| RAY a întrebat:

De ce simtim ca suntem superiori altora avand o functie mai importanta, social de exemplu? Asta e aroganta? Cum o putem depasi?

Reamintesc https://ro.wikipedia.org/wiki/Experimentul_Stanford

Răspuns Câştigător
| AmFostOdataEuOBaba a răspuns:

Cred că deoarece thinking ne e greu să acceptăm realitatea. Dacă suntem sus, departe, cu o funcție înaltă, nu ne mai interesează de ceilalți. Ajungem să nu ne pese, și nu ne gândim că posibil că dacă am fi fost noi persoanele mai „inferioare", nu ne-ar fi plăcut comportamentul nostru.
Niciodată nu cred că cineva (în general) se gândește la ceilalți când ajunge „șef".
Dar sunt unii cărora le pasă.
De exemplu dacă ajungi pe un anumit forum cel din fruntea clasamentelor, poți să te simți mândru, ok, sau exact ca la început, adică relaxat și fără nici o intenție de a îi „bate la cap" pe alții în legătură cu progresul tău.
Știi? Sunt mulți oameni „superiori" care sunt (scuze de exprimare) „idioți".
Când ajungi departe, mintea începe să ți se ducă dacă nu o folosești la ceva, conform logicii mele.
Mai bine „inferior" și cu minte, decât inversul.

| RAY explică (pentru AmFostOdataEuOBaba):

Mai bine „inferior" și cu minte, decât inversul.

sau sa te consideri egal cu alti nu inferior ca o dai in gandire negativa,eu nu pot pentru ca sunt inferior, exemplu de astea, egalitate, daca ala putut pot si eu, vezi tu iisus a fost egal cu toti, saraci, bogati, din pacate omul nu e ca iisus

12 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Este o soluție, sau mai multe.
1. Răspunsul unui prieten de al meu.
În fața lui Dumnezeu ești în primul rând om și pe urmă ofițer.
2. Un polițist din USA. Nu mă afectează munca mea în care am de a face cu infractori, căci eu gândesc așa despre ei, că sunt în fond și ei nște oameni cumsecade, care au avut o zi proastă.
Și exemplele pot continua.

| RAY explică (pentru sadrian46):

Desi la judecata de apoi cu toti suntem egali in fata lui dumnezeu?

| sadrian46 a răspuns (pentru RAY):

Nu prea, că acolo ne evaluează Isus, și am o întrebare?
De când a plecat dintre noi, a rămas acelaș. sau și-a mai schimbat ideile pe parcurs, despre oameni, inclusiv?

| RAY explică (pentru sadrian46):

Pai nu iti putea schimba ideile pentru ca el deja stie totul, eu sunt ateu domnule

| RAY explică (pentru sadrian46):

De ce simtim ca suntem superiori altora avand o functie mai importanta, social de exemplu?

| sadrian46 a răspuns (pentru RAY):

Și eu, Domnule, tot ateu. Dumnezeu Tatăl știe totul dar Isus nu. Astfel el însuși scrie că ziua judecății de apoi o știe numai tatăl, deci nici el Isus nu o știe.
Dar de când există religia creștină, cei ce cred și-au sxhimbat ideile la fiecare congres, conciliu de popi. Astfel, Dumnezeu cel etern ( menționez din nou spre știința dtale că sunt ateu, și continui să fiu, nu mă dezmint cu această afirmație, nu mă lepăd de ateismul meu), Dumnezeu cel etern, atoate știutor, etc, etc, e acelaș, dar conceptul uman de Dumnezeu evoluează. De aceea mă întreb din nou, și te întreb și pe dta ( așa, ca între doi atei). Isus a șters-o englezește și s-a dus la tată-su. Dar acum după 2000 de ani, mai are aceleași idei despre tată-su, sau și-a mai schimbat și el neuronii, clismă la creier, ceva de genu?

| RAY explică (pentru sadrian46):

Nu stiu, probabil ca da, vom vedea dupa ce murim, imi raspunzi te rog de ce te simti superior fata de alti avand o pozitie superioara?

| sadrian46 a răspuns (pentru RAY):

Nu pot să îți răspund, fiindcă nu mă simt. Dacă mă crezi, bine.

| RAY explică (pentru sadrian46):

Niciodata nu ati ocupat o functie mai superiora? ps nu stiu exista asa ceva in comunism

| sadrian46 a răspuns (pentru RAY):

Am ocupat și în comunism și acum.

| chuckmanson a răspuns:

Păi când ai autoritate asupra altcuiva te simți puțin superior. Natura umană. Pe lângă asta sunt unii oameni care chiar muncesc pentru a ajunge în funcții. Nu prea e cazul la noi din păcate dar la alții da.