| JoinTu a întrebat:

Deci daca pe semestrul 1 la matematica am media 6, iar pe al doilea media 4, se poate ramane corigent sau se aduna mediile depe sem 1 si sem 2? Numai ramai corigent pe sem 2?
Sau inseamna ca ramai corigent pe semestrul 2 dar treci? Trebuie sa dai corigenta in vara?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

O sa fii corigent pe sem.II dar nu ramai corigent pe an, media anuala este media aritmetica a celor 2 semestre si o sa ai media 5(6+4=10, 10:2=5). Numai bine!

| JoinTu explică (pentru Ioandelasal):

Da am inteles, dar trebuie sa dai undeva corigenta?

| Ioandelasal a răspuns (pentru JoinTu):

Vad ca n-ai prea inteles. NU o sa ramai corigent la sfarsitul anului scolar, o sa ai media 5(cinci) si asta este medie de trecere.