| chiftelutacrocanta a întrebat:

De ce refuzam de multe ori sa fim sentimentali in fata oamenilor si preferam sa fim reci si egoisti? Observ asta mai ales la persoanele varstnice si e un lucru foarte josnic.Voi ce credeti?

5 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Ca asta inseamna slabiciuni, ca barbat e jalnic sa plangi si cand isi moare cineva drag ca asa e societatea asta cretina in care traim de asta

| T0T a răspuns:

Pentru că majoritatea persoanelor nu merită să le arăți partea aia sentimentală pentru că pot să îți vadă unele slăbiciuni. Dacă nu prea ai slăbiciuni și ești un om puternic nu te oprește nimeni. Dar oricum din punctul meu de vedere nu oricine merită să îi te destăinui sau să îi arăți adevărata ta față iar cine merită vei simți că merită și îți va fi aproape în mod necondiționat. Egoismul nu prea are treabă cu răceala decât dacă chiar nu poți simți empatie și te gândești doar la propria persoană. Din punctul ăsta de vedere nu prea suport respectivele persoane. Oricum într-o anumită măsură toți putem fi egoiști.

Răspuns utilizator avertizat
| August99 a răspuns:

Deoarece credem ca oamenii nu vor intelege sau ne vor critica/barfi, si decat sa se ajunga la asta mai bine nu ne deschidem.

| Sorryeees a răspuns:

Findca am fost raniti si vrem sa parem tari in fata altora, nu sa ne smiorcaim sau sa folosim dulcegarii.Asa ma comport si eu...