| Hammurabi a întrebat:

Dacă ai câștiga 1 mil. euro, care ar fi primele trei lucruri pe care le-ai face?

48 răspunsuri:
| Kaℓi a răspuns:

Primele trei lucruri pe care le-as face, nu ce as cumpara, da?
Ok... prima data mi-as da demisia. Prin telefon, evident, si fara preaviz. La restul m-as gandi, in urmatoarele cateva luni...

| RAY a răspuns:

Mi as cumpara o vila, o masina bengoasa, si as vedea de o muiere care sa imi mance averile acumulate din acel milion de euro, sau mi as cumpara oii si m as muta la marginea unui sat parasit sa ma scap de lumea rea si toata viata as intra doar pe TPU, sau as calatori in toata lumea cu banii ca doar o viata am, i as baga intr o afacere, tot ma gandesc sa imi deschid un bordel in Germania sa mai fac un milion, daca merge afacerea bine te invit si pe tine acolo, as face spitale, as baga banii in cercetare stiintifica, dar ma stiu as cumpara o tona de napolitane si o o tona de coca cola cu restul baniilor mi as cumpara un sicriu si 4 lumanari

| Hammurabi explică (pentru RAY):

Și eu care credeam că vei pleca direct în Germania. E bună și chestia cu bordelul, aștept să mă chemi. laughing

| RAY a răspuns (pentru Hammurabi):

Eu vreau ca fetele sa faca banii pentru mine nu eu sa le dau banii

| Hammurabi explică (pentru RAY):

Te cred man, și eu visez cu ochii deschiși câteodată. laughing

| RAY a răspuns (pentru Hammurabi):

Raule,vrei sa imi ranesti visele

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Mi-as lua una din asta: https://i.ebayimg.com/......m/$_20.JPG
Ca sa stau comod, in timp ce ma gandesc la restul banilor.
Mi-as continua afacerea la alt nivel.
Si de restul, o viluta.
Bineinteles, n-as sta in tara, primele saptamani.
Sa mai zic? laughing

| Hammurabi explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Zău că ai gusturi bune. laughing

| Freya1 a răspuns:

Mi-as cupara o casa si mi-as deschide o afacere restul i-as pune la banca si as trai din dobanda si din bani scosi din afacere (masina, vacanta, cabanuta la munte)

| Darkmagic a răspuns:

1 milion?
Zici ca a intrebat Itzic... laughing
Cand am plecat din Bucuresti, "piata imobiliara" arata de felul:
500.000 euro un apartament la Unirii - "Fantani", (daca era de 8 camere, sarea peste acest pret), si cateva milioane de euro o vila intr-o zona buna, Casin, Primaverii, Aviatorilor, etc.
CE DRACU de "vile" si masini si-ar lua astia cu un milion, scazand si impozitele? big grin

Ce fac eu cu banii mei?
Ii cheltuiesc PE TOTI, pe tampenii, "scule", hantze scumpe etc, pe principiul verificat pentru cine are intr-adevar bani, acela ca: "Atat cat ai, ATAT cheltuiesti".
Aia cu "donatiile" e...fâs, sau vax albina, (dupa gust).

"...care ar fi primele trei lucruri pe care le-ai face?"
As face ...trei drumuri.
Maldive, Cuba, si al treilea la Timisoara, sa-i fac sange rau lui RAY. big grin

| anonim_4396 a răspuns (pentru Darkmagic):

Are ce are lumea cu Ray. Ce oameni rai pe aici.

| Elena9328 a răspuns:

Îi donez.

| Hammurabi explică (pentru Elena9328):

Îi donezi? Toți?
De ce ai face așa ceva? Chiar sunt curios.

| Elena9328 a răspuns (pentru Hammurabi):

Fiindcă sunt multe persoane care au mai multa nevoie decât mine.

| Hammurabi explică (pentru Elena9328):

De acord cu tine. Dar nu-ți va ajunge milionul tău pentru toate acele persoane.
Sau poate ești o persoană foarte înstărită și acel milion nu înseamnă cine știe ce, îl poți dona fără probleme.

| Elena9328 a răspuns (pentru Hammurabi):

Crede mă, nu contează cât, și puținul ăla face miracole.
Nu sunt o persoană înstărită, am crescut cu puțin. Nu am trăit în puf, mai mult în bătaie și certuri. Tata le are cu alcoolul. Și multe altele. Daca vrei sa faci un bine, îl faci. Daca pui o cărămidă la baza, tot e bună, decât deloc.

| Hammurabi explică (pentru Elena9328):

Mda... felicitări. Tot respectul.

