| gd001 a întrebat:

De ce e pacat sa mergi la Biserica la o alta religie? Eu sunt Ortodoxa si am multe prietene care sunt Baptiste sau Penticostali, iar o prietena ma invita mereu la ei la Biserica. Mie imi place super mult, nu m-as converti, dar imi plac oamenii si totul ma incarca cu energie. Chiar sunt curioasa de ce Biserica Ortodoxa sustine ca acesta este un pacat.

7 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Pentru ca numai dai banii la biserica simplu

| m1dn1gh7 a răspuns:

Hei, cine raspunde pentru sufletul tau in afara de tine? Raspuns: Nimeni. Daca simti sa continui sa mergi la biserica ortodoxa nu renunta la ea, insa daca simti o tragere de inima spre baptisti sau penticostali, atunci du-te acolo. happy

| gd001 explică (pentru m1dn1gh7):

Nu sunt per total de acord cu Baptistii, dar nici cu Ortodoxi nu ma laud. II cate un pic din fiecare care mi se potriveste. E adevarat ca nimeni nu are grij de sufletul tau... dar e o curiozitate pe care vreau sa o aflu.

| m1dn1gh7 a răspuns (pentru gd001):

Fiecare religie are cel putin o deosebire una de cealalta, insa cercetand adevarul si Cuvantul lui Dumnezeu putem discerne care e cea mai benefica sufletului nostru!
Care e acea curiozitate?

| gd001 explică (pentru m1dn1gh7):

Aceasta intrebare: de ce e considerat pacat?

| Lion56 a răspuns:

Biserica ortodoxa spune ca e pacat sa mergi la baptisti fiindca ei ii considera eretici, rataciti si etc. si ca nu ai voie sa te rogi cu ei, cu atat mai mult ca sa nu fii si tu atrasa acolo si sa pierzi "credinta stramoseasca". Doar fiindca ortodoxie inseamna dreapta credinta nu inseamna ca aceea e adevarata credinta. Sigur, si dintre ortodocsi, si dintre baptisti exista crestini adevarati, insa adevarul e ca intr-adevar la baptisti esti mai aproape direct de Dumnezeu, fara rugaciuni pe hartie, icoane si rugaciuni la sfinti si unele lucruri in invatatura lor care contrazic Biblia(asta e alta discutie). Deci, daca iti doar "place super mult", nu e bine sa mergi doar pentru asta, dar totusi e un inceput. Apropo nu stiu la ce te referi ca iti "place", dar sunt multe "biserici" aiurea in care zici ca esti in club. In cele normale insa, da, e mult mai frumos decat in orice alta parte.

| gd001 explică (pentru Lion56):

Imi place pentru ca efectiv ma incarc cu energie pozitiva, imi plac oamenii ca sunt mai buni la suflet, am vazut ortodocsi care injura dar baptisti nu. Si se bucura de orice moment. Plus ca imi place partea in care explica Biblia prin lucruri actuale. Asta mi se pare cel mai important.