| anonim_4396 a întrebat:

De ce preturile la Farmacia Tei sunt asa mici? Am gasit diferente de 10-20lei la unele produse, fata de alte farmacii.

Răspuns Câştigător
andreia67
| andreia67 a răspuns:

Ba platesc, e un spatiu comercial mare (tot parterul unui bloc nou), probabil vreo 300 mp. Si au cred ca 25 angajati pe tura. E o afacere la scara mare, care se bazeaza pe volume mari de vanzari cu preturi mici. Eu am lasat azi 183.50 lei acolo. Cateva exemple de preturi: Aspimax Cardio 40 buc. 3 lei la Tei, vreo 5.70 la Catena cu card si 6.50 fara. Troxevasin capsule 16 lei la Tei, vreo 26-28 la Catena sau Dona (cu/fara card). Toate preturile sunt pe site, au si stocul disponibil in timp real.

11 răspunsuri:
| minrest a răspuns:

Sunt patru cozi la patru case, se vinde la foc automat, si traficul mare permite adaosuri mici, dar si preturi mai mici la producator. Dar de ce sunt cele patru cozi atunci? Pai tocmai din cauza preturilor mici. E un cerc virtuos.

| anonim_4396 explică (pentru minrest):

Oricum, e super. ar trebui sa fie la toate farmaciile la fel.

| andreia67 a răspuns (pentru minrest):

4 cozi? Au vreo 17-20 de puncte de vanzare incluzand Plafar-ul si raionul de cosmetice de la etaj. Si sunt cozi peste tot. Se bazeaza pe volume mari cu adausuri (mai) mici.

| minrest a răspuns (pentru andreia67):

Cu amanuntele pe care le dai, mecanica afacerii lor prinde contur. Ce nu constituie economie de scara sau de scop la greu, nu iti vand.

| anonim_4396 explică (pentru andreia67):

Eu am dat comanda online pentru ca sunt din alt oras.

| Mak99 a răspuns (pentru anonim_4396):

Eeeeee,pai asta e alta mancare de peste,online nu platesc chirii,intretinere, curent, gaz, apa, canal si e normal sa fie mai ieftin... happy

| anonim_4396 explică (pentru Mak99):

Da. dar nici alte situri (farmacii) nu platesc, dar pregturile sunt cum am zis, cu 10-20 lei mai mari(depinde de produse, evident)

| andreia67 a răspuns (pentru Mak99):

Ba platesc, e un spatiu comercial mare (tot parterul unui bloc nou), probabil vreo 300 mp. Si au cred ca 25 angajati pe tura. E o afacere la scara mare, care se bazeaza pe volume mari de vanzari cu preturi mici. Eu am lasat azi 183.50 lei acolo. Cateva exemple de preturi: Aspimax Cardio 40 buc. 3 lei la Tei, vreo 5.70 la Catena cu card si 6.50 fara. Troxevasin capsule 16 lei la Tei, vreo 26-28 la Catena sau Dona (cu/fara card). Toate preturile sunt pe site, au si stocul disponibil in timp real.

andreia67
| andreia67 a răspuns:

Nu sunt mici la TOATE produsele, doar la UNELE produse (in speta cele de la anumiti producatori). Si sortimentul este mai redus fata de alte farmacii. Probabil au contracte directe cu producatorii respectivi si practica adausuri comerciale mici care le permit sa vanda mult. Asta e modelul lor de business si functioneaza, sunt cozi permanent. Daca iei o cantitate mai mare de produse (sau timpul si distanta nu conteaza) e o afacere buna. Eu ii frecventez cam o data la 2-3 luni.

| Zabbyel a răspuns:

Pentru ca, beneficiaru farmaciei sau oricare-i alte afaceri, isi permita sa mai scada, din pret, deoarece are interesu, sa aiba cat mai multi clienti, si vanzari mai rapide!

| Mak99 a răspuns:

Subtila reclama, esti farmacista acolo?

| anonim_4396 explică (pentru Mak99):

Nu. sunt din alt oras oricum