| Elena9328 a răspuns (pentru Hammurabi):

Mulțumesc.apreciez.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Hammurabi):

Tu chiar o crezi? Nu cred ca exista cineva atat de altruist. Si daca exista e foarte naiv. Degeaba dai un milion, cum ai zis si tu. Apa de ploaie. Deschizi ceva, faci bani in continuu si ajuti lumea indefinit. Bine, vise si vise, nu e asa usor. Dar are mai multa logica decat sa ii dai pe toti o data ca sa dormi seara mai bine si de fapt nu ai schimbat absolut nimic.

| Hammurabi explică (pentru anonim_4396):

Știi de ce o cred? Am avut exemplul în fața mea când eram student, o colegă de grupă a câștigat la loto vreo 30 mii lei (echivalent în banii de azi). Ne-a dus pe toți la Trocadero, ne-a dat câte două rânduri de bere iar restul de bani i-a donat unor bătrâni dintr-un bloc de garsoniere din Colentina. Și noi am zis că e nebună pe vremea aia. laughing

| drutzix a răspuns:

Mi-as face o saltea din ei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

I-as vinde si as cumpara 2 milioane. Ce intrebare laughing

| Hammurabi explică (pentru anonim_4396):

Vezi man, d'aia nu câștigi... laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru Hammurabi):

Nu. Eu nu cumpar bilet laughing > Duminică, dis-de-dimineaţă, Iosif se căţără până la vârful muntelui.
„Doamne", se roagă el, „toată viaţa te-am slujit şi, până acum, nu ţi-am cerut nimic în schimb. Te rog, Doamne, fă să câştig la loterie."
Iosif se întoarce acasă şi aşteaptă. În următoarea duminică, la revărsatul zorilor, se căzneşte din nou să urce până în vârful muntelui.
„Doamne", se roagă el, „toată viaţa te-am slujit şi, până duminica trecută, nu ţi-am cerut nimic în schimb. Mi-am pierdut slujba, iar copiii mei or să moară de foame. Te rog, Doamne, fă să câştig la loterie."
Iosif se întoarce acasă şi aşteaptă. În următoarea duminică, la revărsatul zorilor, se târăşte sus pe munte pentru a treia oară.
„Doamne", se roagă el, „toată viaţa te-am slujit şi, până acum două săptămâni, nu ţi-am cerut nimic în schimb. Mi-am pierdut slujba, iar copiii mei n-au nimic de mâncare de trei zile. Nevasta mea e bolnavă şi are nevoie de medicamente, pe care nu mi le permit. Te rog, Doamne, doar de data asta, pentru familia mea, fă să câştig la loterie."
Urmează un fulger, apoi peste capul lui Iosif începe să cadă grindină, după care omul nostru aude o voce tunând din înălţimi.
„Iosif, ajută-mă şi tu. Cumpără un bilet!"

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prima data as merge intr-o vacanta lunga cu cea mai buna prietena, mi-as construi o casa de lux la urma si dupa as dona saracilor.

| L1feDRAIN a răspuns:

Casa de vis, un business, femei si fetite.

| EcceHomo a răspuns:

1-Mi-aş suna un "prieten" şi m-aş lăuda;
2-Mi-aş suna managerul şi l-aş injura;
3-Mi-aş cumpara bilet spre Kaitangata.

| Golyat18 a răspuns:

Mi-as face casa apoi as deschide o afacere si apoi as face cercetari cu domeniul religie, spalaturi pe creier si conspiratii. Oricum macar primele doua cred ca o sa le fac doar cu munca mea...

| VictorFenrir a răspuns:

Mi-as cumpara 10 apartamente pentru inceput pe care le-as baga in chirie, dupa mi-as face un pub, dupa mai cumpar apartamente pe care le bag in chirie

| SilentRain a răspuns (pentru VictorFenrir):

Dai si mie 10 lei? big grin

| VictorFenrir a răspuns (pentru SilentRain):

Si o punga de chipsuri rolling on the floor

| SilentRain a răspuns (pentru VictorFenrir):

Si bere! Pt tine big grin

| VictorFenrir a răspuns (pentru SilentRain):

Nu consum asa ceva

| alexwahl a răspuns:

M-as reintoarce in tara. 100K as folosii pentru ideea mea de viitor. Si restul i-as dona.

| Nevroza a răspuns:

1. Mi-as lua o casa si o masina
2. As dona o parte nevoiasilor, pentru constiinta mea
3. Restul i-as cheltui pe femei

| relativsausigur a răspuns:

