| hândel a întrebat:

De ce se supără fetele când le spui că sunt grase, asta după ce te-au întrebat înainte dacă sunt grase şi ţi-au cerut o părere sinceră? Adică, eu nu mă supăr când mi se spune că sunt frumos, că asta e realitatea până la urmă, şi n-am de ce s-o iau personal şi să mă supăr. Atunci, ele de ce se supără? Chiar dacă le spui adevărul, sau chiar dacă încerci să ocoleşti adevărul minţindu-le, ele tot se supără pentru. ca le minţi. What's up with that?

6 răspunsuri:
aqualuna
| aqualuna a răspuns:

Trebuie să fii diplomat, nici adevărul dar nici minciuna nu sunt indicate, îţi faci cruce cu limba în gură şi răspunzi "arăţi exact cum îmi place mie" ori "eşti exact ce-mi trebuie mie", sperând din tot sufletul că ai evitat o catastrofă, nici ăsta nu e răspunsul corect, te asigur, însă e posibil să scapi mai ieftin... Şi dacă ţi-aş spune ceva de genul "eşti prea frumos, nu-mi place, prietenele mele cred că eşti gay" cum te-ai simţi? Nici frumuseţea nu te scuteşte de comentarii...

| 16.laura.16 a răspuns:

N -ai de unde sa intelegi. Esti prea plin de tine,, eu nu mă supăr când mi se spune că sunt frumos, că asta e realitatea până la urmă,,.
Pentru a intelege cum se raspunde la o intrebare gen,, sunt prea grasa?,,, trebuie sa fii diplomat. Or, un om care e prea mandru va fi mereu umbrit de supraapreciere uitand sa ii faca si pe alti sa se simta bine!

| Sabynna a răspuns:

Mai, si cu "parerea sincera"...nu stiu ce sa zic! Dar tu ai pus problema gresit, dupa parerea mea. Unei fete daca ii spui ca e grasa, se supara, nu cred ca ar avea vreun motiv de bucurie.Eu cred ca poti evita aceasta situatie, spunandu-i ceva de genul : "Esti frumoasa asa cum esti!". Bine, acum mai adapteaza-l si tu in functe de situatie...Ca se poate supara pe tine si daca ii spui asta si ea, atunci cand se uita in oglinda vede ceva foarte diferit de ce spui tu.

Asa sunt fetele!

Bafta! happy

| monika_9340 a răspuns:

"Parerea sincera"oh go on...pai altcumva nu prea are cum sa iti zica, in adancul sufletului sperand ca tu o sa zici:"Nu esti mai grasa, arati foarte bine". Vor sa evite cu orice pret adevarul si inca spera ca intr-o zi cineva le va spune ca arata superb.Acum depinde si de persoana, eu de exemplu nu m-as supara stiind ca asta este adevarul, fiecare cu temperamentul si gandirile luihee hee. Sper ca ti-am fost de ajutor:*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se simt prost ca nu au un corp perfect, iar faptul ca ceilalti le amintesc lucrul acesta, le face sa creada ca nu sunt acceptate asa cum sunt(avand in vedere lucrul acesta, nu ar mai trebui sa intrebe, cei drept, dand astfel apa la moara). Data viitoare cand esti pus intr-o astfel de situatie, spune-o intr-un mod mai finut, ceva de genul;"nu ai un corp tocmai perfect, dar ai alte calitati de care trebuie sa fii mandra".

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La cat am slabit in ultima vreme, daca-mi spui ca-s grasa iti dau si funda, ca tot esti mare amator, frumosule!