și pe cumani. Peste Marea Neagră turci otomani îmi sunt aliați și am relați comerciale cu ei pe mare datorita porturilor.

In momentul in care Lituania, Novgorod, Cumani și țările Baltice cad în mana mea o să iau și pe mongoli din hoarda de aur.

La începutul jocului am setat campania pe short nu pe long adică eu am misiunea sa iau doar 25 de orașe, nu 50 cât e pe long.

După ce i-au 25 de orașe cât e setata campania o să mă bat cu turcii, egipteni și Khwarezmian Empire.

La următoarea campanie o să aleg Egipt pentru că în Africa sunt mai puține orașe și am de ales să atac Europa sau Asia.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru anonim_4396):

Late era l-am ales la instalarea jocului de prima dată că m-am uitat pe YouTube la gameplay.

De pe forumul Softpedia și pe YouTube am mai furat câteva coduri pentru chat ca să îmi fie mai ușor.

add_money 40000 apoi apeși Enter
process_cq Kiev (construiești orașul)
process_rq Kiev (recrutezi soldați)
toggle_fow ai lumină pe harta
add_population Kiev 4000 (crește populația și dacă scrii cu -4000 scade)

Pe câmpul de lupta e exact ca atunci când joci pe bătăli setate de tine: Ungaria VS Lituania de exemplu.

Cu diplomați e ușor. Am un diplomat și mai cumpăr încă unu dar înainte închei relații diplomatice și pe urmă îl cumpăr de la facțiunea respectiva.

Asasinii și spioni am in toate orașele pe care îi voi trimite înainte de a termina construirea armatei.

Rebeli nu sunt o problema pentru mine.

Problema mea pe hartă atunci când mă uit e ca nu cumva Cumani și Novgorod cu care sunt aliat să mă atace cât sunt plecat în Lituania. Polonia și Ungaria se luptă între ei acum. Turci se luptă cu bizantinii și egipteni.
Cumanii au luat teritoriul cuprins între Marea Neagră și Marea Caspică așa că Khwarezmian Empire nu sunt o amenințare acum.

Când am probleme cu bani scriu pe chat add_money 40000 apoi Enter și gata îmi intră în cont. Scriu asta de 10 ori și am 4000000.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu când mi-am ales jactiunea m-am gândit la geografie și vecini. Kievul rusesc e la marginea Europei pentru că acolo populația e mai mică față de restul Europei unde se întâmplă atacuri mai dese.

Eu puteam sa iau direct Novgorod și să vin cu cuceririle din nord înspre sud da n-am vrut pentru că Novgorod e țară mare. Dar la a treia campanie o sa joc pe Rusia Novgorod cu capitala la Moscova.

In restul Europei din cauza geografiei nu pot să am liniște și să îmi construiesc puterea fără să fiu atacat mereu de vecini și de rebeli in interiorul țări, indiferent de ce țară e vorba.

La nord de Marea Neagră e doar Kievul rusesc și Novgorod, cumanii, Lituania și țările baltice. Din toate acestea doar Novgorod și cumani o să cadă mai greu restul mai ușor.

Dacă cedez orașul Baia direct Poloniei și mă aliez cu Polonia o să am protecție față de Ungaria și voi putea lua țările pe care le-am menționat mai înainte.

Vreau două armate, una pentru a ataca Lituania și una pentru a mă apăra în caz de ceva.
20 de unități e full army pentru o singura armata + generalul.

Planul l-am spus deja.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru anonim_4396):

Jocurile astea din Total War se joacă cu cap.

Dacă aș fi ales Franța nu avem siguranță, mă puteau ataca vecini ori când și nu puteam să pregătesc nimic din timp pentru cuceriri. As fi fost mereu pus pe apărarea mea decât pe atac.

In Asia nu ai ce să alegi pentru că vor intra toate repede in conflict (exact ca copii de la grădiniță) la fel și în Europa.

