| Miruna0909 a întrebat:

De ce se spune că daca esti o persoana respectuasa cu ceilalti, vei primi și tu respect? (primesti ceea ce oferi). De obicei, sunt foarte respectuasă cu oamenii, dar degeaba, majoritatea tot urât mă tratează, de parcă am facut cine știe ce (de parca am înselat, am furat, am facut chestii neortodoxe sau mai stiu ce, intelegeti la ce mă refer). De ce se intampla de fiecare data asa? Ce rost ar mai avea sa ma comport frumos, dacă primesc opusul?

6 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"(primesti ceea ce oferi). De obicei, sunt foarte respectuasă cu oamenii, dar degeaba, majoritatea tot urât mă tratează"

incearcă să spui (și să faci) așa: "INTOTDEAUNA sunt foarte respectuasă cu oamenii." Și să vedem reacția celorlalți, după.

Eu cred că o să primești exact ce oferi

| Miruna0909 explică (pentru sierra1):

Ai inteles totul și nimic…

| sierra1 a răspuns (pentru Miruna0909):

Mi se pare că tu nu ai ințeles și asta e și mai grav

| Mosotti a răspuns:

Nu primesti ce oferi neaparat, cine spune aia e cam diliu.
Ai dat de oameni rai, si asa is majoritatea, sa fi f atenta.

Putini sunt oameni cu adevarat. De aia se intampla de fiecare data asta, ca daca majoritatea is nasoi, e si normal sa dai de cele mai multe ori de asa ceva.

Si daca te porti frumos sau urat, tot urat te vor trata, sau in fata vor fi ok daca au de castigat ceva de la tine, si pe la spate te vb de rau.

Eu am avut norocul sa dau de 3 insi f okey si cu ei sunt prieteni de peste 20 de ani. Unul din ei era coleg de liceu, dar asta nu conteaza, ca si acolo majoritatea erau cum erau.
Alti prieteni n-am ca nu am nevoie de toate leprele.

| Lupică27 a răspuns:

Https://www.youtube.com/watch?v=ySOnui0DnjU&t=369s
si eu eram la fel ca tine pana cand l-am ascultat pe asta ce zice si are perfecta dreptate.

| Miruna333 a răspuns:

Asta se spune, primesti ceea ce oferi, dar nu este intotdeauna cazul. Mai depinde si de om ca persoana. Nu toata lumea stie cum sa se comporte, nu are o educatie, si nu ai ce pretentii sa ai de la astfel de persoane. Unele persoane chiar nu stiu cum sa raspunda unei persoane care se comporta frumos si folosesc singurele resurse pe care le au, sa se comporte urat, atitudine superioara si asmd. De fiecare data sa se intample astfel cred ca este o exagerare. Iar la ultima intrebare, cand te comporti frumos, o faci pentru tine, nu pentru altii, arata ca ai o educatie si ca esti un om frumos. Vei deveni un om urat, ca si pe cei pe care ii displaci. Te vei comport urat cu oamenii care nu ti-au facut nimic, doar pentru ca, alte persoane s-au comportat intr-un mod urat cu tine. Ok nu este. Tu decizi ce fel de persoana vrei sa fii.