Mi-as mai rezolva mai intai toate problemele, pentru ca cel mai mult conteaza o viata linistita.
Apoi mi-as lua o casa, intr-o tara cu un sistem bun / sanatos, fata de tara noastra, nu sunt chiar atat de scumpe casele, de exemplu in Canada gasesti si la 70.000 de euro o casa decenta si draguta.
Mi-as cumpara o masina care imi place mie foarte mult ( atentie, nu neaparat una foarte foarte scumpa, gusturile nu mi se schimba doar pentru ca am foarte multi bani ).
Mi-as schimba garderoba de haine, cu totul.
Iar cu restul de bani, m-as interesa de o afacere, intr-un domeniu care nu moare niciodata, adica foarte profitabila, si i-as inmulti.
Dupa ce as face toate astea, abia atunci din banii pe care-i fac din afacere, as investii intr-un adapost pentru animale, unul decent pentru animalute, unde sa fie fericite si ingrijite.
Daca as fi miliardara in euro sau in $, atunci dupa ce mi-as rezolva toate problemele si as face lucrurile mentionate mai sus, as incerca sa ajut si oamenii, anume :
- As creea tot asa un adapost, unde sa fie primiti oamenii care din ghinion si necazuri, au ajuns in viata homeless, batranii care nu mai au pe nimeni si sunt homeless, cat si oamenii bolnavi si homeless, toate aceste cazuri fiind de oameni pe care societatea nu-i integreaza bine si nu le da ocazia sa se repuna pe picioare.
- Bolnavilor care nu pot lucra le-ar fi platita asigurarea medicala, incat sa poata sa opteze pentru ingrijiri medicale si tratamente, sa isi revina, si sa poata sa inceapa sa mearga la un loc de munca, sa isi poata platii apoi o chirie, practic sa isi ia viata de la 0.
- Iar ceilalti oameni in posturi de genul, homeless, la fel, ar fi ajutati, ar primii ingrijiri, mancare, sa se poata curata, spala, si sa isi poata cauta loc de munca, incat sa isi poata lua viata de la 0.

| ionutborcea a răspuns:

Vile maşini şi donați

| mezeicristina33 a răspuns:

Stai sa l castig mai intai.Pai mi as lua o casa, as finanta niste centre de ajutor pentru copilasi, restul l as investii in viitorul meu, gen masina, nevoi etc

| Dumblytics a răspuns:

Imi cumpar un tanc de pe deep web si trag unde vad cu ochii, cu scopul de a sterge Romanica de pe harta.
Sa vedem cum ma opreste pe mine Garcea din boscheti.

| Hammurabi explică (pentru Dumblytics):

Ok. Încă nu m-am hotărât cui să-i dau milionul, dar pe tine te-am șters de pe listă. laughing

| Dumblytics a răspuns (pentru Hammurabi):

Bine bine, mai Habibi, hai ca te las sa ma lingi in timp ce conduc tancul. Desigur, daca esti tu ala in poza.

| Hammurabi explică (pentru Dumblytics):

Vezi, de-aia nu se dau tancurile pe mâna oligofrenilor.

| Dumblytics a răspuns (pentru Hammurabi):

Asa e, de aia locul tau e intre picioarele mele si eu sunt la volan.

| Hammurabi explică (pentru Dumblytics):

Vasilică, du-te repede la mămica ta și spune-i să te primească cu tanc cu tot pe intrarea ei principală că ai ieșit mult prea repede. laughing Alupigus!

| Dumblytics a răspuns (pentru Hammurabi):

M-as duce, dar nu ma lasa mamica ta sa ies din ea.
a zis ca vrea sa dau cu tunul in ea forever.
nici la wc nu m-a lasat.
mi-a zis "habibi, fa in mine pipi!"

| Hammurabi explică (pentru Dumblytics):

Vasilică, ești frustrat rău. După ce te-a făcut fata aia de cacao că ai "scârnăvia mică" laughing ți-ai șters contul și ți-ai făcut azi altul?
Dar tot retard ai rămas.
"Dai cu tunul"? laughing Care tun? că umblă vorba-n târg că n-ai nici cu ce să faci pipi. laughing

| Dumblytics a răspuns (pentru Hammurabi):

Ce prostalau anost.

dar nu-i nimic, tot o sa-ti lase endoryus un amuzant, dar nu pentru ca te considera amuzant, ci pentru ca nu ma sufera pe mine personal.
l-am lasat cu traume de la ultima noastra interactiune.

| Hammurabi explică (pentru Dumblytics):

M-aș mira... are vreo 10 ani lumină în fața ta. laughing
Tu nu ești decât o gură spurcată cu un creier mic. (De fapt la tine, cam totul e mic laughing )