Africa e un inceput poți să ataci Asia sau Europa la alegere, aceiași treabă e și cu Kievul rusesc. Am de ales iau nordul, vestul, estul, sudul.

Eu decid dar toate cu cap.

Îmi este imposibil sa mă lupt cu toți deodată. Fără relați comerciale și fără aliați, doar eu singur nu am nici o șansă intru în criză și mă trezesc că mă atacă Novgorod, Cumani, Lituania, Polonia, Ungaria.

Dacă îi i-au pe rând și îmi organizez orașele și armata pot să câștig în fața la toți.

Incet, încet, azi un pic, mâine un pic și tot așa.

Dacă începi o campanie și scrii pe chat toggle_fow și te uiți în jur nu ai ce sa alegi.

Spune-mi tu pe harta aia care țara e liniștită și ferita de atacuri? Că sunt puține, toți așteaptă să ia ceva de la celălalt.

| anonim_4396 explică (pentru Pricope_Marius_1997):

Ce dificultate ai setat?, la inceput ce ai ales dintre Gracul-Lusted-Savage. Si de ce bagi coduri pentru bani si alea, strica tot farmecul. Ocazional sa te mai uiti prin toggle fow sa vezi cum evolueaza jocul e altceva.
Eu joc tot timpul pe hard/hard sau very hard/very hard logic fara coduri, fara sa reiau o batalie pierduta pentru o obtine alt rezultat. Ucraina va fi atacata de Mongoli de abia in jur la anii 1300, Kwarezm, Si Cumanii vor pieri garantat. Invazia Mongola este facuta din script incat dupa ce o armata le e distrusa alta va aprea in locul ei la est de marea Caspica asta de nu stiu cate ori exact dar au o limita.
Odata cu trecerea secolelor vor deveni disponibili noi unitati

| anonim_4396 explică (pentru Pricope_Marius_1997):

Cele mai usoare factii dpdv geografic sunt Scotia, Anglia- ca sunt insule, Norvegia sau Danemarca - Ca la intrarea in Scandinavia se poate face doar pe o ruta. Sau Sicilia ca din nord nimeni nu ataca datorita Papei
Decat sa joci cu coduri mai bine joaca cu Anglia care e super-usoara, o sa ai o surpriza cand invadezi Scotia dar in rest poti sa stai linistit.
Eu jucand cu Kwarezm am adunat 20 de unitati calare si am migrat in celalalt capt al mapei, resusind sa infrang englezii.

| anonim_4396 explică (pentru Pricope_Marius_1997):

Diplomatia functioneaza bine daca nu esti "warmonger", si esti puternic in statistici. La H SAU VH relatiile cu vecinii se vor degrada automat in timp, si in momentul cand ataci pe unu e probabil ca restul veciniilor sa te atace si ei. Poti face donatii de bani incat sa imbunatatesti relatiile.
Daca te inveti vei vedea ca poti lupta si singur impotriva tuturor, la campania Very Hard de regula sunt permanent in razboi cu jumate din mappa.

| anonim_4396 explică (pentru Pricope_Marius_1997):

Am jucat, si joc mult modul SS6.4, Din ce am vazut pana acu in late era daca sunt controlati de AI, In vest de multe ori Franta si Genoa se dezvolta in super-putere in defavoarea HRE, asta cand rar HRE nu inghite tot. In sud Moors de multe ori se intinde in toata Iberia.
In est Mongolii anihileaza tot, teritorii vaste Kwarezm, Peninsula Arabica, Europa de est pana la Novgorod care de obicei supravietuieste dar cu greu.
Insa de fiecare data Fatimids devin super-putere absorbind Cruciatii, devin cea mai bogata natie din joc
Dar toate astea dureaza, primele schimbari in putere se observa de abia dupa 100 de runde.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu am setat nici o dificultate la Stainless Steel 6.4, eu folosesc coduri pentru bani, recrutari si constructii ca sa mearga treaba mai repede ca dureaza prea multe runde pana faci totul. Asa cu coduri pot sa fac mai multe lucruri doar intr-o ingura runda. Cand vine vorba de diplomatie si batali nu folosesc coduri.

