| JetBlueJet a întrebat:

De ce trebuie sa invatam ceva de la viata?
Oricum murim si nu ne va ajuta cu nimic
Si care ar fi sensul vietii dupa parerea voastra?
~Sigur unii veti spune "Sa-ti faci o familie", "Sa iubesti" si tot felul de chestii d-astea, sau "Sa il cunosti pe Dumnezeu" (am gasit asta pe net),"Sa faci copii". Deci nu le vreau pe astea~
thinking

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu îți voi spune altceva: ca să nu-ți irosești viața.

14 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Buna happy
Sa inveti sa te conduci singur/si sa inveti sa discerni binele de rau!
Numai daca treci prin multe incercari, poti invata cate ceva!
O zi buna happy

| RAY a răspuns:

1,pai trebuie sa inveti ca sasi eviti propile greseli pe viitor, depinde de greseala daca nu ai reusit sa dai orasul nu inseamna sa numai dai niciodata, din greseli inveti esenta, daca ai mancat numa dulciuri si vezi ca ai diabet tip 2 ce o sa faci? rational e sa renunti la ele sau daca ai 150 de kg, de fapt nevoile astea cica sunt ascunderea altor nevoi sau refularea lor sau ca nu leai implinit inca, mai inteles e bine sa incerci mereu dar si sa inveti sa vezi unde ai gresit sa te autodepasesti mereu

2, pana mori ajuta

3, nu exista un sens si mai multe sensuri,omul e o fiinta care e multumita doar pe moment atat, ai sotie vrei amanta ai amanta vrei alta amanta noua,ai o vila,mercedes si banii in cont mai vrei un iphnoe,laptop,vecinul tia luat alta nevasta frumoasa ea va face totul posibil sa o intreaca pe aia,si cate minuni, omul e o fiinta complexa,uni se multumesc cu putin alti niciodata,stiintific vb calatorile aduca fericirea,petrecerea timpului u cei dragi,sportul,alimentatia sanatoasa, iubirea etc
dar in mare parte omul se adapteaza la mediu si crede ca isi urmeaza sensul vieti cand vine ceva peste el vede alt sens alt vieti, exemplu un om e dat afara e acuma are alta pioritate si tot asa, omul e prins in cursa vieti ca orice animal prin in selectia natrala, doar ca omul vrea sa fie si apreciat de cei din jurul lui, iubit, de asta e o nevoie de atentie asa mare din partea unora

| JetBlueJet explică (pentru RAY):

Interesant...
thinking

| RAY a răspuns (pentru JetBlueJet):

Tu crezi ca viata nu are sens?

| JetBlueJet explică (pentru RAY):

Nici nu stiu ce sa cred.
Dar da...Cam cred ca n-are.

| Drimmero a răspuns (pentru RAY):

Germania ia Euro!

| RAY a răspuns (pentru Drimmero):

Azi noapte era sa fac infart imi batea inima la maxim, asa meci nu am mai trait niciodata, sa castige echipa care joaca fotbalul cel mai frumos

| Drimmero a răspuns (pentru RAY):

Eu am trait destule. Roma-Arsenal, multe penalty-uri si acolo, Reading-Arsenal 5-7, dupa ce avea Reading 4-0 au batut tunarii mei cu 7-5. Italia-Spania la cupa confederatiei 9-8 la penalty-uri. Am mai trait astfel de meciuri, chiar a fost un meci de infarct!

| Drimmero a răspuns (pentru RAY):

Greseala mea, Spania-Italia 7-6 la penalty-uri/

| RAY a răspuns (pentru JetBlueJet):

Esti tanara nu vb asa ai multe de descoperit

| Drimmero a răspuns:

Sa nu mori prost!

| Fatamuntilor a răspuns:

Omul invata inca din prima clipa a vietii si pana isi da obstestul sfarsit
Pruncul invata sa suga de la sanul mamei pentru ca asa se poate hrani, invata sa planga pentru ca a-si arata nevoiile
Mai tarziu invata sa mearga/ sa vorbeasca pentru a putea reusi sa socialize
Merge la scoala pentru a reusi in viata
Apoi isi cauta de munca a se se intretine pe sine/familia.
Nu traim singuri pe acest pamant.
Ne nastem, muncim, iubim, invatam toata viata.
Sensul vietii este sa ne ajutam semenii pentru ca doar asa simtim satisfactia deplina.
Iubirea nu se refera numaidecat la un posibil parter de viata
"Sa-ti faci o familie" POATE
,, Sa-l cunosti pe Dumnezeu ...nu toate cazurile este valabil
Sa faci un copil... Aparitia unui copil este o mare realizare, insa educatia lui este o misiune importanta.
Nu le vrei pe toate astea... Te muti undeva in munti cat mai departe de civiliatie
Fara electriciate
Fara telefonie
Fara prieteni
Dar va trebui sa inveti sa te intreti, sa-ti cultivi /prepari hrana si tot va trebui sa inveti sa faci ceva.
Si iata ca ne-am intors la scopul intrebarii tale.

| OldSoul a răspuns:

"De ce trebuie sa invatam ceva de la viata?"
-E simplu, daca dai odata cu capu de perete, te doare, si de asta a-2-a oara nu o vei mai face.
"Si care ar fi sensul vietii dupa parerea voastra?"
-Sa incerci sa faci o lume mai buna, o lume in care ai vrea tu sa traiesti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu trebuie sa faci nimic daca nu vrei sa o faci. Nu lasa pe nimeni sa-ti spuna altceva. Gaseste ceva ce-ti place si urmeaza-ti visul pana in panzele albe, asta e singurul scop al vietii. Nu-i lasa pe ceilalti sa-ti impuna iluzia lor.

Perspicace concluzia pe care ai tras-o, aproape ca sunt impresionat.