| Cineintreaba a întrebat:

am nevoie de raspunsul crestinilor aici. Daca un ortodox primeste carti de religia baptista, ce sa faca cu ele? Biblia cu traducerea lor nu as putea-o arunca orice ar zice cineva, fiindca are in ea Cuvantul lui Dumnezeu, si am inteles ca ei nu ar arunca o Biblie ortodoxa, ba chiar ar citi-o. Dar cu carti baptiste ce sa fac? E pacat inteleg din punct de vedere ortodox sa le citesc? Sau ce sa fac cu ele? Mai mult, am fost invitat la o biserica de acea religie, si chiar nu pot refuza. Deci ce sa fac? Multumesc, vreau raspunsuri serioase fara jigniri.

15 răspunsuri:
| Wehrmacht a răspuns:

Astea-u pagina moale?

| danay72 a răspuns:

Indiferent de traducere Biblia contine 66 de carti si e la fel in toata lumea.E bine ca nu o arunci. Important e sa studiezi Biblia ca sa iti dai seama ce vrea Dumnezeu si sa afli care e religia adevarata.

| milan9 a răspuns:

Daca iti cunosti foarte bine propria credinta ai putea atunci face diferenta, ai sesiza punctele in care acele carti incep sa faca prozelitism sau sa expuna lucruri diferite de cele ale Bisericii...
In situatia in care insa tu nu-ti cunosti credinta foarte bine, acele carti te vor influenta fara sa-ti dai seama.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu le-as citi si as putea asa sa fac diferenta.

| milan9 a răspuns (pentru anonim_4396):

Dar in situatia in care insa o persoana nu-si cunoaste credinta foarte bine, acele carti o vor influenta fara sa-si dai seama...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Citeste.afland diferentele vei vedea si unde este dezbinarea, si de ce a venit.asa ii vei intelege pe toti fara a-i judeca.

| Delmoniko a răspuns:

Baptisti sau nu, catolici sau ortodocsi si toate natiile de denominatiuni mai vechi sau mai noi, se inspira ca material tot din biblii. Dar fiecare acorda diferita importanta diferitelor puncte. Toti sunt o apa si-un pamant. Cu ce e una mai buna ca alta. Unii se inchina pe system mitraliera, altii stau cu fundul in sus prin bierici. Mai sunt unii care ocolesc biserica si cate si mai cate nebunii "patristice".
Du-te daca iti place circul!
Sa numesti cititul pacat inseamna a merge prea departe. Toti fac prozelitism, toti cred ca religia lor e cea mai buna, toti cred ca ei interpreteaza bibliile bine si, mai presus de toate, toti au monopol pe dumnezeu. Intre atatea "adevaruri" pe care si le insusesc e foarte usor sa-ti dai seama de minciunile lor tip gargantua si pantagruel.

| HowdidIgethere a răspuns:

Daca nu poti refuza o invitatie intr-o biserica baptista, nu vei putea nici in una adventista, nou evanghelica, penticostala, luterana, si nici chiar musulmana sau o adunare satanista.
Toti avem libertatea si responsabilitatea actelor noastre.

| pet555 a răspuns:

" Buna TPU, am nevoie de raspunsul crestinilor aici. Daca un ortodox primeste carti de religia baptista, ce sa faca cu ele? Biblia cu traducerea lor nu as putea-o arunca orice ar zice cineva, fiindca are in ea Cuvantul lui Dumnezeu, si am inteles ca ei nu ar arunca o Biblie ortodoxa, ba chiar ar citi-o. Dar cu carti baptiste ce sa fac? E pacat inteleg din punct de vedere ortodox sa le citesc? Sau ce sa fac cu ele? Mai mult, am fost invitat la o biserica de acea religie, si chiar nu pot refuza. Deci ce sa fac? Multumesc, vreau raspunsuri serioase fara jigniri."
Ai dreptate cu Biblia. Cat despre carti, citeste-le, multe te vor ajuta probabil si sunt frumoase. Si la biserica du-te. Ortodocsii fac orice sa nu piarda credinciosi, deci iti vor spune poate altceva. Trebuie sa gasesti singur adevarul.

| justinko a răspuns (pentru pet555):