Eu nu joc pe pe hard/hard sau very hard/very hard logic asa cum faci tu, ci pe medium si eazy ca nu imi place sa fiu presat prea tare. Dupa ce ca trebuie sa ma ocup de treburile tarii mai trebuie sa ma ocup si de vecini care ma ataca. Asa ca inaintea campaniei l-am setat pe medium dificulty si pe short 25 de orase pentru ca nu am vrut sa ma agit prea tare.
Eu in tot de-a una cand ma joc sunt tinut asa in stres si in priza de aceea o iau usor.

Eu am inteles cum joci pentru ca tu l-ai setat altfel. Eu am ales asa Late era 1220 d.Hr. Kievul rusesc medium dificulty la toate si short campain 25 de orase de luat.

Ai dreptate cand ai spus ca Scotia, Anglia, Norvegia, Danemarca, Sicilia, dar eu am vrut ceva mai in estul mapei.

"Daca te inveti vei vedea ca poti lupta si singur impotriva tuturor, la campania Very Hard de regula sunt permanent in razboi cu jumate din mappa." O sa incerc si asta dar pe parcurs ca il am de 7 zile si fiind la munca ma joc cand am timp.

Multumesc pentru informati, dar eu am mai jucat Medieval 2 Total War si stiu cum sta treaba dar acest mod de joc Stainless Steel 6.4 nu l-am mai jucat si de asta aveam nevoie de ajutor.

Pe YouTube e gameplay si anumite setari la cei care au jucat acest modul si am mai furat cateva "manevre de joc" de acolo.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca am ales Late Era 1220 d.Hr. cam pana in ce an se opreste jocul. Adica pana in 1600 d.Hr. se opreste data din calendar sau poti sa joci mai multe runde?
Sti de ce intreb, pentru ca la Rome Total War 2004 campania era setata din 270 BC pana in 14 AD adica 284 de ani.
Iar la Rome Total War Alexander aveai la dipozitie doar 100 de ani de joc adica o 100 de ture.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru anonim_4396):

Momentan vreau sa termin campania cu Kievul rusesc si pe urma o sa aleg Anglia si Horada de Aur dar pe rand.

Daca o sa am vreo problema la joc te anunt.

Inca ceva cunosti si alte moduri de joc indinafara de Stainless Steel 6.4?

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru anonim_4396):

Inca ceva cunosti si alte moduri de joc indinafara de Stainless Steel 6.4?

| anonim_4396 explică (pentru Pricope_Marius_1997):

Stainless Steel este cel mai profesionist mod imbunatatind jocul fara a o schimba prea mult. Dar cunosc si altele "WHOLE WORLD" https://youtu.be/U1JI_wxNYg8 asta are multe ere in care te poti juca, inclusiv pe mappa care cuprinde tot globul Are buguri si grafica campului de lupta slaba, dar merita incercat dupa parerea mea e misto.
Mai cunosc submoduri la SS6.4 Titanium Si SSHIP toate aducand elemente in plus dar sunt amatori sau nefinalizate, mai rele decat SS6.4 simplu, ->Astea toate le-am incercat.
Sunt o gramada de alte submoduri care baga inclusiv dinozauri, sau scenariul din Lord Of The Rings-> cica ultimu e tare popular.

| anonim_4396 explică (pentru Pricope_Marius_1997):

Scrie acolo la meniul din dreapta unde e afisat cate orase/castele batalii ai cand se termina. Da parca in 1500 si ceva. Inainte de inceperea campaniei poti modifica din descr_strat ca la rome1, Eu bag tot 999999 desi niciodata nu am jucat nici pana s-ar termina perioada normala.
Fac si alte modificari pentru a face jocul mai competitiv.
Faptul ca alegi campanie scurta sau lunga conteaza putin, te joci cat vrei si poti incerca sa cuceresti lumea indiferent ce campanie alegi.
Mongolii pot fi jucati dar nu au fost facuti in scopul asta pentru ca imediat intrii in minus la economie. Apropo cel mai minus pe care l-am avut a fost de minus - 800.000 rolling on the floor Intr-o campanie cu Portugalia
Recomand sa joci cu Anglia da fara coduri ca e usor

| anonim_4396 explică (pentru Pricope_Marius_1997):

