| Dan a întrebat:

Dragi prieteni, cred ca va parasesc definitiv, tata meu este bolnav, are cancer la ficat.Sunt zile cand oamenii pot fi fericiti, sa converseasca pe internet sau la telefon.Cum este sa fi fericit in viata?

P. S. Imi este greu sa parasesc prietenii pe care i-am intalnit pe internet.Ma mai gandesc daca sa mai raman pe TPU.Va multumesc.

Răspuns Câştigător
gbrltdr
| gbrltdr a răspuns:

Draga Dan, am simtit ca suferi dintr-un motiv sau altul, intrucat intrebarile tale erau profunde si ca un strigat de ajutor. Esti un om cu bun simt si intrebarile le-ai pus la mod general. Imi pare tare rau ca treci printr-o asemenea suferinta. Dar nu trebuie sa te rupi de prieteni in astfel de momente ale vietii, dimpotriva, trebuie sa stai alaturi de ei, sa te incurajeze si sa-ti fie alaturi cu un sfat sau cu o vorba buna.
Fii sigur ca Dumnezeu te va ajuta sa treci prin aceasta experienta trista si sa poti merge mai departe. Deocamdata, fii alaturi de suferinta tatalui tau. El are nevoie de sprijinul tau moral sa poata infrunta durerea si boala. Medicina de astazi poate rezolva problema de sanatate a parintelui tau. Dupa cum sti, se poate face transplant de ficat. Este greu, dar nu uita ca speranta moare ultima. Incearca sa vorbesti cu medicii despre aceasta alternativa, daca mai este viabila. Nu se stie, poate fi salvat! Fii optimist si arata-i tatalui tau ca esti alaturi de el si ca aveti o alternativa salvatoare.
Nu fii pesimist...de ce crezi ca doar altii pot fi fericiti? Acum treci printr-o perioada nefericita, dar maine poate rasari soarele pe strada ta! Ce te-mpiedica sa vorbesti cu prietenii la telefon sau sa conversezi cu ei pe internet? Nu te izola, stai mereu alaturi de cineva ca sa-ti poti impartasii necazurile si bucuriile. Toti oamenii au limite iar prezenta unui prieten sau unei rude alaturi de noi este benefica.
Nu parasi TPU. CHIAR TU SPUI CA-TI VA FI GREU...DE CE S-O FACI?
Stai laturi de noi si vom rezolva impreuna problemele! Ai incredere in noi. Multa sanatate tatalui tau iar tie, multa putere si incredere ca poate fi si bine! Tine-ne la curent cu ce se-ntampla...SUCCES!

8 răspunsuri:
mariana
| mariana a răspuns:

Noi am mai discutat aceasta problema si stiu ca suferi si ca, esti necajit insa asa cum ti-a spus foarte bine si Gbrltdr, prietenii, chiar si virtuali, pot sa-ti ridice moralul, pot sa te ajute sa faci fata suferintei si pot sa empatizeze cu tine.
Nu te da batut, daca tu disperi, suferinta tatalui tau nu dispare ci, isi da seama ca te copleseste necazul si se va simti vinovat de starea ta.
Varsta inaintata a tatalui tau, nu-i permite un transplant de ficat si dupa cate stiu eu, sunt liste lungi de asteptare cu bolnavi, in aceiasi situatie ca parintele tau si care inca nu au ajuns la rand.
Fii tare, sprijina-l pe tatal tau, incurajandu-l si fiindu-i aproape, dar mai ales, fii laturi de mama ta, care se simte neputuincioasa ca nu poate sa-si ajute sotul bolnav.
Usureaza-i suferinta, administrandu-i medicatia stabilita de medicul curant si incearca sa vezi obiectiv ca, viata fiecaruia este un "dat" si ca, atunci cand ne vine ceasul, nu mai avem incotro si trebuie sa mergem spre drumul de lumina.
Viata noastra, este un mic popas in imensitatea timpului si pe rand, pentru un motiv sau altul, ne luat ramas bun de la cei dragi, incearca sa accepti ceea ce nu poti tu depasi si atunci iti vei usura sufletul.
Sa ne parasesti, nu este o idee care te va ajuta, vei ramane mai "sarac" si te vei simti singur si nu cred ca asta iti doresti.
Ia o pauza, daca nu mai ai timp pentru o activitate pe TPU si vei reveni atunci cand te vei simti sufleteste in stare, dar socializeaza cu noi pentru a-ti transmite energia pozitiva de care ai nevoie.
Multa sanatate tatalui tau, tie si mamei tale si ne dorim sa fii acelasi om bun care ne-a incantat cu ideile sale in comunitatea TPU.

| anad a răspuns:

Imi pare rau si sper sa ai putere sa fii alaturi de tatal tau, sa il ajuti, sa il ingrijesti si sa-l incurajezi! Multa sanatate si lui si tie!

| Dan explică:

Multumesc frumos pentru gandurile frumoase pe care mi-ati transmis!

| Luori a răspuns:

Sa fii fericit in viata? Este o clipa, rara si de multe ori nu stii sa o pretuiesti.

Imi pare rau pentru ce se intampla, unii sunt alaturi de tine! Va urez multa sanatate, putere si iubire. Acum este momentul sa fii alaturi de tatal tau, dar pentru asta nu trebuie sa te distantezi de prieteni, de locul care te face sa te simti bine si care-ti place. Va veni din nou momentul cand va trebui sa te ocupi 100 % de viata ta, dar acum este nevoie de tine langa cineva important. Poti lua o pauza, insa nu mi-ar place sa vad ca ai plecat de pe site, sau ca nu vom mai putea vorbi. Esti o persoana deosebita, nu te lasa cazul la pamant. Ai nevoie de cei din jurul tau, asa ca nu fa prostia sa renunti.

| CяﻵsŁﻵηε a răspuns:

Pay dc sa nu ramai? aici iti mai poti distrage atentia de la problemele de acasa.imi pare rau pentru tatal tau sad.

| Ady93 a răspuns:

sad Imi pare tare rau pentru tatal tau, sper sa fie bine la final.
Fericit in viata inseamna sa ai un sentiment de libertate, fara grii si probleme, desi in ziua de azi cam greu se ajugne acolo cu adevarat. Deasemenea este un sentiment de pace cu tine insuti, cand esti multumit cu ce esti tu, pentru ce esti tu nu pentru ce cred altii.

Desi nu am raspuns la intrebari, de cand am aparut in comunitatea TPU am citit toate intrebarile care le-ai pus. Mult succes sper sa te intorci printre noi cat mai curand.

| seherezad a răspuns:

Sincere pareri de rau pentru tatal tau, sa nu'ti pierzi speranta niciodata si fa'l si pe dansu sa nu si'o piarda, asta conteaza cel mai mult. roaga'te la Dumnezeu sa'l ajute pe tatal tau sa treaca peste boala...
nu ti'am citit intrebarile, ma uitam doar pe TPU si am vazut ce ai scris acum, iti inteleg durerea destul de bine...ar fi frumos daca ai putea ramane, iti mai distragi usor atentia de la tristetehappy
inca odata sanatate tatalui tauhappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sicere pareri de rau pentru tatal tau.Nu e nevoie sa ne parasesti(poate-ti putem fi alaturi cu o vorba buna, un sfat, un sprijin), poti lua o pauza de pe TPU(fara sa-ti stergi contul)si revii cand consideri ca e momentul.Capul sus si fii alaturi de tatal tau, va rasari soarele si pe strada voastrawinking. Multa sanatate, atat tie cat si tatalui tau.