Nu mai incepe cu lucruri de genul asta, o sa incerc sa fiu explicit cu tine. Baza sectei voastre - biblia, daca tot stiti voi atatea din biblie de ce biblia voastra e mai scurta cu cateva sute de pagini? Pentru ca acele cateva sute scoase nu va conveneau, si daca nu leati fi scos ati fi citit in ele ca nimeni nu are dreptul de a modifica cuvantul lui Dumnezeu asa ca mai gandeste-te cand itit aperi secta cu lucruri nefondate.

| pet555 a răspuns (pentru justinko):

Din Biblia noastra nu s-au scos lucruri fiindca" nu conveneau". Eu am citit si din cartile adaugate Bibliei de catre voi, si imi convin. Baptistii nu sunt sectanti, si Dumnezeu nu va imparti la judecata pe religii, ci dupa credinta.

| milan9 a răspuns (pentru justinko):

Asemănător şi altor grupări ce s-au despărţit de Biserica apostolică (protestantismul in 1520 si gruparile neoprotestante – târziu, în sec. 19), gruparea baptista a pierdut invăţături de bază ale Bisericii Noului Testament: PREOTIA si rolul acesteia în realizarea lucrarilor harice ale Bisericii, transmiterea harului iertării, "Predania" ca al doilea izvor al Revelatiei divine, etc..., păstrarea modului de viaţă al primelor comunităţi apostolice, inlocuirea lui cu "obiceiurile" sectante lutherane sau neoprotestante, etc...

Spre deosebire de cele peste 10000 de secte care descind din "miscarea protestantã", Biserica Ortodoxă este Biserica Apostolică, cea care a rămas neschimbată, (având "obsesia" păstrării neschimbate a învăţăturilor şi a interpretărilor lor pe linia în care primele comunităţi apostolice le-au păstrat).

Biserica Ortodoxă a continuat fãrã nici o deosebire învăţăturile Bisericii apostolice. Ea a insistat ca esenţa de bază a ei să fie "neschimbabilitatea" pentru că doar aşa s-ar fi păstrat şi autoritatea acestor învăţături (provenind fidel de la Hristos şi de la apostoli...

| milan9 a răspuns (pentru justinko):

Referitor la Biserica, intr-adevar aceasta este una singura:

- "Drept aceea, luaţi aminte de voi înşivă şi de toată turma, întru care Duhul Sfânt v-a pus pe voi EPISCOPI, ca să păstraţi BISERICA(sg.) LUI DUMNEZEU, pe care a câştigat-o cu însuşi sângele Său." - Fapte 20, 28

| Ceiriog a răspuns:

Pai, nu ar fi bine sa o arunci, e totusi Biblia, ai putea sa o tii nefolosita, ai putea sa o dai altcuiva care poate are nevoie de ea si la fel de bine ai putea sa o citesti, insa ar fi bine sa-ti cunosti credinta ortodocsa astfel incat sa poti compara cele doua biblii. Nu se supara Dumnezeu pe tine daca ai citit Biblia baptista, fi linistit. Cat despre mersul la Biserica, ai putea sa refuzi spunand ca esti ortodocs in acest fel aratandu-ti credinta sau ai putea sa te duci acolo, ca si spectator, adica daca iti cere sa faci un lucru specific traditiei lor sa nu-l faci deoarece tu nu ai credinta aceea. De exemplu, preoti catolici s-au dus la slujba unor penticostali, o slujba mai galagioasa. Ei bine, daca credinciosii penticostali fac intr-un fel in timpul slujbei, ei nu erau obligati sa o faca, chiar daca le cerea chestia asta. Ei erau doar spectatori, si asa poti fi si tu.

| justinko a răspuns:

Sfinti Parinti spun ca e bine sa vorbesti cu un sectant despre religie o singura data daca incerci sal convingi sa se indrepte si atat. Parintele Cleopa, un mare calugar a spus ca orice carte de la secte decat sa o citesti mai bine o bagi pe foc pentru ca ei itit sucesc mintitle cu tot felul de citate care le convin doar lor pentru ca vezi tu, ei au scos foarte multe carti din biblie ceea ce e pacat de moarte adica anateme, coborare de viu in iad in sensul ca nu mai au mantuire daca raman in acea religie. Acum depinde de ce decizi tu, este viata ta, nu a altuia, succes.