Întrebare recomandată | SonicAndrei a întrebat:

De ce majoritatea românilor nu sunt obișnuiți să scrie corect? Mă refer să scrie cu „ă" „â" „î" „ș" „ț". Prescurtările le înțeleg (timp mai scurt) dar asta nu. Timpul de scriere este același iar dificultatea e aceiași. În plus, citești mai rapid iar cel mai important : SCRII CORECT ROMÂNEȘTE, căci noi vorbim română.

Iată care cred că e cauza principală:
De mic, copilul a fost învățat pe calculator de cineva care nu știa să scrie cu âăîșț, sau sistemul de operare era limitat. Această neglijență („La-s că-i bine și așa, se înțelege, nu mă mai chinui să modific limba") a ajuns la o modificare în masă a scrierii pe calculator.

Voi ce părere aveți?

Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Lipsa diacriticelor? Fiindcă românul s-a obișnuit să scrie într-o română aproximativă. Văd oameni, care nu-s nicidecum proşti, dar care neglijează diacriticele. Un grad de toleranță trebuie să existe întotdeauna.hee hee
De ce scriem fără diacritice?! Motive sunt destule, dacă le cauți, le și găsești!
Poate-i indiferența, lejeritatea, neglijența, comoditatea... Poate-i chiar o încăpățânare de a nu ieși din tiparul "modern" etc. Dar, pe cine si unde mai doare?
Sunt convinsă că vei întâlni aici și useri care se vor simți, oarecum, ofensați de argumentarea ta.
Exemplul tău cu "La-s (!) că-i bine ș'așa…" deja vorbim de o maltratare a limbii române, asta nu ne sustrage de la asumarea greșelilor de ortografie.
Ce să zic, românul s-a născut poet. Doar că a uitat cum se scrie... poezia.

23 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Ţine de obişnuinţa şi preferinţele fiecăruia. Nu cred că diacriticele sunt cea mai mare problemă a noastră, deşi, ce-i drept, multe pot deveni interpretabile în lipsa lor. Tocmai din acest motiv în postările mele publice încerc să le folosesc, în ideea de a mă face cât mai bine înţeleasă. Dar nu sunt de judecat cei care nu o fac. În opinia mea, este ceva pur opţional şi ţine mai mult de comoditate, nu de vreo lipsă de respect pentru limba română.

| zurick a răspuns:

Daca vrei scrii cu diacritice, dar mie mi-e lene sa le caut ...Si diacriticile nu-s nimic, cel mai rau e cu acele cuvinte stalcite.(Ai vazut sper ca am evitat cacafonia)

| SonicAndrei explică (pentru zurick):

Evident că mai important e să scrii corect gramatical, dar acea lene a oamenilor nu o înțeleg. Înțeleg dacă nu scrii mereu cu âăîșț dacă în general scrii. E simplu să schimbi pe tastatura românească.

| CinevaNou a răspuns:

Diacriticele sunt puse aiurea pe tastatura.

| SonicAndrei explică (pentru CinevaNou):

Nu sunt sigur că sunt puse aiurea. Desigur că sunt peste unele semne, dar acelea nu le folosești des, iar când le folosești schimbi limba imediat. Totuși, cred că cel mai bine s-ar mări tastatura, dar așa fiecare națiune și-ar fabrica propriile tipuri de tastaturi.

| Crucified a răspuns:

Ah, ce superioară mă simt celor care nu scriu la pc cu diacritice. =)) Glumesc.
Acum deviez puţin de la scrierea cu diacritice. Ştiai că există oameni în aşa hal de... nu mai zic ce. în care scriu "face-ţi" în loc de "faceţi", "merge-ţi" în loc de "mergeţi" şi în mediul virtual, dar şi când fac o temă de la şcoală sau nu mai ştiu eu ce. Asta n-ai menţionat. Există şi oameni în care scriu "frumoas-o" în loc de "frumoaso" sau "urât-o" în loc de "urâto". Nici asta n-ai menţionat. Nasol.

Diacritice cadou pentru voi: www.diacritice.ro/cum_sa_scrii_cu_diacritice_in_windows_xp şi www.diacritice.ro/cum_sa_scrii_cu_diacritice_in_windows_vista pentru că marea majoritate aveţi xp, 7 şi vista.

| SonicAndrei explică (pentru Crucified):

Din păcate ai dreptate. Sunt mulți oameni care nu știu scrie corect. Chiar dacă scrierea cu âăîșț mi se pare importantă, scrierea corect gramaticală e mult mai importantă.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tati, unii mai suntem nevoiți să scriem și-n alte limbi, ba chiar suntem și programatori, așa că layout-ul tastaturii românești mai mult ne încurcă.
În plus, limba română e 99% comprehensibilă fără utilizarea diacriticelor.

| SonicAndrei explică (pentru anonim_4396):

În cazul acesta sunt de acord cu tine.

| Demonull a răspuns:

Conteaza asa mult cum scriu virtual? bine ca stiu sa scriu foarte corect cu pixul pe foaia alba happyasta conteaza, asta happy

| karsivan a răspuns:

De lene de aia.

| dodicuta a răspuns:

Nu am diacritice pe tastatura.

| AleXzpm a răspuns:

Cred ca ți-ai dat răspunsul singur la romani mentaliatatea e "la-s că merge și așa", în același timp sunt de părere că te crezi superior și îți place să te dai mare.

| SonicAndrei explică (pentru AleXzpm):

Părerea ta nu e prea corectă.

| Caricaturistafaralimite a răspuns:

Bine zis Andrei. Copii in general sunt invatati cu calculatoru si mai scre si cu prescurtari. Dar si eu mai scriu cu prescurtari dar nu exagerat de mult

| FrumoasaTa a răspuns:

Ai raspunsul in intrebare

| AnaLove444 a răspuns:

Păi, eu nu scriu întotdeauna.Pe mine câteodată mă încurcă şi eu mai fac diferite feţe zâmbitoare sau na...
Majoritatea nu prea ştiu să îşi facă tastatura în română. MAJORITATEA asta sunt copii... big grin

| Ruxy5 a răspuns:

Ai mare dreptate!

| RaduLeo a răspuns:

Românii scriu fără diacritice deoarece tastaturile normale sunt făcute pentru limba engleza. Scriu prescurtat deoarece vor să pară şi ei şmecheri.

| El3m3ntul a răspuns:

Nu ne aparat voi chiar sunteti... infine laughing marea majoritate au sistemul de operare in limba engleza si in limba engleza nu exista „ă" „â" „î" „ș" „ț".

Deci trageti concluziile nu toti sunt experti pe calculator ca sa schimbe acest lucru.

| AleXzpm a răspuns (pentru El3m3ntul):

vorbește ăsta cu Ne apărat =)

| SonicAndrei explică (pentru El3m3ntul):

Nu trebuie să fi expert. Trebuie doar să schimbi din bară limba.

| HelenEvans a răspuns:

Pe mine una mă deranjează mai mult greşelile gramaticale decât lipsa diacriticelor, chiar dacă şi asta e important. Şi nu numai că mă deranjează. Mă îngrijorează. Înţeleg că, pe calculator, nu toţi ştiu cum să scrie cu diacritice. Dar pentru greşelile precum,, fat-o'',,, face-ţi'', sau alte greşeli nu le găsesc oamenilor scuze.