| CodreanuC a întrebat:

De ce niciodata nu aplic ce gandesc?! Vreau o explicatie complexa si extinsa. Va rog!

6 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Ca una vrea in varianta rationala si alta vrea subconstientul tau simplu

| WaterDrop a răspuns:

Pentru ca nu ai destula incredere in tine si esti un las /te gandesti prea mult la ce s-ar intampla daca faci ceea ce gandesti si vrei sa faci. Esti lenes poate, delasator, nu esti hotarat, nu iti doresti indeajuns de mult sa faci acel lucru.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Maica-ta vrea sa te scoata din turma si tu tot intr-acolo alergi...

| RagnarokR a răspuns:

Asta este una dintre caracteristicile fiintei umane.

| CodreanuC explică:

Trebuia sa va uitati si la categoria la care am pus intrebarea, deci de vorba de conversatie

| doarK a răspuns:

Depinde si ceea ce gandesti si in ce contexte. Daca ai ganduri macabre este mai bine sa nu le pui in practica. Dar probabil te referi la lucruri normale cum ar fi: „Am de gand sa scriu o carte". Atunci o explicatie ar fi ca nu esti destul de motivat sa faci asta(din punct de vedere moral). Ar trebui sa vizualizezi mai bine ce ai de gand sa faci si mai ales sa iei in calcul avantajele care se vor arata dupa ce termini. In cazul exemplului de mai sus avantajele ar putea fi: aprecierea celorlalti, cresterea stimei de sine, si asa mai departe. Totusi, trebuie sa iei in calcul si aspectele negative care s-ar putea sa le infrunti dupa (depinde de actiunea pe care o faci) pentru a nu deveni dezamagit. Sper ca te-am putut ajuta. happy