| RAY a întrebat:

Doar lucrurile materiale ne aduc fericirea? Tie ce iti aduce fericirea?

5 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

"Fericirea tu mi-ai luat atunci cand ai plecat
Mi-au ramas lacrimile si amintirile
Amintirile...
Amintirile..."

laughing

Fericirea ne-o poate aduce orice, insa se ajunge intr-un prag in care nu stim ce vrem si nu stim ce ne-ar face fericiti. Asa ca aceste lucruri se schimba. Nu am putea spune decat ce ne-ar face fericiti pe moment.

| Mosotti a răspuns:

Sa sti ca e relativ! De ex pe masoni ii bucura si ii face fericiti ca, conduc lumea, nu neaparat ca au bani, banii sunt doar mijlocul prin care isi iau puterea de a conduce lumea. Altii sunt materialisti si sunt fericiti ca au foarte multi bani, dar de fapt nu de asta, ci ca se pot bucura de mult mai multe cu acei bani.

Si da, pe unii ii bucura chestiile materiale de care se bucura, masini, case, calculatoare, motociclete, etc.
Exista oameni deci pentru care valorile morale nu conteaza, afective.
Ptr mine conteaza mult partea morala si afectiva, dar si material in egala masura, se leaga una de alta in mod normal.

| RAY explică (pentru Mosotti):

Cum adica partea morala?

| Mosotti a răspuns (pentru RAY):

Adica partea morala, sa am prieteni care tin la mine, eu la ei, sa am relatii umane, unde valoarea principala nu e banul, adica de ex daca e ziua mea, nu ma int sa-mi aduci ceva, ci prezenta ta e cel mai frumos cadou. Nu am gand doar cum sa fac bani, cum sa ma folosesc de ala sau ala sa imi fac rost de servici mai bun, sau alte chestii din astea.

| Dismally a răspuns:

Aia nu este fericire, este satisfactia de a avea anumite lucruri poate dar nu are nici o legatura cu fericirea, fericirea este un sentiment pur si neconditionat, nu ai nevoie de nimic pentru a fi fericit, trebuie doar sa iti gasesti singur calea happy