| chiftelutacrocanta a întrebat:

De ce se taie porcul de craciun exact cand e nasterea lui Isus? Nu vi se pare ceva dubios la mijloc?

2 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

Nașterea lui Isus nu este pe 25, nașterea lui Isus este toamna prin septembrie-octombrie probabil. Pe 25 sau undeva în apropierea solstițiului de iarnă se zice că s-a născut Horus, zeu al cerului mai târziu asociat cu soarele, de asemenea pe 21-22 are loc acest solstițiu, momentul în care noaptea e cea mai lungă din an iar cu câteva zile după, respectiv pe 25 are loc renașterea soarelui care e asociată mai mult cu practici păgâne care unele dintre ele au fost și ele preluate de creștini, pe lângă dată.

| Juviia a răspuns:

Nu stiu, si da, e putin dubios.