| anonim_4396 a întrebat:

De unde stim ca ceea ce ne dorim chiar este un lucru bun?

9 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

E... nu stim. Niciodata nu stim.

| RAY a răspuns (pentru DoarBogdan):

E nu, tu stii prea bine ce iti doresti

| DoarBogdan a răspuns (pentru RAY):

Pai da. Dar nu stiu si daca este bine sau nu pentru viitor.

| RAY a răspuns (pentru DoarBogdan):

Asta vei afla tu Bogdan, eu iti pot spune ca calatorile aduc omului cea mai mare bucurie

| Mosotti a răspuns:

Pai daca iti aduce tie bine e bun pentru tine, adica daca iti face bine, dar nu stii daca chiar iti va face bine, de ex vrei o gagica, poate a avea gagica tie nu-ti merge si e mai balamuc si ai zice "aaa daca stiam nu mai voiam", se poate si asta.

| RAY a răspuns (pentru Mosotti):

Dorinta duce la suferinta

| Mosotti a răspuns (pentru RAY):

Argumenteaza te rog! Nu toate dorintele duc la suferinta, daca vrei sa te indragostesti da, posibil sa duca acolo, dar daca vreau sa-mi iau un calc bun, ma bucur de el asa cum s-a si probat cel putin la mine, nu generaliza.

Iar cu hedonismul, si tu ai preluat putin, am zis ca cei de sus sunt cam contra placerilor ca trebuiau sa dea nivel de trai bun la om, asa ca mai bine sa se zica ca hedonismul nu e bun, insa ei sunt asa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Prin fenomenologiewinking

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Da-mi o definitie personala