Am inceput jocu Medieval 2 de nici 1 an inainte jucand doar rome si medieval 1. In modul vanilla pe h/h la prima campania jucand cu Portugalia m-am extins atat de usor incat m-am plictisit. Dupa aia am incercat Stainless Steel tot din prima pe h/h, logic fara coduri da am avut probleme jucand cu factii grele din prima. Am invatat sistemul jocului cum sa infrang avantajele date de dificultate, pentru ca la VH trupele tale de top sunt infrante de militii adversare, Ai nevoie de Cavalierie.
Tu Jucand cu Ucraina ai o varietate mare de Horse Archers (pechenegs si ceva mai speciale) si Boyars care schimba jocul, Utilizand cavalerie Caut Generalul advers pe campul de lupta si il ucizi, mai tragi cateva sageti in stanga dreapta, ii faci sa alerge dupa tine dupa care Dai pe melee din toate partiile inclusiv cu horse archers si inamicii o iau la fuga big grin
De regula capturez de 2 ori mai multi decat ucid pe campul de lupta

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da-mi si mie terog link-ul de descaracat la modul "WHOLE WORLD" https://www.youtube.com/watch?v=U1JI_wxNYg8&ab_channel=MELKOR

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu cum ai instalat modul "WHOLE WORLD"? pas cu pas, cim? e diferit fata de Stainless Steel 6.4

| anonim_4396 explică (pentru Pricope_Marius_1997):

Https://www.moddb.com/......quest-2371
Il dezarchivezi simplu in medieval 2 instalat. Si creaza un fisier Eras Total Conquest de unde pornesti selectand ce perioada vrei sa joci. Pt perioada cutare trebuie apasat butonul cutare -iti scrie acolo SI ai si un txt guide.
Chiar ca am testat versiunea, nu l-am jucat inca.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru anonim_4396):

OK, bine o sa incerc sa vad daca merge. Mersi mult, te anunt daca e ceva.

| anonim_4396 explică (pentru Pricope_Marius_1997):

Pe Stailness Steel daca vrei campanie usoara si cu factie mai de est alege Bizantinii. In early era sunt cea mai avantajata factie, unitatiile sunt superioare tuturor celorlalti Partea proasta e ca toti te vor ataca.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru anonim_4396):

Iti multumesc Spo0ky, o sa am eu grija. Pentru toti bizantini din joc voi fi exact ca el https://www.youtube.com/watch?v=_nHZqIpeTR8 si voi castiga pentru toti bizantinii virtuali.

Power of the King.

| anonim_4396 explică (pentru Pricope_Marius_1997):

Eu doar explicam factiile, dar ai putea sa joci serios fara coduri ca strica tot jocul. Scopul Stainless Steel e sa faca jocul mai greu fata de modul Original. Cand o sa vezi adversarii cu zeci de armate full atunci e misto.

| anonim_4396 explică (pentru Pricope_Marius_1997):

Te provoc sa joci cu Kwarezm Late Era Hard/Hard, Baga si cod pentru unitati, bani - ca e indiferent. Au unitati atat de bune si cu experienta de iti fac praf orice armata. Daca incepi in Late era apar in valuri mai mici mai lent. Daca te joci din Early Era cand ajungi in 1220 vin direct cu zeci de armate. Intr-o campanie la 20 de ani dupa invazie am numarat 50 de armate full
https://youtu.be/igMVKLnrMwE

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru anonim_4396):

Bine o sa joc cu Kwarezm Late Era Hard/Hard ca sa vad cum e si te anunt dupa cum a fost.