| Leon a întrebat:

Dacia - adevarata identitate ascunsa a Romaniei?

3 răspunsuri:
| Teardrop a răspuns:

Dacia este inima României moderne.

| Zorec a răspuns:

Daca stai sa te gandesti bine, da. Inca mai exista urmasi puri ai dacilor. Dar putini dintre ei activeaza in societati secrete. Chiar nu imi vine nimic in minte. Ce ceri tu necesita multe argumente.

| Leon explică (pentru Zorec):

Si totusi sunt. Sunt destule argumente, expuse de noi sau de altii despre continuitatea dacilor liberi.
E nevoie de o schimbare de paradigma in mentalitatea unui roman in primul rand, pentru a ajunge la adevarul ancestral al poporului nostru, la radacinile noastre, la o populatie straveche impresionanta.
Romanul canta un imn care il indeamna sa-si respecte sangele de roman, romanizarea fiind doar o impresie, o iluzie, un 'efect colateral' de scurta durata in istorie, si mai crede in speculatiile ce s-au petrecut in perioada pasoptista.
Problematica, cel putin, identitatii noastre stravechi, ar trebui sa fie un punct de referinta educativ solid, pentru generatiile viiotare. Si va trebui sa se insiste.