| FrumusicaSufletista a întrebat:

De ce oamenii îi învinuiesc pe alți oameni.De exemplu spun ca sunt mincinoși,ipocriți, falși...De ce îi învinuim pe cei din jur de așa lucruri cînd și noi suntem ca ei.Sau voi nu ați mințit niciodată?

16 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Tea inspirat intrebarea mea?
de ce? pentru ca vad multa lume ipocrita si sunt mereu sunt dezamagit de multe persoane care le credeam sincere de asta,eu nu vad de ce as fi ipocrit cu cineva,niciodata n-am fost cu un om sincer ipocrit sau sa mint ca n-am de ce sa-l mint aia tot se descopera doar ca multi isi bat joc de tine daca esti sincer, le ajuti etc de asta si selectez lumea din jurul meu dupa carcater nici eu nu sunt perfect dar urasc nesimtiti, gunaoiele umane, ne batem joc de cei care ne ajuta si profitam de ei apoi cand numai ne ajuta le uram, oamenii te fac sai urasti nu altceva

| FrumusicaSufletista explică (pentru RAY):

Da,oarecum,dar mai mult m-a inspirat filmul pe care l-am văzut aseară.Eu nu spun ca ești ipocrit sau ce ai mai spus tu, eu doar am spus la general.Scuze dacă ti-a deranjat întrebarea,dar nu trebuie să te afecteze,Eu nu am făcut referire la tine. Apropo știu ca oamenii profita de cei din jur,am simțit acest lucru pe pielea mea,acum o lună și eu am înțeles acest lucru, nu mi-a fost ușor să îl trec cu vederea, dar am realizat ca nu voi schimba nimic dacă îi invinuies pe cei din jur.Așa ca am decis să îmi fie indiferent de ei, ba chiar să știi ca dacă începi să comunici cu cei ce ti-au făcut rău, te vei simți mai bine și vei putea să îi învingi cu propriile arme.Nu e ușor, dar nici nu e foarte dificil.

| RAY a răspuns (pentru FrumusicaSufletista):

Dar nu m-a deranjat intrebarea deloc

| FrumusicaSufletista explică (pentru RAY):

Ok atunci happy

| Drimmero a răspuns:

''Hotii striga hotii'', cam asa si aici, e mai usor sa dai vina pe altul decat sa te invinuiesti chiar tu. Am mintit si eu ca sa ma scot din ''bucluc'', dar acum prefer sa spun ceea ce am facut, ma simt eu impacat daca fac ceva si recunosc!

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Oameniilor le este usor sa se piarda in multime. De fiecare daca cand noi gresim incercam sa refacem ce am stricat. Incercam sa ne indreptam, ma rog nu toti. Dar daca cineva greseste in jurul nostru putini sunt cei care incearca sa ii indrepte si pe ei. Ne gandim ca e mai bine ca a gresit el decat noi.
E ca si cand ai zice ca vrei sa vezi schimbare in lume, dar totul trebuie sa inceapa cu tine.
E ca si cand ai vedea la un vecin ca are o ditamai groapa in curte, si ai si tu una mai mica, dar nu incerci sa o astupi, pentru ca nici el nu incearca.
Ma rog, poate nu a fost cel mai bun exemplu.
Si na... orice om minte. Si eu poate mai mint, dar nu se poate numii minciuna, poate o pacalealea mai exact. Incerc cumva sa mint si sa spun adevarul, dar ma rog, asta e o alta discutie deja happy

Si da... sunt multi oameni care mint si ii invinovatesc pe cei din jurul lor care mint si ei, pentru ca nu constientizeaza.
Nu as vrea da fac referire la faptul ca le e mai usor sa dea vina pe altii, pentru ca asta stiai deja, dar ma gandesc cumva ca toata lumea se teme de schimbare si nici nu vor sa o produca. Cumva gandim ca persoana respectiva este un mincinos mai mare decat noi. Dar nu vedem ca de fapt si noi suntem mincinosi, si nu incercam sa schimbam asta. Cumva ei nu privesc lucrurile din perspectiva care trebuie.
Dar... asta e. Nu cred ca se poate schimba ceva prea curand pe aici.
Tu ce crezi?

| FrumusicaSufletista explică (pentru DoarBogdan):

Eu cred ca lumea este construită din oglizi.Prin oglindă nouă ni se pare ca vedem altă persoană,și atunci crezind ca nu suntem noi, începem să îi găsim orice defect. După ce îi găsim defectele începem să i le scoatem și mai mult în evidență, îi judecam pe cei din oglindă, fără a ne da seama ca cel din oglindă este chiar propria noastră persoană. Deci cam așa și noi, îi judecam pe ceilalți pentru defectele pe care le posedăm și noi și poate în cantități si mai mari.

| DoarBogdan a răspuns (pentru FrumusicaSufletista):

Da, dar te-ai gandit vreodata ca nu ar trebui sa ne uitam in oglinda mereu?
Adica stiu ca te-ai ganidithappy si eu m-am gandit. In sensul ca nu ar trebui sa vedem pe altcineva in oglinda noastra.

| FrumusicaSufletista explică (pentru DoarBogdan):

Da,m-am gindit de multe ori.Și cred ca dacă o să vedem în oglindă nu pe altă persoană ci pe noi, atunci am înceta să îi mai judecam pe cei din jur.

| DoarBogdan a răspuns (pentru FrumusicaSufletista):

Tu ii judeci?

| FrumusicaSufletista explică (pentru DoarBogdan):

Nu,nu îi judec, căci ar fi ca și cum m-as judeca pe mine.Și eu de multe ori văd defectele altora fără mai da seamă ca sunt și defectele mele, deci nu îi judec în oarecare măsură dadindu-mi seamă de aceste lucruri încerc să mă corectez pe mine.Tu îi judeci?

| DoarBogdan a răspuns (pentru FrumusicaSufletista):

Mi-ai raspuns la intrebare happy Nu ii judec.

| lpavel a răspuns:

Cei care fac asta o fac ca sa le fie lor mai usor, da vina pe cineva ca sa treaca ei mai usor peste, le pare mult mai usor daca exista un vinovat... in cele mai multe cazuri nu constientizeaza ce rau fac, cand isi da seama regreta dar in cele mai multe cazuri e prea tarziu!

| Coloringthevoid a răspuns:

Nu mi se pare ceva rau sa minti.Pana la urma oamenii spun unele minciuni pentru a evita conflictul.Dar acum depinde de situatie.
Oamenii aceia nu se gandesc la circumstante inainte sa vorbeasca.

| ʎpooɯ a răspuns:

Sigura ca am mintit, toti mint mai mult sau mai putin, doar nebunii spun mereu adevarul.
Dar stii, sunt multe feluri de minciuni. Eu nu mint sa fac rau altora.

| FrumusicaSufletista explică (pentru ʎpooɯ):

Sigur,niciodata nu cred ca mințim pentru a fece rău cuiva, dar fără a ne da seama prin orice minciună sunt salvate 5 persoane și sunt ranite altă 5. Deci totul vine cu urmările sale.