| DOOOPX a întrebat:

De ce se fabrică țigările, De ce nu închid aceste companii care le fabrică?

13 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Cu alcoolul sau băuturile dulci carbogazoase n-ai nici o problemă?

| DOOOPX explică (pentru sierra1):

De ce nu? Doar că e o diferență destul de mare între cele două având în vedere că fumatul provoacă circa 6.000.000 mil de decese anual, si nu uitam de fumatul pasiv care omoară 600.000 de oameni anual.

| sierra1 a răspuns (pentru DOOOPX):

Adică n-ai inchide și companiile ce produc alcoolul sau băuturile dulci carbogazoase?

| DOOOPX explică (pentru sierra1):

N-am spus asta, dar n-am auzit sa fie decese din cauza băuturii carbogazoase,
si măcar alcoolul nu face rău persoanelor din jur.

| sabin89 a răspuns (pentru DOOOPX):

Alcoolul nu face rău nici celui ce-l consumă, dacă-l consumă cu moderaţie.

| sierra1 a răspuns (pentru DOOOPX):

" alcoolul nu face rău persoanelor din jur."

https://romanialibera.ro/......ool-741059

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

E o afacere de miliarde de miliarde.
În plus să fie cineva fericit ca în rai, să fie calmat cu povești ca la biserică, încă nu este valabil pentru toată lumea.
Tutunul dăunează grav sănătății, dar până mor de cancer, face viața mai suportabilă pentru cei ce fumează.
Nu se rezolvă asta prin interdicție ci prin schimbarea din rădăcina rădăcinilor a circumstanțelor care generează această nevoie. Până atunci, e un rău necesar.
Eu nu sunt fumător.
Femeia este singurul meu viciu ( citat din Adrian Păunescu).
Spre norocul meu, femeia nu s-a interzis. Încă.

| Andreeush a răspuns:

Pentru că așa scot bani.
Dacă ar inchide fabricile ar ajunge la faliment.

| Theo94 a răspuns:

Pentru ca genereaza profit, plus ca ar putea fi mana in mana cu diferite companii farmaceutice care si ele fac vanzari anumitor medicamente destinate bolilor din cauza fumatului.

| QElenaBoghiu a răspuns:

Pentru ca ar fi revoltă happy

Sunt 50% Fumători happy

Îți dai seama ce sar întâmpla... big grin

| gogu220 a răspuns:

Pentru că este o afacere foarte ptofitabilă.
Şti cât este valoarea unui pachet de ţigări în fabrică. Echivalentul unei ţigări. Restul sunt accize adausuri şi tva.